Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
todor_velikov - специалист
кажете ми на колко пъпки се подрязват малините,че в събота отивам на вилата и мисла да свърша тая работа.за пръчките които са на 2 г. знам че се режат от дъното,а за тези които са на една?
Стефан - майстор
Зависи от много неща. От разстоятието между редовете, от разстоянието в самия ред, от силата но самия летораст, от сорта, и т.н. Ако някой даде отговор на въпроса ти, зададен по тоя начин, просто ще излъже.
lyki - специалист
todor_velikov написа:
кажете ми на колко пъпки се подрязват малините,че в събота отивам на вилата и мисла да свърша тая работа.за пръчките които са на 2 г. знам че се режат от дъното,а за тези които са на една?
Аз всяка година след обиране на плода режа от дъно стария летораст(този от който съм брал)оставям само появилите се нови които още нямат плод .Поливам обилно цяло лято и се грижа добре за да израснат колкото се може повече.
Рано на пролет пукват нови леторасли,пак почва обилно поливане за да могат старите да охранят добър плод , на който след обирането пак режа стъблото от долу.Така винаги малините ми дават добър едър и качествен плод ,а и малинака ми не се превръща в храсталак.
За такова подрязване на пъпка не съм чул,това да нее лозе? :wink: :lol:
todor_velikov - специалист
ок мерси,ще видя как да го направя, :wink:
farmera - специалист
Стефан е прав -зависи от сорта.
Ремонтантните се режат значително по-късно-след преминаване на плододаването.
/цесъобразно е рано напролет за да се премахне евентуално измръзналата дървесина/
Сега не му е времето!Вместо резитба направете поливка :cool:
lyki - специалист
Сега не му е времето!Вместо резитба направете поливка
Не виждам смисъл нещо което така и така ще се реже и отстранява защо да стои да дърпа силата и спира развитието на леторастите които следващия сезон ще ти дават плод и поради тази причина колкото са по буйни по добър добив дават?
farmera - специалист
Човека пита за едногодишните!
За двугодишните е написал, че ги изрязва след плододаването.
Едногодишните се съкращават на 15-20 см от върха след зимата.
При възможност се коригира и броиката растения на 1м-в пълно плододаване тя е около 12-15бр.
Сега всеки лист им е необходим за изхранване и възможно най добро узряване на дървесината на летораста за по-добро презимуване.
Освен това в този период става "залагането" на пъпките в кореновта система , които ще поникнат напролет.
Изключение както казах правят сортовете отглеждани само за лятно есенно плододаване /Люлин, Херетидж и др./ те се изрязват след листопада до земята поради това , че плододават на едногодишна дървесина.
Надявам се д асъм бил поолезен
todor_velikov - специалист
относно сорта -те са "рубин".,тоест били са някога рубин.после тревата ги е затрила за около 3 г.и сега се мъча наново да ги възстановя.(освен ако не са се изродили де).както и да е свърших вече тази работа защото не се знае дали ще ходя на вилата повече тази година.
благодаря на всички !!!;)
plmko - напреднал
lyki е прав режат се старите връзват се новите да не увисват и догодина чакай реколта......

Тема "подрязване на малини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: