• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nsk88 - помощник
Здравейте
Купих къща и мисля да си направя градина,но се чудя от къде да започна.
Мястото където искам да е градината не е разкопавано . Искам през пролетта на 2017 да засадя нещо - домати,магданоз,краставици и др.
От къде да започна - с кирка да разкопая земята ли,също така как да разбера почвата дали е подходяща за отглеждане на нещо .
Сигурно ще е добре да изчакам някой по-топъл ден да се улучи - януари февруари и да рзкопая,че сега е диво - все едно поляна.
spokomen - специалист
Никога през живота си не съм се занимавал със земеделие, но това с кирката ми е малко "странно". Тя кирката май е за други цели, не знам. В случая ще бъде доста трудоемко и може би не толкова ефективно. Може би май е най-добре да платиш на някой комшия да изоре мястото и то още сега. Да оставиш пръстта да се пораздроби от студа и напролет брануване трябва и торене, допълнително оформяне на лехи или каквото там ще правиш. Нека вещите в областта те посъветват, но това с кирката май не е най добрата идея....
nsk88 - помощник
Голяма машина или нещо за оране няма как да се вкара до мястото . Трябва на ръка да се направи.
iva6ki - специалист
Вариантите са два или на ръка с права лопата го обръщаш колкото по рано по добре или мотоблок с единичен плуг и отгоре пласт оборска тор а напролет с фреза да го разбиеш 2-3 пъти колкото е необходимо
gnt69 - майстор
nsk88 написа:
Голяма машина или нещо за оране няма как да се вкара до мястото . Трябва на ръка да се направи.
Огледай се по комшиите те какво сеят. Върви в селската кръчма и сподели че имаш двор за оране, ще ти намерят решение, я с мотокултиватор я с някое конче все ще се изоре някак. Пък сподели къде се намира все ще се намери някой наблизо да даде акъл какво трябва да направиш за да имаш градина. :partyman:
nelim - специалист
nsk88 написа:
Голяма машина или нещо за оране няма как да се вкара до мястото . Трябва на ръка да се направи.
Ако не може да вкараш даже малка фреза, обърни го с права лопата, с кирката нищо няма да направиш :)
https://www.vbox7.com/play:572c22d3e4
kr1100 - майстор
nelim написа:
Ако не може да вкараш даже малка фреза, обърни го с права лопата, с кирката нищо няма да направиш :)
Може , даже много може. Не е уточнил каква е ситуацията, но при изоставено и дълго неподдържано място порастват издънки / особено ако е имало сливи, вишни,див орех,барабонка и др./ Обръщаш с правата лопата и като стигнеш до 1 яко коренище - само кирката е спасението.
А има ли див орех - само киркта и по корените ,катоиздърпаш 1 корен върви на 4-5м плитко и прави разклонениея. Много е упорит.
Делян - специалист
На едно такова място
Прикачен файл:
01-podgotovka-10_14.jpg
се хванах да сея лозе. В момента изглежда така:
Прикачен файл:
29-zagribvane.jpg
Първо изтесвам тревата с мотиката, след това есента и зимата (когато позволява времето) обръщам с права лопата, като преди това разхвърлям фосфор и калий. При обръщането вадя колкото се може повече коренища. Оборска тор не хвърлям, защото не ми се мъкне, а и се въдят още повече плевели.
Пролетта го мятам с мотиката, като преди това разхвърлям азот.

Общо взето, земеделие без гърчене не става.
kr1100 - майстор
Делян написа:
Общо взето, земеделие без гърчене не става.
:thumbs:
kaishew - специалист
Има,има,потърсете в нета умна градина,повдигнати лехи и подобни.
  • 1
  • 2

Тема "Как да си направя градина от 0-та" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: