• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
triXtyle - помощник
Значи хола ми и кухнята ги дели една стена (панелен апартамент........)
искам да знам мога ли да направя свод в стената да свържа двете помещения. Защото някой каза, че след като е панел, не може да се отвори дупка в стената....... моля, дайте предложения, защото съм решил да правя много готини промени в апартамента, пък ако не стане това със свода, всичко се проваля :cry:
Стефан - майстор
Обикновено това е носеща конструкция, и си е малко рисковано. Най-добре ще е да се потърси архитект. Зависи на кой етаж се намира апартамента, колко етажа е той, колко широк отвор искаш да правиш? Ако отвора е 90 см широк и 200 см висок, мисля, че няма да е проблем. Все едно, че е отвор за врата.
triXtyle - помощник
Именно, искам да е за минаване м/у кухнята и хола. Мерси за отговора. Ако друг има мнение, да го сподели :)
velsi - Почетен майстор
Едва ли ще получиш мнение по-различно от това. Панелното строителство е един особен вид, при който се твърди, че всички стени са носещи. Може и да е така, но при всички случаи, дори и за твое собствено успокоение не е лошо да се посъветваш с архитект или конструктор. Иначе и аз съм на мнение, че отвор с подобни размери няма да се отрази зле върху конструкцията на сградата.
popoci - специалист
Да , консултация със специалист е задължителна!!!! Общо взето при панелните конструкции стените играят носеща роля. Като плоскостен конструктивен елемент , всякакви нови отвори в него образуват зони с висока концентрация на усилия. Това ще рече ,че в повечето случаи е нужно допълнително укрепване. Но си зависи според случая. Ако стената е до 75мм дебела можеби не играе особена роля в пренасянето на усилията.
masteradmin - майстор
Според мен зависи на кои етаж си и колко е етажен блока. Аз съм избил стената между хола и кухнята като съм отставил трегер 20см.
По принцип ако си на висок етаж няма проблем. Незнам дали си бутал носеща стена, но кангото като заудря аз съм на 9 етаж и се чуваше на 1. Законно, неможеш да го направиш даже и да получиш разрешение от архитект, което ще стане с много нерви, пари и куп бумащина. Накрая ще ти кажат, че трябва да имаш разрешение (подпис че всички от блока са съгласни) ще ти се наложи да фалшифицираш бая подписи. Така най добре кажи на съседите че ще си слагаш врата между хола и кухнята (подготви ги психически и някои делничен ден когато всички са наработа между 10-13 и 16 - 18 Отвори дупката. Не се опитвай сам не че неможеш но ще ти отнеме много време. Най добре фирма и ако може понабързичко докато чука 2 изнасяйте буклуците. Лошото е че по този начин ставаш зависим от съседите могат по всяко време да подадат оплакване, че не си им искал съгласието. Сам предцени ето ти снимки от моя хол ако нещо не ти е ясно питаи. УСПЕХ

Прикачен файл

SA401185.jpg
поглед от кухнята
SA401185.jpg (120.68 KиБ) Видяна 7635 пъти

Прикачен файл

SA401187.jpg
поглед от хола
SA401187.jpg (120.17 KиБ) Видяна 7635 пъти
triXtyle - помощник
1во какво е трегер :?:
и 2ро това за 1 ден ще стане ли :cool:

зелен съм в строителството, може би трябваше това да кандидатствам, пред екологията :wink:
masteradmin - майстор
Това дето остава от тавана до отвора е трегер той изпълнява носеща функция. Ако викнеш фирма ще стане за 2-3 часа. На мене ми трябваха 2 дни, но бях сам и неможех да махам големи блокове. Значи първо пробиваш стената за да очертаеш къде ще избиваш. След това къртиш с канго(повярвай ми размера има значение) до арматура от едната и другата страна. След това режеш арматурата с флекс. Реално разбиваш стената на 6, 8 или 10 големи блока. Които по тъмно изхвърляш някъде около блока (типично по български).
Galski - специалист
С извинение - но вие сте ЛУДИ за връзване!
Играете си с огъня бе, хора! Ако в панелите беше предвидено да има врати и отвори - щяха да са направени... Вие режете армировката! Това е толкова опасно, че идея си нямате. Абе, българска работа!
При едно (д)земетръсче, ще ви се разкаже играта...

За целта ви трябва консултация от инженер-конструктор, а не от архитект!
masteradmin - майстор
Ако си чел внимателно как вървят постингите. И аз същото пиша но ако си на висок етаж аз съм на 9-тия от 11. не мисля че в проблем особено ако има трегер. Нали целта е всеки да напише мнение.
  • 1
  • 2

Тема "Как??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: