• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
turbocharged - специалист
Знае ли някой как се казва плевела от снимката и как да го унищожа.
Защо ли? Сагата е следната. С голям мерак в края на април тази година посях 420 м2 трева както си му е реда. Края на лятото предната година напръсках старата трева с Раундъп и после като всичко изсъхна обърнахме на две лопати дълбочина. Имах изобилие на троскот преди, който сега изчезна. На пролет изхвърлихме всички растителни отпадъци (5-6 100 литрови колички) и фрезовахме до пепел. Комбиниран тор, пясък, пръскане за мравки, и т.н. Тревата е тревна смеска слънце от http://sema.bg/products/page-17/page-964/page-383/ Препоръча ми я един.
Почвата е глинеста не съм и вкарвал много пясък да я оправя. Покълна супер. Лист до лист гъста.Полива се всеки ден 4-5 мм.
Торил съм я 3 пъти с амониева селитра. Много растеше в началото. На 3-4 дена косене на 4 см. Тръгна добре и после се появи този плевел. Отначало в местата където тревата беше по плешива. Или е бил в почвата или в смеската (което доста ме съмнява). Бях в ремонт и не се грижех изобщо за тревата миналата година. И без това щях да я сея наново. Плевела се разрастна и превзема тревата. Стеле се хоризонтално. Косачката не го закача. Само цветовете му отсича. Мъче се да цъфне гада ама аз не му давам. Сега през август почти я е превзел. Вече мисля за раундъп. Дайте идея какво да в правя.
Искам финна трева. Мога да поливам много. Косенето не е проблем. Не искам детелини, фий, декоративен троскот и тем подобни боклуци.
Давам ви снимка от вчера след косене на част от тревата. Изглежда доста прилично отдалече.

Прикачен файл

image.jpeg

Прикачен файл

image.jpeg
torbalan - Дървен философ
Коси, поливай и скуби, това което не ти харесва...

Това широколистното лично мен повече ме дразни (че имам доста у нас) - него само изкореняване го мори...
gnt69 - майстор
По нашия край и викат пача трева. И аз имам ама я прескубвам от време на време.

https://www.google.bg/webhp?sourceid=ch ... 0%B2%D0%B0+
turbocharged - специалист
Не е пача трева със сигурност. Плевела е житен тип. Ако беше широколистен хич нямаше да го мисля. Хербицид Матон и е аут.
torbalan - Дървен философ
Да ти кажа - екстра ти изглежда тревата...

Хич не и се взирай отблизо. Винаги ще намериш нещо, което не те кефи :)

Относно плевела - за това написах "скуби" :)
Матона не го лови.

Матона и това, дето се вижда широколистното, и него не успява да го пребори...
По нашия край му викат "Лапад", ако не бъркам. Или "Киселец".
hidrazin - майстор
:-D Не е пача трева. По-скоро е Digitaria sanguinalis - кръвно просо.
Премахване с ръчичка, механично.
Едно растение произвежда от 5000 до към над 40 000 семена...

[img]http://international_extension.ifas.ufl.edu/LaFlor/weeds-of-costa-rica/MALEZAS/Gramineas/fotos/Digitaria-sanguinalis.jpg[/img]

:partyman:
turbocharged - специалист
Благодаря хидразин. Това е гада. Като му кося класовете докато са зелени дали няма да измре без да покълне догодина. На ръка и после със скарификатора ще го разпердушиня като изсъхне. Нали е едногодишен плевел.
hidrazin - майстор
Да, едногодишно е.
Като го косиш редовно и не оставяш тревата по-голяма от 5-8 сантиметра ще му попречиш да пусне семена.
Оглеждай се да не останат съцветия долу ниско в тревата дето не коси косачката.
Ако намериш такива ги махай на ръка.
Иначе моя опит с тая гад е че няма отърване. Всяка година ми се появява из тревата.
Семената са дребни и се донасят с вятъра от съседни площи.
Така че дори и да изскубеш всичките, пак е възможно да се засеят самички.
Освен това съм чувал че семената му запазват кълняемост до към 5 години.
При теб най-вероятно са били в почвата.
Сега прочетох че водна настойка от цвят на люляк потиска поникването на семената. :?
Ама как се прави как се прилага ... ???
Ако имаш възможност гледай да премахнеш механично колкото се може повече.
Там където го оставиш да порасне ти разрежда райграса и тези места за рай за тоя и за други плевели.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Именно това е троскот. Съставка на тревната ти меска слънце. Много яка трева*
Това дето искаш фина трева, не е връзва с утойчива трева
Купил си нещо устойчиво на засушаване и тъпкане и както виждам, много добре се е получило
Май си искал райграс, който си е труден за гледане

* Редовното косене стимулира плътността на ливадата. Това е от твоя линк
Svetoslavoff1 - майстор
Не уважаема, не е троскот. Хидрата е писал какво е.
А троскотът си е от висшата лига на плевелите :)
Сещам се за един приятел, който с нещо като малка мистрийка ли, шпатулка ли вадеше каквото не му харесва от тревата. Ама неговото газонче беше има-няма 100м2.
  • 1
  • 2

Тема "Плевел в тревата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: