Мнения и въпроси за хола
tuninghuman - специалист
Изображение



Изображение

това е в един приятел. да е жив и здрав - доста добре е според мен. снимката е отпреди 2 год. доста се запалих напоследък по паркета - искам една спалня 18 кв. да я лепна с паркет.

някой може ли да сподели как вървят цените горе долу на 1, 2,3 кач.
silllveto - Майсторица
solo5 написа:
masterval написа:
но в градовете отдавна никой не се събувау та камо ли да раздава на гостите чехли
Това са пълни глупости. Винаги се събувам, когато ходя на гости на някого. Както и в нас не се влиза с обувки. Нито е хигиенично, нито е културно. Живея в Бургас, но може би си мислиш, че само в София сте граждани :lol:
Как да си събуя обувките, ако са част от тоалета? Или колко чист може да бъде даден под, че да си хабиш чорапите? Бих се събула, ако съм кална, или има малки деца.
Илиян Илиев™ - майстор
Според мен е по-хигиенично да не се събуваш отколкото да се събуваш. Това, че при нас си е обичайно да се събуваме съвсем не означава, че е правилно.

Как примерно да обуя чехли предложени ми от домакина като са ползвани от друг преди мен? Това си е като слипове втора упртреба.

Как да накарам някой да се събуе като ми дойде на гости при положение, че рискувам да ми омирише къщата? Както знаем това може и да се дължи на проблем не винаги зависещ от приносителя на аромата, но е достатъчно некомфортно за всички.

Решението на проблема е плочки или каквато и да е лесно почистваща се настилка в поне в кухнята, коридора и хола. В другите стаи гостите нямат работа. Ако трябва да им показвам къщата само отварям вратата. Не е нужно да правят обиколка вътре.

п.п. Даже жената не иска да ходим на гости на роднини като си ходим в България от страх, че ще я карат да се събува. Тук това е равнозначно на домакина да ти каже - В къщи се влиза само по слипове и бикини.
fichtenweg написа:
и пред мен много дълго стоя тази дилема. По едно време се бях просто вманиачил в идеята да сложа естествен паркет. В крайна сметка обаче действително излиза че поставянето на естествен паркет е свързано с много обработки, както е споменато по-горе:
нареждане, изциклене, фугиране, второ циклене, лакиране и т.н. и т.н.
Обикновено всички тези дейности се извършват от фирмата която продава паркета и общата цена за квадратен метър качествен материал заедно с всички допълнителни материали - подложки, лепила и др. нерядко гони трицифрена сума.
Ако още повече се отнася за ново жилище (като нашето например) съществува съвсем реална опасност колкото и добре да се осуши помещението в рамките на две години така идеално наредения паркет да се деформира.
... така стигнах в крайна сметка до решението за ламинат. Един важен плюс при ламината е че има много голям избор на цветове.
Да склонен съм да се съглася но все пак решението не бива да се взема въз основа на парите. Разбира се и те са фактор но въпроса на човека беше какви са предимствата му а не дали мога сам да си го направя или кое излиза по евтино. Не винаги сумите са трицифрени в София може би. Но има и варианти под 100лв. Освен това да сте чували за Wakol PU280 запечатва влагата отлично. Има и много други но с това съм запечатвал до 5% влага и не е имало проблем и до ден днешен. Може да звучи несерьозно но тъста намаза тавана на гаража и още не е протекъл а преди си капеше. Сега и колата ми е на сухо.
Та на темата. Ламината за мен е по скоро покритие което ще държа 5 години и ще го махам. Жена ми чисти със така добре извесния ни Стеем моп и фугите му от ден на ден растат а масивние паркет не е мръднал. И то като имаш е предвид че не е запечатан с кой знае какъв лак. Ползвал съм воден лак VIVA Мислех да ползвам лакове на BONA
Но като цяло техните продукти ми се сториха доста по скъпи от на LOBAЗащо трябва да плащам повече като мога да имам също толкова добри продукти на доста по добра цена.

Клик системите на повечето ламинати не са много добри особенно на тези продавани в България. Клика на КРОНО ламинатите е доста зле даже и на по скъпите AC4 32 клас. Повечето фирми продаващи ламинат в България не държат много на качеството Кендъл примерно е много прехвален ламинат. Не става лошо но клика не е много стегнат. За сметка на това пък те имат серии с парафиниран клик. Същия резултат може да се постигне и с ClickGuard-а предлаган в магазините на КРОНО. Лимекс имат добри ламинати но поерчето които предлагат са с LOCK система а тя както всички знаем иска доста бой и чукане и въпреки това пак отвяря след време. Аз съм пробвал да го лепя лока и постигам по добри резултати. Tarket не е лош паркет но пък е доста цифра и често нямат квадратура и цветовете са все един бледи и нестандартни. Най спорни са за мен китайските ламинати. Има китайски ламинати които са много зле но има и такива които са много добре като качество и в много случаи фирмите вносителки продават ламинат с клас AC3 или 31 за AC4 или 32 клас което не е така. Китайските ламинати са обикновенно с дебелина 8.3мм а не 8мм дъските им са по къси от тези на останалите ламинати. Швейцарските и Австрийските могат да се познаят тъй като те са най дълги по размер. А ламинатите на Krono са средни по дължина. Има и добри китайски ламинати от заводи които произвеждат и за европейския пазар. Китайския ламинат в много случаи е по добре карбонизиран и HDF слоя му е доста по плътен. За спални помещения е добре да се подбере по нисък клас ламинат тъй като те не са толкова натоварени. Аз съм фен на една марка ALLOC Тяхния ламинат е с Алуминиев клик няма фуги. Монтирал съм няколко пъти такъв ламинат в Италия. Но само цената на ламината е 30Evro и не е понусима за България За тази цена с монтаж бих предпочел масив.

Та за масива аз лично го предпочитам. Първо той е природен и натурален продукт. Живота му е в пъти по дълъг тъй като позвулява циклене. Вижте лувъра в париж на колко години е и не е мръднал. Лаковете си искат поддръжка. На последък стават доста популярни системите за колориране на пода. Цвета може да варира и има доста богат избор в магазините на КРОНО може да разгледате. Има даже въз можност за 2 слоя цвят и ефекти могат да се постигнат доста интересни цветова. Вакс системита също са доста популярни на последък. Предимството им е че ако ти се повреди даден участък от паркета може да викнеш майстор и да ти го поправи без да циклиш лакираш наново. Повредения участък няма да се различава цветово. За колорирането има 2 системи на основата на естественни масла и в комбинация с лакове на LOBA системата за колориране под лаковото покритие се нарича PRO COLOR а системата на основата на естествени масла се нарича Markant Color Така че не мисля че цвета на масива може да бъде недостатък даже може би това че можеш да си избереш сам цвят е доста по голямо предимство пред това да си избереш даден стандартен цвят ламинат. При смесването на колорантите може да се образуват доста интересни цветове, но и начина и технологията на нанасяне може да създаде доста интересни продукти.

в крайна сметка масива е доста по издръжлив във времето при правилно поставяне и при спазена технология ще те надживее и при желание след време можеш да му промениш цвета без кой знае какви усилия. Премахваш старото покритеи и нанасяш новото. Ако това е вакса сичко може да стане в рамките на 1 ден.

Ламината няма възможност за възстановяване
ценово е доста по добре
от към монтаж е доста по лесен

И двата вида настилка са притенциозни от към това дали замазката е равна. Z645е доста добра саморазливна замазка в пъти по добра от конкурентните и на Tomsit или Knauf най малкото няма да ти се напука :) За тези които са ползвали на Хардекс продуктите нещо подобно е но на по добра цена.

Може би накрая ламината винаги ти излиза по скъп.

Това са моите виждания може и да не съм прав за нещо с риск да засегна някои ще кажа просто това ми е мнението. Следствие от опита ми.

Прикачен файл

DSC00147.jpg
Как ви се струва това ламинат ли е
DSC00147.jpg (13.23 KиБ) Видяна 8985 пъти
dimitarpachev - помощник
Здравей,искам и за да допълня колегата от горния пост.Постът е доста изчерпателен,и аз съм съгласен с него.
Предимставата на ламината са ниската цена и бързия монтаж.С предимствата дотук,недостатаци колкото искаш.Казват,че по лесен за подръжка,това са пълни митове.Аз мисля че това е подовата настилка която събира най-много мърсотия,особено прах и косми.Също изтъкват и предимството от цветове и шарки,нима в естествения паркет няма.Като почнеш от нашенските:дъб,бук,ясен,орех,гледичия,череша и стигнеш до екзотичните:зебрано,тик,жатоба,кемпас,ироко,мербо,венге,сукупира,ипе и др.
Що се отнася до паркета от естествена дървесина,при него е много важно да се спазват точно технологичните процеси, и ако това се направи,паркета ще е безупречен и ще ви радва дълги години.
Масивния паркет е с отлични топлоизолационни качества,изключително красив,подлежи на множество реставрации(циклене)и е много лесен за подръжка.
При паркета трябва да се подържа в помещението темперетура между 18 и 25 градоса и влажност на въздуха около 50%.Паркета се държи безупречно в тези условия.
При закупуване на паркет той трябва да престои две седмици в помещенито в което ще се реди.Това е така наречената аклиматизация,ако не го направите ще има неприятни последствия,като раширяване и свиване на отделните паркетини.
Задължително трябва да се измери влажноста,равнината и здравината на замазката.Ако има влажност до 5%по СМ може да се намаже с хидроизолационен грунд.Това е един продукт,който запечатва влага до 5% и заздравява замазката.Замазката трябва да е равна и без пукнатини,ако има такива се отстраняват.При крива замазка се прави саморазливна замазка,с цел изравняване.
Най добрия метод за редене на паркет е посредством лепене за основата(замазката).Това става смао с професионално лепило за паркет.Едни от най долрите за тази цел са на фирма Вакол и италянските Литокол и Кимивер.При залпеване на паркета за основата се изчаква няколко дни лепилото да узрее напълно(спазвайте точно препоръките на производителите)
След това се прави циклене с валови или лентови машини с цел изравняване.Цялосно фугиране,шлайфане и полиране с дискова машина и след това лакиране или омасляване.При лакирането трябва да се положат миниму три слоя,като първия е грунд,втория лак ,мединно шлайфане и трета ръка лак.Може да се шпаклова и с гел,след междинното шлайфане с цел запълване на микропукнатини и отнемане на остатъчна прах.Най-добрите лакове на водна основа са на Лоба и Бона,колегата ги е споменал в горния пост.Разликата е единствено в цената в полза на Лоба,но Бона е с най-добър маркетинг в цял свят.Като качества са еднакви.
При омасляването се полагат само два слоя и не е необходимо да се прави междинно шлайфане.Най-добрите масла са на немската фирма Осмо.При маслата разходна норма е наполвина,подлежи на частично обновяване,подчертава шарките на дървото и е изключително издръжливо.Веднъж направен паркета с масло,той не се цикли, а само се подържа със специален препарат за тази цел.Маслото на осмо е с висока цена от около 65лв за литър,но както споменах разходната норма е наполвина и с един литър масло се покриват между 10 и 12кв.м за два слоя,докато при лака отиват между 100 и 120гр за 1кв.м за един слой.При маслото са два слоя при лака три,при маслото за две ръце на 1кв.м отиват между 80 и 100гр,а при лака за три ръце отиват между 300 и 360гр на кв.м.С маслото излиза окло 6лв на кв.м,също толкова излиза и с лак от 15 16 лв за литър.Затова за препоръчвам обработка с масло ли лак на водна основа,защото са екологично чисти и не отделят неприятна миризма.
При правилно направен монтаж и правилна подръжка паркета ще ви радва дълги години.
Що се отнася до ламината,аз го препоръчвам за малки помещение,като коридори,защото и да се надраска го сменявате и няма да ви излезе повече от 100лв.
Има много да се пише по тази тема,но ме домързя.Ако проявявате интерес или имате въпроси с радост ще отговоря.
panalov - специалист
Последните две мнения са на специалисти а моето е ползвател.Първо ест.паркет не е толкова по скъп от ламината ,това ще разбере всеки който се двууми след като се разходи по паркета т.е. забрави колко пари е броил.Преди 2 год. си сложих в спалнята дъбов паркет екстра качество -420лв за 15 м2+200лв заредене и циглене .Бях си купил и лак ,но не се наложи да го ползвам защото разбрах за омасляване на паркета Маслото ми стуваше 160лв за 2,5 кг.стори ми се много скъпо но затворих очи и.........
С това количество масло OSMO с твърда вакса успях да маслирам на две ръце спалнята +един месец по късно и детската стая наредих защото много ми хареса на вид и на допир .Ефекта е поразителен .
Зимата се появиха пукнатини защото въздуха се изсушава от радиатора но лятото всичко си ена мястото.
Съвета ми е който може да си го позволи естествен паркет омаслен.
Лака се драска а маслото не .Чисти се с PRONTO
dimitarpachev - помощник
Не чисти паркета с пронто.Казвам ти го,защото след време няма да можеш да си обновиш паркета с подържащ препарат и ще се наложи да го циклиш на ново,а нали това е идеята на маслата-да не се цикли а само да се обновява.Вземи си препарат на Осмо за почистване WiscH-Fix,струва 30лв,но е много икономичен.Една капачка концентрат за 1литър вода,нещо такова беше,ако имаш по-замърсени петна,направо концентрат.
parketmilanov - специалист
С две ръце за паркет гласувам -няма нищо по комфортно от това да стъпиш бос по хубаво дърво независимо дали е с вакса ,лак ,воден , полиуретанов...усещането е ...мммм даааммм ! :-D

Тема "Паркет или ламинат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: