• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
абе и на мен ми се взе акъла сЛИДЛ сокоизтисквачка да цедя ябълки. Почти цял ден 45 л сок :?
MamaMy - майстор
infomar написа:
Това е гроздето, ама има още седмица-две за да до узрее, но аз си го хапвам и сега:

Някакво с неизвестно име....
Изображение
Не е ли това?
Последна промяна от MamaMy на нед сеп 11, 2016 9:26 pm, променено общо 1 път.
infomar
Останаха пет асми с "Молдова" и пет с някакво бяло едро с големи зърна десертно.
"Молдовата" не знам към кои да я сложа - десертни или винени. Мисля, че им трябва още поне седмица или повече за да станат таман.
Всичко останало го изядохме и раздадох ...да яде народа, че комшиите не случиха на грозде тази година ....направих и на сок и компоти... голямо пиене ще пада зимата... :partyman: Понеже съм фен на гроздето, се надявам дори във вид на компот да се запази и да не загуби от качествата си.
torbalan - Дървен философ
Ами разходи се по магазините около теб и си избери машинка.

Като гледам за какви сортове грозде говориш - не се мъчи с вино. Като ферментира - вари всичко на ракия.
Поне ще имаш хубава ракия.

Може и няколко литра винен оцет да си направиш.
infomar
torbalan написа:
Ами разходи се по магазините около теб и си избери машинка.

Като гледам за какви сортове грозде говориш - не се мъчи с вино. Като ферментира - вари всичко на ракия.
Поне ще имаш хубава ракия.

Може и няколко литра винен оцет да си направиш.

Така ще направя. Не знам тези с гумените валяци дали вършат работа.. ама това се предлага.
Оцет си направих 30 литра ябълков.... ще стигне, няма само оцет да пием я :partyman:



п.с.
А бе той живота на село хич не бил лош... :) Като си помисля, че 58 години съм се гушил в този град....
Чираче - майстор
Чираче написа:
Колега Hoвoceлckи,
Много ми помогна. Благодарности! Разбрах всичко, което ми е нужно. Започвам да си търся ел. двигател с ниски обороти. За предпочитане е монофазен, за да мога да обработя гроздето на цялата махала. Вече съседите изявяват желание.
Купих ел. двигател с червячен редуктор. Ел. двигателя е трифазен 120 W и 1360об/мин. Червячния редуктор е с предавателно отношение 1:10. Мисля, че мощността на двигателя ще е достатъчна за завъртането на мелещите валове и перката за отделяне на чепките.
Прикачен файл:
P1010162.jpg
P1010162.jpg (74.88 KиБ) Видяна 2281 пъти
Сега остава да намеря и перфорираната ламарина. Но нямам представа от къде?
Hoвoceлckи написа:
Това ориентира ли те?
Изображение
Ще се справиш ли?
Успех!
Hoвoceлckи - майстор
Барабан от автоматична пералня? Да се изсече между няколко дупки. Не мисля, че е задължително отворите да са правилни кръгове :?
Бих ти препоръчал все пак да предвидиш ремъчна предавка с идеята да действа като предпазващ съединител. Случва се да забива и двигателя направо си спира. Ако е с по-голяма мощност - нещо ще трябва да бъде изкъртено ...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
infomar написа:
....


п.с.
А бе той живота на село хич не бил лош... :) Като си помисля, че 58 години съм се гушил в този град....
=D>
big_dragon - специалист
Повдигам темата:

На финала съм с последният, за сега, проект.
Прикачен файл:
Преса за грозде 1.jpg
Прикачен файл:
Преса за грозде 2.jpg



Влязоха в употреба остатъците от отоплителната инсталация,
отпадъци от тръбопроводна арматура и други боклуци.
Купена е само кръглата тава под кошницата за 6.50лв от разпродажба.
Плочата отдолу е оребрена и може да се ползва като преса за
избиване на лагери, фланци и друго.
От черно желязо е само въртока на винта, :wink: "лоста с двете топки" :finga: ...

Първият опит ще е да пресовам восък от старите пчелни пити.

При желание мога да споделя размери, но те са според наличните материали и детаили.


ПП Форума върти изображенията...
stefanjor - специалист
Здравейте,
Да използвам вече създадената тема
От скоро се опитвам да правя вино в домашни условия.
Последните 2-3 г. се измъчих с отделянето на виното от джибрата и за това се амбицирах да си улесня живота.
Искам за следващия сезон да си направя преса за грозде.
Почти 100% искам да бъде като на прикаченият пример.
Решил съм да започна от кошницата и след това останалата част- рамка, тава и т.н.
Идеята е да си намеря неръждавейка, която някой да ми завари във формата на цилиндър.
Ще сложа три обръча за здравина- долу, среда, горе.
Накрая ще направя рамката.
Първоначално имам следните въпроси:
1. Ламарината за кошницата каква дебелина да бъде? 1.5 мм достатъчни ли са?
2. Отворите ако не са шлицови, а кръгли дупки проблем ли е?
3. Какъв да бъде размера на отворите? Гледам, че има филтърни торби за купешките преси, но се чудя ако отворите са 2-3 мм дали ще има нужда от такава филтърна торба?
4. Кошницата мисля да бъде без дъно.

Видях и варианта да се узползва барабан от пералня, но за сега съм го оставл, като резервен вариант, ако цената на кошницата се окаже непосилна.
Ще съм благодарен на всякакви напътствия и съвети.

Прикачен файл

Presa.jpg
Presa.jpg (44.54 KиБ) Видяна 596 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Гроздомелачка или преса за грозде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: