Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Ако ще се полива на ръка на цистерната предполагам че може да се сложи помпа като тази от клипа https://www.youtube.com/watch?v=ohLm0A9 ... 86bVOL-2vA
Изображение
и с ремък да се завърта мотора от силоотводния вал на трактора.
vinkelmen - специалист
Има си помпи, които са с ремъчна шайба. Дебит в зависимост от модела от 1700 л/ч до 15000 л/ч и максимален напор от 24 м. Необходима мощност 3.0 HP, макс. r.p.m. 2500.

Изображение

Или помпа на 12V към акумулатора.
ktamen - специалист
И аз имам орехчета. Поливам ги веднъж седмично, по около 100л вода на всяко. 30л няма изобщо да се усетят. Особено, ако има дупки от сляпо куче, както е при мен. 30те литра си изчезват в дупката и до корените на дръвчето нищо не остава.
Ако напояването е капково, дупките не са проблем. Височината на цистерната, особено ако я спираш на малко по високо място, ще създаде достатъчно налягане, ама обемът и е нищожен за толкова много дръвчета. и поливането ще отнема твърде много курсове.
На какво разстояние има вода? Не можеш ли да биеш сонда на самота място?
Поливането е много важно за ореха, пред нас си имаме един голям 30 годишен орех, който се полива редовно. Той си има братче на 100м, него никой не го полива. Братчето е 3 пъти по-малко и дава 3 пъти по-малко орехи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Когато садят пауловниите, до фиданката вкарват тръба и капковото полива в нея директно в корените. Не се губи вода. Все пак, трябва да има и вода :-)
vlax - майстор
Петърчо написа:
а и мисля да засадя още толкова дръвчета по нататък.
Сложи Тераует.Аз сложих на моите 18 дръвчета преди три години и съм доволен.Не е евтино.Не правя реклама,само изказвам мнение.
http://www.terawet.eu/
ivanovbg - майстор
Терауета ми се струва голямо менте. Дават му разходна нотма от 1 до 3,5кг на декар еднократно и да действа минимум 7 години. Ако се сметне това е по1 до 3,5 грама на квадратен метър. Все едно със соленица да го ръсиш. На една тенджера с боб 1 грам сол въобще няма да се усети, а това... Другото е абсорбиращата сила - 1/500. Значи този грам абсорбира 500грама вода. И какво излиза? От 500 до 1500 грама вода на квадратен метър. Не е ли малко при поливна норма от 30 литра/квадрат при зеленчуци? :? Да не говорим за дървета на които корена им е доста по на дълбоко в сравнение с тях.
Само гледат да лъжат хората и да им взимат част от субсидията. :evil: :evil:

Влах, интересно ми е с какво го сравняваш. Да не би да имаш други 18 без тераует и при същото поливане да съхнат?
:partyman:
vlax - майстор
ivanovbg написа:
Терауета ми се струва голямо менте. Дават му разходна нотма от 1 до 3,5кг на декар еднократно и да действа минимум 7 години. Ако се сметне това е по1 до 3,5 грама на квадратен метър. Все едно със соленица да го ръсиш. На една тенджера с боб 1 грам сол въобще няма да се усети, а това... Другото е абсорбиращата сила - 1/500. Значи този грам абсорбира 500грама вода. И какво излиза? От 500 до 1500 грама вода на квадратен метър. Не е ли малко при поливна норма от 30 литра/квадрат при зеленчуци? :? Да не говорим за дървета на които корена им е доста по на дълбоко в сравнение с тях.
Само гледат да лъжат хората и да им взимат част от субсидията. :evil: :evil:

Влах, интересно ми е с какво го сравняваш. Да не би да имаш други 18 без тераует и при същото поливане да съхнат?
:partyman:
Много въпроси много нещо.Не знам от къде да започна.
Моите приятели също разсъждаваха като теб.Но аз реших да се набутам с 30-40 лв и не съжалявам.За супсидията може да си прав,там е друга бира.Аз не съм в корена на дървото за да видя дали има ефект .Набутвам се и рискувам.Да споделя ,че когато копах дупките на 50-60- см дълбочина се появи белопръстница.Почвата като цяло е боклук,и на всичкото отгоре е с доста голям наклон ,бързо се оцежда .Затова сложих Тераует и направих капково.По какво сравнявам ли?Моите дръвчета когато ги купувах, купих същите и за един приятел.Неговите са посадени в близко до мен едно село,което се слави и е вярно ,че почвата е най-добра в района, пръста на ръката си да забуча ще поникне.Вече трета година едни и същи дръвчета се развиват при различни условия .Разликата за три години вече е огромна.Е хайде обясни ми как едни и същи дръвчета взети директно от мен от от един и същи разсадник, не от пазара се развиват с голяма разлика при едно и също поливане.
Фракциите на тераует са различни,едната се поставя в дупката,а с другата се потапят корените преди засаждане.С едната ситната фракция се топят корените преди засаждане .След като си свърших работата по засаждането,топенето на корените, тубата от 11 л с разтворения ситната фракция Тераует стоя 2 години е не си измени външно вида,уголемени гранули.Действително гранулите си оголемяват обема, на око ,не мога да кажа с колко.
Накрая да кажа ,че на зеленчуците никога не е съм слагал Тераует ,не виждам необходимост за сега.
ivanovbg - майстор
Не е от препарата разликата. При теб може почвата д е по дълбока. Ореха колкото е висок толкова е и надълбоко. Вервай ми там няма как да стигнат гранулите. Евентуалния ефект е при посаждането.
При бабата земята е много по хубава от моята и градината и става с много по малко труд, но на метър отдолу е скала и дръвче освен вишни са зле и бавно растат. В моята глина по трудно тръгват но после е ок.

Между другото същото вещество се ползва за направата на памперси.
:partyman:
hidrazin - майстор
Абе не че няма файда но трябва да се прецени дали е икономически оправдано.
Ако си взел фиданките средно по 4-5 кинта, абсорбента ти качва цената с още около 50%. Демек стават някъде по 7 лева.
Ако пък имаш изградено капково напояване, използването на абсорбент е кощунство.
И не, 1 грам абсорбент не поема 500 грама вода. Поема към 300 грама и то при идеални условия.
Реално може да се разчита на 200-250 грама.
Друг е въпроса при лоши поливни условия - няма водоем или е с ограничен дебит, трябва да караш вода с цистерна ...
По-добре тези пари за абсорбента ги използвай за ток на помпата или програматор.
Въпроса с орехите въобще няма да го обсъждам - ако ще поливаш орехи, въобще недей да ги сееш.
Както вече се каза - ореха има огромна и дълбока коренова система. Колкото корона, токова и корен.
По моя край няма нищо повече от орехи. Сигурно 70% от площите са орехи - диваци и сети масиви.
Между другото използването на абсорбент може да забави дръвчетата да пуснат дълбоки корени.
Корените ще търсят "лесното", водата от абсорбента и хич няма да искат да отиват надълбоко. :-D
ivanovbg написа:
Между другото същото вещество се ползва за направата на памперси.
+1 . Още и за направа на дамски превръзки. :shock:
Вместо да изхвърляте детските памперси, използвайте абсорбента за дръвчетата.
Така даже ще ги наторите. В литър урина има към 30 грама карбамид. Да не говоря за фосфор, натрий, калий, магнезий ... :cool:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X_loySwlb40[/youtube]
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
hidrazin написа:
...
ivanovbg написа:
Между другото същото вещество се ползва за направата на памперси.
+1 . Още и за направа на дамски превръзки. :shock:
Вместо да изхвърляте детските памперси, използвайте абсорбента за дръвчетата.
Така даже ще ги наторите. В литър урина има към 30 грама карбамид. Да не говоря за фосфор, натрий, калий, магнезий ... :cool:

:partyman:
Хитричко

Тема "Поливане на орехова градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: