• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Киррил - специалист
Имам около 50 асми и всяка година изнасям старите леторасли, но вече започна да ми тежи тази дейност. Дебелината им е средно 5-12 мм. Масово 7-9мм.
Колебая се между два типа дробилки.
Единият тип масово е с мощност 2500 вата и въртящи се ножове, другият тип ги сече с въртящ се вал на който има надлъжни ножове и е около тази мощност.
Мисля си, че типът с вал няма да е много ефективен при лозови пръчки около и под сантиметър, но може да не съм прав. Той работи на принципа на смазване на материала. Този тип ще се справя по-добре при по-дебелите пръчки!! Пръчките не са много твърди на рязане в сравнение с тези на дърветата. Дървета имам 2-3 и се оправям с рязането им.

Някой от вас ползва ли подобна дробилка за лозе и според вас коя е най-подходяща за подобна дебелина лозови пръчки.
примерно тази:
https://www.onlinemashini.bg/elektriche ... 0087/82034
bigdragon - майстор
Аз съм с втория тип:
Изображение
Справя се отлично с лозовите пръчки.


Комшията е с първия тип:
Изображение
Мели по-ситно и е по-добре при компостирането, но
при подаването моята си дърпа сама клоните, а на
неговата трябва да се побутват.
Също моята има по-голяма производителност и мели
по-дебели клони.
Киррил - специалист
Искаш да кажеш, че тези които са с вал, принципно се справят по-добре с лозовите пръчки, от колкото с тези които са с ножове?

п.с.
След като за една година ще я ползвам 1-2-3 дена, не ми се струва удачно да инвестирам в нея много пари. Ако имах 10-100 декара лозе може би е целесъобразно да се вземе скъпа.
bigdragon - майстор
За 10...100 декара си трябва друг вид машина...
Дробилките които коментираме са си точно за двор и лична градина.

Тези с вал се справят по-добре с клони и пръчки,
а тези с ножовете по добре мелят тънки съчки и шума...
Киррил - специалист
чет окт 05, 2023 1:42 pmbigdragon написа:


Тези с вал се справят по-добре с клони и пръчки,
а тези с ножовете по добре мелят тънки съчки и шума...
Благодаря, при мен преобладават тънките + листа.
Ще се насоча към тези с ножове.
Svetoslavoff1 - майстор
Аз по-лани заприходих такава с вал, подобна на тази от горната снимка на bigdragon. С нея прекарвам всичко от примерно 5 до 40мм. вкл пръчките след изрязване на лозето. Сама придърпва каквото и се подаде. Избрах такава, заради значително по-ниското ниво на шум при работа, защото и моят комшия има с ножове и целият тараф го разбира като "мели".
preslav - майстор
Имам с ножове, прибрана е за вечни времена на тавана - не искам и да я поглеждам след като ползвах дробилката с вал на щерката.
bigdragon - майстор
чет окт 05, 2023 2:12 pmКиррил написа:
...
Ще се насоча към тези с ножове.
И ще сбъркаш!

До тук получи три мнения и все в полза на другия
тип дробилки. Изчакай още малко, някой може и да
похвали дробилка с ножове, за да имаш после извинение.

Аз сравнявам точно тези дробилки, посочени на снимките
в моя пост, а ти си се засилил към бюджетен вариант.
Не ми се мисли какъв ще е при тебе резултата.

Виж поста на preslav...
Киррил - специалист
Предполагам, че дробилката с вал е по-добра от тази с ножове, но бюджета ми е до около 300 лева.
Цената на тези с валове започва от 500 лева нагоре. Дали е икономически оправдано за работа 2 дена годишно? Около мен няма други, та шумът ми е последната грижа. Мястото ще го поддържам може би още 2-3 години максимално - нямам сили вече и ме налегнаха болести с годините, а децата нямат интерес към селският живот.
Ще огледам дали няма да намеря нещо на втора ръка.
  • 1
  • 2

Тема "Дробилка за лозови леторасли - каква?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: