• 1
  • 2
Мнения и въпроси за хола
I_van - напреднал
Здравейте! В момента правя ремонт на хола или по-скоро освежаване. Смятам да шпакловам стените и после да ги мина с 2 пласта латекс, но тавана ме притеснява. Доста години е минаван с варов разтвор, който вече започна да се пука на места и части от него падат по главата ми :lol: Първо мислех да изстържа всичко наслоено, но опита, който добих в 8-квадратния коридор казва друго ---> изстъргването е мъчително. Затова за хола ми се въртят няколко идеи, които не знам как да реализирам. Площта му е 19,25, но нека ги наречем 20 квадрата. Първо мислех да сложа гипскартон, но от темите, които изчетох тук ми се стори адски скъпо и сложно като изпълнение - трябвало да се наредят профили, нива, скари и тн и тн. В един строителен магазин ми казаха, че гипскартона можело и да се залепи за тавана, но ..... струва ми се, че ще падне. Все пак плоскостите са 1,2х2 метра и ми се струват тежки. Определено не мога да изградя, а ми се вижда и скъпо да слагам алуминиеви профили и да правя скари. После видях плоскости от стеропор, които са доста леки. Та се чудех, дали може по тавана да се пробият дупки и да се набият дюбели и върху въпросния стеропор да се нанесе слой лепило и с види да се захване за дюбелите :? Предполагам, че върху него може да се шплаклова или греша? :roll:
Идеята ми е с много малко средства да направя така, че по главата ми да не пада нищо. Не търся лукс и фини изпълнения, а просто малко освежаване.
Давайте идеи, че лятото ще свърши докато приключа с ремонта :lol:
П.С. Не съм майстор и нямам идея как се правят повечето неща, но се научих да шпакловам (колкото за себе си де) е в спалнята с мнооооого забележки, но в коридора и шпакловката и боядисването доста ми харесват като изпълнение, затова смятам, че ще се справя и с хола, та ако може да не използвате съкращения при обясненията си, че снощи час и половина се чудих какви "кюфтенца" се слагат на гипскартона, а то било лепило на топки :lol: :lol: :lol:
Evgeni30 - специалист
Здравей,

за да стане хубаво и да не те дразни.....с една шпакла остъжи проблемите места.

После бороконтакт (един розов разтвор, 2 литра за тавана на хола само), 1 ръка гипсово лепило + 2 ръце колоркит.

После изшкурване. 2 ръце латекс (и стукопласт за корекциите).

Не е проблем с този стукопласт (струва 2 лв) да си оправиш забележките в другите помещения.

Например: ако е на тавана, минаваш 2 пъти с шпаклата с малко стукопласт, после шкурка или леко с мокра гъба......и после 1 четка бял латекс.

Може от Hunter Douglas да си поръчаш готов таван, като офисите в банките.......става бързо.....и ще го ползваш 20 г, :)
housedoktor - майстор
Най- евтино е да го минеш отново с варова боя,след бояджийските поправки.Внимавай да минеш втората ръка след добро изсъхване -изчакай един ден най добре
Друг вариант е да го изчистиш добре-контактен грунд и латекс.Понякога нанасянето на латекс с валяк на недобре почистена основа от този тип води до отлепване-внимавай .
Добър вариант е да залепиш и стиропорени пана-те се боядисват и не изглеждат зле,лесно се поставят ,евтини са а и са някаква изолация все пак..Внимание-не използвай лепила с разтворители при тази дейност.
Няма да коментирам варианти от рода на "лепене гипскартон по тавана " :shock:
I_van - напреднал
housedoktor написа:
Добър вариант е да залепиш и стиропорени пана-те се боядисват и не изглеждат зле,лесно се поставят ,евтини са а и са някаква изолация все пак..Внимание-не използвай лепила с разтворители при тази дейност.
А необходимо ли е да се шпакловат? Ще ги минавам с оцветено Мефисто, че имам около 20 килограма. Тониращата паста има ли значение какво съдържа? И да ги лепя ли преди да ги захвана с дюбелите?
housedoktor - майстор
Тези декоративните пана само се лепят .Аз предпочитам с Декофикс.Никакви дюбели шпакловки и тем подобни космични технологии :? .Нали осъзнаваш ,че Мефистото всъщност е варова боя,от която ти уж бягаш ??!!
I_van - напреднал
housedoktor написа:
Тези декоративните пана само се лепят .Аз предпочитам с Декофикс.Никакви дюбели шпакловки и тем подобни космични технологии :? .Нали осъзнаваш ,че Мефистото всъщност е варова боя,от която ти уж бягаш ??!!
Не, не бягам от варовата боя, но на самия таван тя е на поне 12-14 пласта от т.нар. киреч :)
А как се използва въпросния Декофикс? Тези пана са адски леки, но ме притеснява да не падне нещо, че после срам :-D
housedoktor - майстор
Платната се лепят много,ама много лесно.Режат се с остро ножче.Лепила за тях има в туба (за шприц) и кутия (за шпакла ) .Залепиш ли ги хубаво няма да паднат .Ама грундирай с някакъв контактен грунд преди това .Понеже усещам ,че строителството не ти е стихия -да напомня грунда да се разрежда стриктно по предписанието на производителя.:)
I_van - напреднал
housedoktor написа:
Платната се лепят много,ама много лесно.Режат се с остро ножче.Лепила за тях има в туба (за шприц) и кутия (за шпакла ) .Залепиш ли ги хубаво няма да паднат .Ама грундирай с някакъв контактен грунд преди това .Понеже усещам ,че строителството не ти е стихия -да напомня грунда да се разрежда стриктно по предписанието на производителя.:)
Против правилата ли ще бъде ако споменеш конкретни марки, за да не се самоизлъжа в магазина :)
housedoktor - майстор
Принципно не е прието.Щом е непретенциозно вземи българско-Оргахим , например
I_van - напреднал
@housedoktor, имаш ЛС.
Сетих се и още нещо. Каква е вероятността тези плоскости да се запалят от минаващите наблизо кюнци? :?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с тавана в хола" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: