Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
ivanovbg написа:
......... При теб може почвата д е по дълбока. ......... Евентуалния ефект е при посаждането......
Както писах по-горе почвата не е дълбока 50-60 см,даже на места и по-малко.На баир каква почва да има ?Жълта пръст и като полея с лейката, лъсват ситни камъчета като пясък.Сложих го за да помогна на дръвчетата в началото ,първите няколко години.На препарата му дават действие около 7-8 години.
ivanovbg написа:
...............Ореха колкото е висок толкова е и надълбоко. Вервай ми там няма как да стигнат гранулите........
Няма нужда да ти вярвам ,това го знам и това съм го видял на живо.Още стоят дънерите и корените на два доста стари ореха и така ще си останат и ще ми пречат.Пролетта когато ходих да пазаря един багер да дойде да извади дънерите и корените на 15 други дървета,най-различни-круши,ябълки и др. багериста първото нещо което ме попита какви са дърветата,да не са орехи,ако са орехи да търся друг багерист :-D.Багера като ги вадеше другите ме изкефи,вадеше ги като сламки,а дърветата преди отрязването не бяха малки.Голям зор видя при изваждането на една черница :shock: ,но е разбираемо ,само ако им видиш корените какво представляват ,но на живо, не на снимка:-D
hidrazin написа:
Абе не че няма файда но трябва да се прецени дали е икономически оправдано.
Ако си взел фиданките средно по 4-5 кинта, абсорбента ти качва цената с още около 50%. Демек стават някъде по 7 лева.


Това е точно така,ама за 20 дръвчета може да се развърже по широко кесията :)
hidrazin написа:
Ако пък имаш изградено капково напояване, използването на абсорбент е кощунство.
.......Друг е въпроса при лоши поливни условия - няма водоем или е с ограничен дебит, трябва да караш вода с цистерна ........
Имам изградено капково /писал съм и снимки съм слагал/и не съжалявам,въпреки че не мога да го ползвам пълноценно,защото съм ограничен от към водата.Имам кладенец, но дебита е много малък почти никакъв, тази година-не е валяло от не знам колко време.Имам и водопровод ,но там 1 куб м вода е 2,00 лв :cry: и на всичкото отгоре водопровода няма налягане и не мога да ползвам капковото.Капково го ползвам с помпа ,/писал съм в разни теми/ и то когато има останала вода,защото основно водата отива за зеленчуците.Оказа се че използването на абсорбент не е кощунство защото тази година има няма да съм полял дръвчетата 2-3 пъти до сега.Капковото ми спестява поне мъкненето на кофи с вода по баира.
hidrazin написа:
Между другото използването на абсорбент може да забави дръвчетата да пуснат дълбоки корени.
Корените ще търсят "лесното", водата от абсорбента и хич няма да искат да отиват надълбоко. :-D
Съгласен съм и го знам това.Същото се отнася и за размера на дупките при засаждане.Въпреки това когато засаждах дръвчетата,дупките които изкопах са доста по-големи от обичайното и не съжалявам за това.Целта ми е да помогна в първоначалното развитие на дръвчета до колкото ми позволяват условията.
hidrazin - майстор
vlax написа:
Оказа се че използването на абсорбент не е кощунство защото тази година има няма да съм полял дръвчетата 2-3 пъти до сега.Капковото ми спестява поне мъкненето на кофи с вода по баира.
Ами аз точно за това съм написал - лоши поливни условия.
А те явно при теб а такива независимо от капковото. Все пак щом няма вода за него е непълноценно.
Разбира се че не съм против суоерабсорбента но не и на такава цена.
Цената на едро при китайците е в интервала 1-3$ - демек не повече от 5 лева.
С транспорт, данъци, печалба да излезе двойно - към 10 лева.
Но тези 40-50-60 кинта за килограм си е жив обир па ако ще да да е ТЕРАУЙ. :-D
:partyman:
vlax написа:
Петърчо написа:
а и мисля да засадя още толкова дръвчета по нататък.
Сложи Тераует.Аз сложих на моите 18 дръвчета преди три години и съм доволен.Не е евтино.Не правя реклама,само изказвам мнение.
http://www.terawet.eu/

Сложил съм по 10гр. Тераует на дръвче ,но все пак не може до безкрай да задържа водата.
ktamen написа:
И аз имам орехчета. Поливам ги веднъж седмично, по около 100л вода на всяко. 30л няма изобщо да се усетят. Особено, ако има дупки от сляпо куче, както е при мен. 30те литра си изчезват в дупката и до корените на дръвчето нищо не остава.
Ако напояването е капково, дупките не са проблем. Височината на цистерната, особено ако я спираш на малко по високо място, ще създаде достатъчно налягане, ама обемът и е нищожен за толкова много дръвчета. и поливането ще отнема твърде много курсове.
На какво разстояние има вода? Не можеш ли да биеш сонда на самота място?
100 литра на дръвче седмично ми се вижда множко....при 630 фиданки по 100л ----63куб/седмично- а цистерната побира 9 куб.
Пробвах да сондирам на място, по скоро едни майстори се опитаха и си оставиха ръцете там ......копаха до 64м и уж сега има вода на 58-я метър ,но е пълно с пясък и глина и помпата се задръства .Идва друг специалист и каза че нищо не става от този сондаж не можел да се почисти и иска да копае друг на поне 100 метра
Здравейте ,не е по темата , но откъде закупихте фиданки те Чандлър и на каква цена мисля и аз да правя 20дка градина?
hidrazin - майстор
Като гледам и градината на Петърчо е 20 декара. Сложил е 630 фиданки. Чандлър.
Значи на теб ти трябват горе-долу толкова ако ползваш същата схема на засаждане.
Сортът търпи рязане и затова може да се сее по-гъсто.
Не знам кой ще има 650 налични фиданки. Потърси си разсадник.
Обикновено за големи количества се сключва договор и тогава ти се произвеждат фиданките.
Цената - гледам има по 10-15 лева, има и по 20 евро бройката...
:partyman:
asen4ooo написа:
Здравейте ,не е по темата , но откъде закупихте фиданки те Чандлър и на каква цена мисля и аз да правя 20дка градина?
http://fidanki.mdobrev.com/

Тема "Поливане на орехова градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: