Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
torbalan - Дървен философ
lucho написа:
...
И все пак ще я отворя, тъй като във форума има поне 1 човек (аз), който предпочита електромотора...
И аз. Но кося малко - около 600 кв. треволяци :)

Не искам и да чувам за ДВГ :)
lucho - специалист
torbalan написа:
lucho написа:
...И все пак ще я отворя, тъй като във форума има поне 1 човек (аз), който предпочита електромотора...
И аз. Но кося малко - около 600 кв. треволяци :)
Не искам и да чувам за ДВГ :)
Радвам се, че станахме двойно повече! :)
Моята площ е още по-малка: под 400 м².
Но без помощник за кабела е трудно.
Май ще капитулирам и ще мина на ДВГ.
hidrazin - майстор
lucho написа:
Май ще капитулирам и ще мина на ДВГ.
И повече никога няма да се върнеш на електро.
Само ще се чудиш защо толкова време си се мъчил като грешен дявол.
Пробвано.
:partyman:
  Christo - майстор
Някои от по-рано родените :-D сигурно си спомнят времето, когато дизеловите леки коли тракаха като трактори(и бяха толкова пъргави), как нафтата беше на половин цена от тази на бензина. Щом дизелите ги модернизираха и станаха дори по-добри от бензиновите, изведнъж се оказа, че много сложно и трудно се произвеждала пустата му нафта и на моменти е даже по-скъпа от бензина. Триста процента, а станат добри електроавтомобилите, а са навинтили цената на тока в небесата. Не че сега е много евтин де...
lucho - специалист
Christo написа:
Някои от по-рано родените :-D сигурно си спомнят времето, когато дизеловите леки коли тракаха като трактори(и бяха толкова пъргави), как нафтата беше на половин цена от тази на бензина. Щом дизелите ги модернизираха и станаха дори по-добри от бензиновите, изведнъж се оказа, че много сложно и трудно се произвеждала пустата му нафта и на моменти е даже по-скъпа от бензина. Триста процента, а станат добри електроавтомобилите, а са навинтили цената на тока в небесата. Не че сега е много евтин де...
Ако цената на електроенергията се повиши твърде много, ще направим като през 2013 г.! Тогава в 300-хилядна Варна излязохме на протест 50 хиляди човека и свалихме правителството!
torbalan - Дървен философ
lucho написа:
torbalan написа:
lucho написа:
...И все пак ще я отворя, тъй като във форума има поне 1 човек (аз), който предпочита електромотора...
И аз. Но кося малко - около 600 кв. треволяци :)
Не искам и да чувам за ДВГ :)
Радвам се, че станахме двойно повече! :)
Моята площ е още по-малка: под 400 м².
Но без помощник за кабела е трудно.
Май ще капитулирам и ще мина на ДВГ.
Никога не съм ползвал помощник за кабела...

Номера е ако косиш от ляво на дясно, кабела да ти е от лявата страна... Или пък обратното ;)

Или пък - ако кабела ти е от лявата страна, да почнеш да косиш от ляво на дясно.... Както и обратното...

Е, около дърветата има малко попържане и повече обикаляне, но през ум не ми е минавало да минавам на ДВГ...
lucho - специалист
При косачката проблемът е само в кабела. При китайската ми електрокоса ("RD-EBC02" = "SF7A214-1") се добавят и вибрациите. Дори с антивибрационни ръкавици се усещат и много изморяват. Ръцете ти "натежават" само след няколко минути работа.

При Вас има ли вибрации? С какво косите?
LyuboS - напреднал
hidrazin написа:
lucho написа:
Май ще капитулирам и ще мина на ДВГ.
И повече никога няма да се върнеш на електро.
Само ще се чудиш защо толкова време си се мъчил като грешен дявол.
:partyman:
И аз съм на това мнение.
От 5г. имам двор 850 м2 с поне 400 м2 трева(не съм ги мерил точно ), рапределени отпред отсрани и зад къщата, има денивелация и няколко дървета. В началото бях затревил само предната част около 150 м2 и си купих електрическа косачка и пак ми беше зор с тия кабели и прехвърляния... Като затревих останалата част си взех с ДВГ и направо се родих. Преди няколко седмици на последното косене ми отказа бензиновата косачка, извадих старото електро да довърша и си припомних каква мъка е. Електрото има само две предимства по-малко бръмчи и е доста по-леко.
Акумулаторно бих си взел с удоволствие, но може би след години като направят батериите по държеливи.
lucho - специалист
Christo написа:
Някои от по-рано родените :-D сигурно си спомнят времето, когато дизеловите леки коли тракаха като трактори(и бяха толкова пъргави), как нафтата беше на половин цена от тази на бензина. Щом дизелите ги модернизираха и станаха дори по-добри от бензиновите, изведнъж се оказа, че много сложно и трудно се произвеждала пустата му нафта и на моменти е даже по-скъпа от бензина.
Това май е само у нас. В другите страни е доста по-евтина от бензина (макар и не два пъти). Вижте тази таблица, която, макар да е от миналата година, показва това:

Изображение
lucho - специалист
Често се подценяват експлоатационните разходи на машините с ДВГ. Дори при 1,07-киловатовата четиритактова мотокоса "EBH341" на "Makita", чийто разход на бензин при работа на максимална мощност е 0,458 кг/час, което е с 40% по-малко, отколкото на двутактовите, за 800-те часа, за които това е било проверявано, се получава разход от

800 × 0,458 × 1,91 / 0,73 ≈ 959 лв.

Това е повече от цената на тази мотокоса – 940 лв.! А какво остава за двутактовите машини, особено китайските, които гълтат още повече от марковите! Нека сравним така получения разход на четирикактовата мотокоса с аналогичния разход на електрокоса със същата мощност на вала на двигателя и КПД 80%:

800 × 1,07 × 0,18290 × 1,20 / 0,8 ≈ 235 лв.

Както се вижда, непосредствените експлоатационни разходи са над 4 пъти по-ниски, без да се отчита смяната на маслото и запалителните свещи на машината с ДВГ! И това е в сравнение с четиритактовите машини. В сравнение с двутактовите разликата става още по-голяма.

И така, можем да подредим във възходящ ред по експлоатационни разходи машините така:

1. Електрически
2. Четиритактови
3. Двутактови маркови
4. Двутактови китайски

Купувайки си китайска мотокоса, хората обикновено не се замислят, че всъщност тя ще им излезе по-скъпа от марковата, да не говорим за неизбежните проблеми, които ще имат с нея.

Тема "ДВГ срещу електромотор като двигател на косачки, резачки и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: