Всичко за дърводелството
daywalker - специалист
e то аз ъпнах тази потънала тема, но с друг въпрос. човека просто не е обърнал внимание : )
Тани - модератор
То така и трябва. По-добре е да ъпнеш стара тема , за да не се дублират вече написани отговори.
Толкова ли е важен за тебе всеки милиметър , та си се вманиачил чак толкова в разкроя?
daywalker - специалист
ами не знам чак колко ми е важен, просто правя такова нещо за 1-ви път и искам да намаля грешките до минимум. В интерес на истината се получават разлики и от няколко мм. В случая искам да направя само един шкаф за терасата и затова гледам да се събера в 1/2 плоча. Ако надвиша някои размери с малко, то програмата за разкрой не може да събере детайлите в 1/2 и отиваме на цяла плоча.
Тани - модератор
И какво от това - дори една трета да остане , няма да си го платиш - ще остане при тях! На няколко пъти миналия месец ми се налагаше да поръчвам по няколко "дъски", защото клиента все си измисляше по още нещо и си плащах само това , което съм си поръчал , закръглени до цял правоъгълник . В един от случаите - сгрешен детайл сметката ми беше около 10 лв. с кантирането.
daywalker - специалист
ами защото разбрах, че минимума който се купува е 1/2 плоча и като го надвиша трябва да взема и остатъка. В Бриколаж (20лв е кв.м. на Кроно примерно), Баумакс и Практикер може да е на кв. м. ( и съответно цените са други, както и на допълнителните неща), но примерно в Салекс и Роси доколкото разбрах е 1/2 плоча.
Сега се върнах от Роси, нямаше никакъв проблем и там работят с Оптимик, така че тези настройки са ОК. Детайлите за Шкаф фурна + отворен шкаф до него с кантиране където трябва, ПДЧ-то на ОRМА - всичко беше 69 лв (13,81 лв. беше дадена цена на квадрат по принцип).
daywalker - специалист
днес си получих поръчката. Ще покажа разкроя, статистиката, цената и това което получих. Надявам се да е от полза на някой. Ще ползвам детайлите за шкаф фурна (за чекмеджето не са сложени страниците и дъното) и отворен шкаф. Имам май някакви малки грешки под формата на излишни детайли и кант, но те са маловажни на първо четене. Като почна да сглобявам ще видим : )))

готови детайли
Изображение

тук си разкроих на Оптимик, за да видя дали се събирам в 1/2 плоскост. Това беше минимума, но още не съм разбрал ако го надвиша какво точно плащам - дали цялата плоча или на кв.м. Фладер не съм давал, защото почти всичко е за корпус. Ако реша да си правя и шкафове с вратички обаче ще трябва да разбера каква е посоката и т.н. Ако някой може да обясни как се съобразяват нещата там ще бъда благодарен.
Изображение

Това е статистиката на разкроите пак на Оптимик. Мислех че получавам и изрезките (малко да се поупражнявам в пробиване на тях :)) ), но в склада ми дадоха само поръчаните детайли.
Изображение

Прикачен файл

DSC00974.JPG фактурата
Оптимик-а е хубава програма, ама не ми харесва как разкроява. Много безсмислена фира дава.
Някой знае ли по-добро решение?
Трябва ми:
- по-добър разкрояващ алгоритъм
- опция за добавяне на 2 различни канта на един детайл
- принтиране на кантовете по краищата на детайлите (като в оптимик)
- дефиниране на различни размери и количества на един и същ цвят дъска + приоритет как да ги използва. Примерно първо малките останали от стари фири.
- ако може да смята и в пари кое колко излиза ... супер - по метри канта, по цена на детайли/плочи
- а искам и разделени проекти като в оптимик, с общ разкрой

От скромния ми опит безплатния MaxCut разкроява най оптимално. Другото не върши работа.
shadowman - майстор
Аз използвам cutting2 от време оно и съм доволен (може да има по-добри ама с това съмсвикнал). Могат да се използват различни на цвят плоскости, различни по цвят и размери кантове, може да се въртят определени детайли или всичко.
shadowman написа:
Аз използвам cutting2 от време оно и съм доволен (може да има по-добри ама с това съмсвикнал). Могат да се използват различни на цвят плоскости, различни по цвят и размери кантове, може да се въртят определени детайли или всичко.
Ама не може на едно парче да сложиш примерно кант 0.4 череша отгоре и 2мм кант от ляво и дясно. Плюс това не чертае къде се кантира на схемата за разквой. Оптимика просто го бие в тази част.
Има разни шаренийки, ама разкроя му е като на оптимика - неоптимален.

Щом никой не знае добър софтуер за разкрой, ще си карам с MaxCut, пък сметките в ексела...
marmoz - специалист
Я да попитам тука колко е първоначалното подрязване на листовете което правят в цеховете ? За дебелината на ножа ще си сложа 5мм ама за начално незнам колко е,аз си ги въртя на Cad че за 1 гардероб не ми се разглеждат специализирани програми.

Прикачен файл

razkroi.jpg
razkroi.jpg (20.9 KиБ) Видяна 8025 пъти

Тема "РАЗКРОЯВАНЕ НА ПЛОСКОСТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: