• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Глей ся, апострофа на Хидрата е "покажи такива капкови маркучи дето искат 2 бара налягане.
Показал си някакви, които работят от доста по ниско налягане, при почти същ дебит.
Това дава голям толеранс относно оразмеряването на елементи в система за поливане на капки.
От мен, като Матросов, толкоЗ.
От Хидрата може да се учиш, четейки помагалата му през годините. Да, точно Тук и по тази тема.

пп. Посочил си "твърди", многосезонни маркучи.
А ако питащият е опънал лентови?!
kokowoz - помощник
ср апр 24, 2024 11:03 pmhidrazin написа:
ср апр 24, 2024 12:07 pmkokowoz написа:
Сметнал съм че ще ми трябва помпа с дебит 3600л/час при 2 бара налягане.
Като ти чета писанията оставам с впечатлението че за маркучите с капкообразователи трябва да им осигуриш налагане от от 2 бара.
Моля, много моля ми покажи такива капкови маркучи дето искат 2 бара налягане...
И също как ги направи тези сметки?
:partyman:
Здравей, със сигурност изказът ми е грешен, но все още не съм много наясно с нещата. От скоро чета и се интересувам по темата „капково напояване“ и ми е каша в главата … дебити, налягане, напор … водни стълбове … и.тн. Може би по-правилното би било за дадения дебит да се търси помпа, която да дава или осигурява дадено налягане, не знам. От многото теми по различни форуми, когато е ставало дума за избор на помпа все се говори за 2 бара налягане, затова и аз така го написах, но в крайна сметка сигурно зависи от конкретната ситуация. Относно сметките ги правя по следния начин: 6 лехи по 30 метра по 2 маркуча на леха, това са общо 360 метра капков маркуч. Капков маркуч с капкообразуватели през 20 см с дебит 2 литра на час (на метър има 5 капкообразувателя), смятам 360 метра по 5 капки по 2 литра на час и излиза 3600 литра на час (60 литра в минута). Това ако се полива всичко, но както смятам да го разделям на три кръга, при което в повечето случаи ще се полива едно временно най-много два кръга, затова съм се спрял на Ф25 магистрален маркуч (някъде ми е попадало Ф25 ориентировъчно за 1,8 дебит, Ф32 – 3,3). От тук вече не съм наясно как точно се продължава да се определи нужното налягане, което трябва да осигури помпата. За помпата всеки препоръчва центробежна, не че знам как да разбера коя помпа каква е. Докато ми се изяснят нещата и си набавя нужната помпа и други, си пуснах лентови едносезонни маркучи, които ще заменя в последствие с твърди. Дали съм на прав път или не :? …. Нещата ми са на проба – грешка.
Andri01 - майстор
Вземаш цетробежна помпа. Маркучите - с регулируеми капко образователи. Помпата ако е по мощна,притваряш изходящия кран-това я разтоварва.
ivanovbg - майстор
Сметките са добри. Колкото до маркучите не ги сменяй, капките се запушват и ... Абе всяка година да пълниш с киселина 360 метра маркуч да му отпушваш капката си е голяма глупост. По добре си слагай всяка година нови. Лентовия е под 10ст/метъра, а другия е над лев/метъра.

Лентовия маркуч иска налягане 0,8 бара има такива регулатори дето се монтират на помпите след филтъра. Филтър и регулатор са задължителни. Помпата която си решил става. Ако имаш хидрофор на кладенеца си ползвай него. И да е с по малък дебит не е проблем да напояваш на части през нощта. Бидоните ги махни. Само ще зеленясва водата вътре и ще патиш. А не дай си боже да разтвориш тор в тях. Бактериите направо полудяват. Моето капково няма централна тръба, сложил съм тройници с парчета маркуч между тях. Ако не схващаш, може и да ти снимам. По добре инвестирай в мулч/ черено- сребрист. Ще ти спестява копането, а колко по малко работиш ще ти е по сладка продукцията. Мрежа за градушки също е добра инвестиция
kr1100 - майстор
чет апр 25, 2024 9:58 amivanovbg написа:
Сметките са добри. Колкото до маркучите не ги сменяй, капките се запушват и ... Абе всяка година да пълниш с киселина 360 метра маркуч да му отпушваш капката си е голяма глупост.
Не се пълнят с киселина капкопвите маркучи , а се потапят в PVC тръба ф 25 мм поставена под наклон. Ръгаш капковия без тапи и съединители/ гният от азотната съединителите/ бавно ,че кипи 10 мин и вадиш , промивка ии следващия капков. Рабнота с гумени ръкавици дебелички, и очила с /у пръски. Нищо сложно.
ivanovbg - майстор
чет апр 25, 2024 10:36 pmkr1100 написа:
чет апр 25, 2024 9:58 amivanovbg написа:
Сметките са добри. Колкото до маркучите не ги сменяй, капките се запушват и ... Абе всяка година да пълниш с киселина 360 метра маркуч да му отпушваш капката си е голяма глупост.
Не се пълнят с киселина капкопвите маркучи , а се потапят в PVC тръба ф 25 мм поставена под наклон. Ръгаш капковия без тапи и съединители/ гният от азотната съединителите/ бавно ,че кипи 10 мин и вадиш , промивка ии следващия капков. Рабнота с гумени ръкавици дебелички, и очила с /у пръски. Нищо сложно.
Струва ли си толкова труд, материали, риск от изгаряне и отровата дето гълташ? Да не говорим за място за съхранение, за риска детето ти или внука да ги открие и реши да си поиграе с киселината. 500м лентов капков маркуч с чисто нови капки е под 50лв. Сменяш нов всяка година без никакъв риск за минути. Същата дължина от твърдия е над 500лв. 10г ще си ги сменяш само от разликата в цената.

И да запомниш от мен: От новото по хубаво е само чуждото!

:partyman:
kokowoz - помощник
чет апр 25, 2024 9:58 amivanovbg написа:
Сметките са добри. Колкото до маркучите не ги сменяй, капките се запушват и ... Абе всяка година да пълниш с киселина 360 метра маркуч да му отпушваш капката си е голяма глупост. По добре си слагай всяка година нови. Лентовия е под 10ст/метъра, а другия е над лев/метъра.

Лентовия маркуч иска налягане 0,8 бара има такива регулатори дето се монтират на помпите след филтъра. Филтър и регулатор са задължителни. Помпата която си решил става. Ако имаш хидрофор на кладенеца си ползвай него. И да е с по малък дебит не е проблем да напояваш на части през нощта. Бидоните ги махни. Само ще зеленясва водата вътре и ще патиш. А не дай си боже да разтвориш тор в тях. Бактериите направо полудяват. Моето капково няма централна тръба, сложил съм тройници с парчета маркуч между тях. Ако не схващаш, може и да ти снимам. По добре инвестирай в мулч/ черено- сребрист. Ще ти спестява копането, а колко по малко работиш ще ти е по сладка продукцията. Мрежа за градушки също е добра инвестиция
Ако не е проблем, може някоя снимка, в полза ще ми е всяко нещо. Отностно маркучите, така или иначе в даден момент ще ги сменя, тъй като вече имам купени, дали след като закупя и свържа помпа или в последствие. Филтър имам в момента, взел съм дисков, не знам спрямо мрежовия кой е по-добре, но в крайна сметка такъв взех. За регулатор не съм гледал до сега, ако може някаква насока или линк какъв да закупя. Дали има значение този регулатор с какви маркучи се използва, лентови или твърди?
ivanovbg - майстор
Регулатора се ползва с лентовите, ако ползваш другите няма да ти трябва. На втората снимка ги има и лехите подготвени за доматите и краставиците.

Прикачен файл

20240426_154948.jpg

Прикачен файл

20240426_154053.jpg
Киррил - специалист
Не се притеснявай.
Имам от твърдите маркучи, пластмасови кранчета. Обща дължина около 400-500 метра. Между кръговете е един цол пластмасова тръба. На нея са кранчетата. Капкообразователите са фиксирани 2 литра пред 20 см. Вече ги ползвам 4-5 години без да ги почиствам с каквото и да е. Работят перфектно. Зимата ги прибирам. Пускам целият двор да се полива едновременно - налягането пада, ама бърза работа нямам. Помпата е центробежна потапяща в кладенец. Регулаторите ги изхвърлих - излишни са. От начало ги пусках по "кръгове", но се отказах - налягането нараства и нещо все изплюва. Когато са всички заедно проблеми няма. Ако поливаш редовно, повече от половин час поливане не ти трябва - поддържа се влажно цялото място.
Подкрепям. Регулатор в случаят е излишен.
Ако иде реч за малка площ, да.

......освен дракона ако не е метнал някъв гъгричав боб?!
Сори, не мога да го пропусна- зарад едина хейт тъй да се излагаш!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Избор на помпа за капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: