• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
tgv - специалист
Привет! До миналата зима, в продължение на 3год. се отоплявах с Електродно-Електролитен Отоплител. Какво представлява ЕЕО. По възрастните младежи които са били в казармата си спомнят как са си топлили вода посредство 2 изолирани лъжички свързани към 220в. и потопени във вода. При мен са две тръби медни ф28мм. ф15мм. Тръбата с ф15 е вмъкната в т-та с ф28 и ограничена чрез 2 изолационни втулки, разпробити за да може да циркулира водата. Опроводяването е : Фаза 220в. - тръба ф15, и 0 - тръба ф 28мм. Фазата се прекъсва с термостат . Водата трябва да е мека /по-малко проводима/, като проводимоста се регулира със сода бикарбонат добавена в водата. При добра регулировка на водата ЕЕО е с мин. 40% по ефективен от конвенционалните нагреватели. Този нагревател за няколоко десетки лева, напълно обезмисли пиролизния ми котел АТМОС - комби и съпътстващите му аксесори за над 5000лв.
Преди да се захванете с изработката на ЕЕО, консултирайте се защото има някой тънкости. Спазвайте правилата за безопасност при РАБОТА С ТОК!
Последна промяна от tgv на ср дек 21, 2011 7:49 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
tgv написа:
Привет! До миналата зима, в продължение на 3год. се отоплявах с Електродно-Електролитен Отоплител. Какво представлява ЕЕО. По възрастните младежи които са били в казармата си спомнят как са си топлили вода посредство 2 изолирани лъжички свързани към 220в. и потопени във вода. При мен са две тръби медни ф28мм. ф15мм. Тръбата с ф15 е вмъкната в т-та с ф28 и ограничена чрез 2 изолационни втулки, разпробити за да може да циркулира водата. Опроводяването е Фаза 220в. - тръба ф15, и 0 - тръба ф 28мм. Фазата се прекасва с термостат . Водата трябва да е мека /по-малко проводима/, като проводимоста се регулира с сода бикарбонат добавена в водата. При добра регулировка на водата ЕЕО е с мин. 40% по ефективен от конвенционалните нагреватели. Този нагревател за няколоко десетки лева, напълно обезмисли пиролизния ми котел АТМОС - комби и съпътстващите му аксесори за над 5000лв.
Преди да се захванете с изработката на ЕЕО, консултирайте се защото има някой тънкости. Спазвайте правилата за безопасност при РАБОТА С ТОК!
Като каза за казарма да ти припомня и още нещо - 1 кренвирш (обелен), 2 вилици забучени в краищата му, фаза и нула свързани към вилиците - буташ щепсела в контакта и след минута...
tgv - специалист
Колега Преслав, този вариант не съм го пробвал :shock: Но принципа за директно нагряване с ток явно работи :? За по евтино, ще взема да опитам с кренвирши :partyman:

Когато не знаеш - Питаш?
Когато знаеш - си Траеш!
preslav - майстор
tgv написа:
Колега Преслав, този вариант не съм го пробвал :shock: Но принципа за директно нагряване с ток явно работи :? За по евтино, ще взема да опитам с кренвирши :partyman:
Аз не се шегувам за кренвирша - внимавай само да си изключил захранването преди да дръпнеш вилиците. Иначе за идеята ти да направиш котле с такъв тип нагревател не знам дали ще спечелиш или ще си навлечеш беля - не искам да съм черноглед, но какво би се случило ако нулата ти изчезне по някаква причина? Иначе водата за да провежда ток трябва да съдържа соли, а тяхното наличие неминуему довежда до отлагането им върху електродите, съответно до унищожаването им. Другото нещо, което трябва да се отчете е, че във Варна проводимостта на водата е над 10 микро сименса, а дестилираната вода е с проводимост под 0.055 микро сименса, меката вода е с проводимост под 2.5 микро сименса - трябват точни сметки или доста опити за да се направи системата работеща. Честно казано не знам дали си заслужава гимнастиката.
tgv - специалист
Колега Преслав, тази дискусия съм я водил 2-3год. в един друг форум. Но там Админите се оказаха доста крадливи на идеи. Това Устройство вече е доказано че работи с КПД по-голямо от 1 , при определени условия. В ЕЕО са застъпени принципите на Електролизата на Водата т.е. разлагането на водата на Оксиводород. При наи добрите изпълнения КПД е 2-4%. Останалата енергия се отчита като като Други загуби, в това число и топлинни. Ако тръгнем отзад напред се получава един доста ефективен ЕЕО.
Но да започнем с Водата. Колкото е по проводима водата толкова загубите в ел енергия са по големи. Колкото е по висока температурата на водата/електролита/ толкова повече се увеличава проводимоста и. От 16-36гр. проводимоста и се изменя почти линейно, от 36-87гр се изменя квадратичо. Което значи че загубите се увеличават, защото се получават токове на насищане.
Първи извод: ЕЕО е супер ефективен за подово отопление.
Последна промяна от tgv на ср дек 21, 2011 8:34 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
tgv написа:
Но да започнем с Водата. Колкото е по проводима водата толкова загубите в ел енергия са по големи.
Аз предлагам да започнем с термините (бисерите :wink: ), че станаха много, пък после по същество.
Та според теб - колко трябва да е проводима водата, че да няма загуби на ел.енергия? Предполагам, че трябва да е с нулева проводимост? И кое точно наричаш "загуби" - ел.енергията, която се превръща в топлина или в нещо друго?
Кажи нещо и за този Оксиводород, че нищо не си спомням за него от основното образование. Имам и други въпроси, ама после. :wink:
tgv - специалист
Колега Валентин112, при мен разликата в различните начини на отопление се изразяваха в 200-300кг. донбаски въглища, на месец.
П.П. Колега Ганев, няма бисери. Ти като човек с опит, много добре знаеш че, най добрите резултати се постигат някъде между две крайности.
Последна промяна от tgv на ср дек 21, 2011 8:47 pm, променено общо 2 пъти.
armagedamian - специалист
valentin112 написа:
tgv написа:
Колега Преслав, тази дискусия съм я водил 2-3год. в един друг форум. Но там Админите се оказаха доста крадливи на идеи. Това Устройство вече е доказано че работи с КПД по-голямо от 1 , при определени условия. В ЕЕО са застъпени принципите на Електролизата на Водата т.е. разлагането на водата на Оксиводород. При наи добрите изпълнения КПД е 2-4%. Останалата енергия се отчита като като Други загуби, в това число и топлинни. Ако тръгнем отзад напред се получава един доста ефективен ЕЕО.
Но да започнем с Водата. Колкото е по проводима водата толкова загубите в ел енергия са по големи.
КПД по-голям от единица е отчайващ резултат, тръгни към 70-80%
:shock:
Аз все си мисля,че уредите с ел нагревател имат КПД близко до 1 :?
tgv - специалист
Ако става на дума за конвенционалните - Бъркаш.
П.П. Колега Ганев, извинявай че в два поста дописвам, но нещо станаха много динамични Нещата. Оксиводорода е смес от Кислород и Водород при разлагане на Водата.
Последна промяна от tgv на ср дек 21, 2011 8:56 pm, променено общо 1 път.
armagedamian - специалист
tgv написа:
Ако става на дума за конвенционалните - Бъркаш.
Това значи ли ,че ако подам 1кВт. към нагревателя ще получа по малко от 1кВт. топлина :shock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31

Тема "ЕЛЕКТРОДНО - ЕЛЕКТРОЛИТНО ОТОПЛЕНИЕ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: