Мнения и въпроси за хола
babayaga83 - напреднал
Здравейте , предстой ми да слагам подова настилка в апартамента на 2 спални и един хол но още се двуомя кое е по добре да слпжа паркет или дюшеме . Можете ли да ме посъветвате. Отнсно дюшемето съм се спрял то да е от Ела . Продават го в Баумакс но незнам дали елата е достатъчно здраво .Идеята е да се сложа на скара и между нея да сложа фибран за изолация. Относно паркета гледах в един магазин от дъб. Кое е по добре за под дъб или ела кое е по мего и кое е по здраво. Чувал съм че има различни лакове можели промерно меко дюшеме да се лакира с лак които да го заздрави малко повече. ????
rendo - специалист
Не мога да ти дам конкретна информация за всичко ще ти напиша няколко факта за да можеш да прецениш.

за да сложиш паркет ти трябва добра замаска - тя трябва да изсъхне добре !!!
Старите паркетчии казват, че трябва паркета да престои в помещението около месец преди да бъде нареден за да се аклиматизира (ме е задължитено но е препорачително).

Дюшемето - щом ще е на скара няма необходимост да пипаш замаската.
Дюшемето трябва да е добре изсъхнало. Ако не успееш да намериш добре изсъхнало то трябва да досъхва.

това са неща които трябва да се вземат обезателно под внимание.
Според мен ако ще си ходите с обувките във вас паркета е по износоустойчив.
Ако ще е за спални и място в което няма да се ходи много с обувки с дюшемето няма да имате проблем.

Дано колеги ти дадат още подробности
panalov - специалист
babayaga83 написа:
Кое е по добре за под дъб или ела кое е по мего и кое е по здраво. Чувал съм че има различни лакове можели промерно меко дюшеме да се лакира с лак които да го заздрави малко повече. ????
За под е по-добре дъб да не кажа най- добре, много по твърд е от елата,чама и ред други дървесини.
Сравнението между душаме от ела и паркет от дъб не е много правилно , единия материал е много мек дръгия достатъчно твърд ,начина им на полагане е различен едното е доста по евтино другото по-скъпо и т. н.
Няма такъв лак ,който да втвърди меко дърво .

Сега лично мнение като човек който има и от двете .
В момента имам една стая с чамово дюшаме и още две с дъбов паркет.
Дюшамето го лакирах с лак "устойчив" на надрасквате -е офис стола си го драска и не само той :)
Паркета е маслиран и няма драскотина.
crez - майстор
babayaga83 написа:
Здравейте , предстой ми да слагам подова настилка в апартамента на 2 спални и един хол но още се двуомя кое е по добре да слпжа паркет или дюшеме . Можете ли да ме посъветвате. Отнсно дюшемето съм се спрял то да е от Ела . Продават го в Баумакс но незнам дали елата е достатъчно здраво .Идеята е да се сложа на скара и между нея да сложа фибран за изолация. Относно паркета гледах в един магазин от дъб. Кое е по добре за под дъб или ела кое е по мего и кое е по здраво. Чувал съм че има различни лакове можели промерно меко дюшеме да се лакира с лак които да го заздрави малко повече. ????
Колега, много сме я дъвкали тая тема, използвай търсачката във форума и прочети всичко. Бутона се намира горе в шапката на форума.

Тема "Паркет или дюшеме ( предимства и недостатъци) кое да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: