Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
timo1 - специалист
Krass написа:
А лайна откъде?
На снимката над градината в далечината се вижда халето с телетата.
ivanovbg - майстор
n_a написа:
ivanovbg написа:
То по принцип цялата тази работа си е пестене... от лайна :lol:
Не разбирам защо постоянно личното си отрицателно отношение към био хумуса. Земеделстваш ли? Как ториш? Изследваш ли си продукцията?
Не ми е отрицателно отношението към материала. Едно време всяко ТКЗС си имаше торище и там всичко си ставаше по същия начин без пари и без гръмки думи. Сега само гръмки думи и пари за същите лайна. Сещаш ли се? :wink:

Земеделствам и торя. Есента с полупрегоряла оборска тор - около 6-7кг на квадрат в лехите за да си храня личните червеи в тях, ако им сложа напълно преработена ще си умрат от глад и могат да ми нападнат разсада. През останалото време само допълващо/балансиращо торене с изкуствени торове в зависимост от нуждите на растенията.

:partyman:
StroySum - напреднал
ivanovbg написа:
StroySum написа:
Моля ако някой има опит с отглеждането на червени калифорнийски червеи да сподели основните стъпки за начинаещи.

От известно време чета информация за това начинание и изглежда доста печелившо с минимални инвестиции, но много трудоемко. Произвеждания биохумус може да стигне цена и 500лв/кубик, според повечето източници.
500 лева :lol: :lol: :lol: http://www.alo.bg/1457644?highlight=%D0 ... 1%83%D1%81
Е може ако е пакетирана, но си трябва пакетажна машина, етикети... доста разходи. А и това е цена на дребно, на магазини и дистибутори е наполовина. Ако го мислиш за бизнес се поинтересувай откъде ще взимаш лайната щот безплатни няма. Колко вода отива за "овлажняване", защитни мрежи... Климата също е важен. Ако по вашия край няма такива ферми си помисли защо. Спокойно можеш и да потърсиш и фалирали такива. Ще си спестиш доста работа по площадките. Доста от хората ги направиха по програмите за развитие на селските райони за да вземат парите и след изтичане на срока ги затвориха.

Ако гледаш толкова крави, че да произвеждаш от лайната им биотор... :? По добре си я хвърляй по нивята за да ти е по евтин фуража. По ще си на сметка.
n_a написа:
Оборският тор не е лайна,...

Това пък си е направо за бисерите :-D
По скоро - не всички лайна са оборски тор :wink:
:partyman:
С пакетиране имам опит, и няма да е проблем. В момента се опитвам да определя по-точно пазара, за да знам дали наистина има смисъл да се захващам. Определено има разминавания с очакванията ми за момента.

Купуването на части или готова фалирала такава е добра опция и съм го обмислял. Аз нямам локация и крави, но имам възможност да ползвам земя в района на Туден.
StroySum - напреднал
timo1 написа:
И къртиците требва да ядът :-D ,ако чака човек на ла...ната и спалня ще им направи,не само легла :lol:
И още една екстра,утре се стягам за реката,одеве една копка с мотиката и кутията пълна с червеи :rock:

Обещаната снимка за колегата
Изображение
Това количество за колко време се обработи? Каза пролетта, ама дали първа или последна? :)
ivanovbg - майстор
Не разбираш май :?
Ранатъ прави борбатъ. Като нямаш храна за червеите за какво ти е земя и червеи? Имам приятелче със 100 крави и зорлем храни 100квадрата ферма за червеи. След 2 години му изтича срока и трябва да я увеличи за проверката, но явно ще е само фиктивно за втория транш. После ще я затвори май. Не си струвало. Иначе не продава торта, а си я хвърля по нивите за фуража. Тя и така си става без разходите за поливане, мрежи бетони , сенки и заплати.

:partyman:
timo1 - специалист
StroySum написа:

Това количество за колко време се обработи? Каза пролетта, ама дали първа или последна? :)
За 3 месеца я направиха първата,значи края на септември и следващата трябва да е готова.
StroySum - напреднал
Много бързи червеи си намерил :)
Krass - майстор
StroySum написа:
Много бързи червеи си намерил :)
Червен калифорнийски подобрен, порода "Лайногризец храбър"
Прикачен файл:
Worm.jpg
Това с цената от 500 лв на кубик , особенно на едро е нереално за момента за БГ пазар . Ако успееш да си намериш пазар в чужбина тогава можем да говорим и за повече от 150лв на кубик , колкото върви цената на едро в момента тук , но за там ти трябват доста документи , сертификати за биопроизводство и т.н . От личен опит ти казвам че преди около 2-3 години имаше търсене на хумуса , сега е много слаба работа. Да имаш наблизо кравеферма е много голям плюс и ако мислиш да започваш първо проучи за каква цена ще можеш да вземеш суровината ( оборския тор ) , понеже в някой ферми върви доста скъпо .

Тема "Отглеждане на червеи за хумус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: