Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Ами горе долу 1500W е максимума ако искам да пусна и прахосмукачка едновременно, така че 1400 е ок.
Това, което ми направи впечатление е, че заключването при тези модели е автоматично - т.е. по принцип вертикалния ход е заключен, а отключването става с ръчката. Т.е. като пуснеш ръчката заключва. Това няма ли да е проблем ако си правя маса с повдигане? Дали е възможно да застане в отключено положение?
Не съм ползвал фреза до сега, но ми направи впечатление, че 1400 модела долу на стъпките вместо болтчета има повече на брой стъпки. Предполагам, че дълбочината се маркира от една от стъпките, а другите са само за да отнема по-малко материал. С други думи понеже са сложили фина настройка на дълбочината отгоре, са махнали настройката отдолу с болтчета.

Но плавния старт е добре и за бушоните. Индукционните товари понякога правят голям пик на тока в началото и бушоните изключват.
griffin - майстор
Боша ще е по кофти за маса, но за работа на ръка на мен поне ми е много по удобна тъй като само пускаш палеца и тя се заключва, тия стъпенки за потъването само ще те бавят при работа, при нормално копане е по лесно да зададеш максимума и само да поръваш на око фрезера. Боша иначе е с плавен старт, но системата за събиране на опилките често пречи, смяната на битовете трябва да става настрани тък като дупето и не е предвидено да ляга на масата. При мен сдадоха багажа и диодите за осветяване та е малко тъмничко :-D.
npelov - специалист
А бе и на мен ми хареса тази най-много на пипане, но се дърпам от зеления бош. Първия инструмент дето сдаде багажа е зелен бош - ударна дрелка 700W с предварително задаване на оборотите. И да махнеш чука, тя пак си чука от време на време.
А светодиодите - сменяш си ги. В бея има колкото щеш от всички видове.
griffin - майстор
Диодите бачкат, има една бобинка на платка която захранва диодите и на шпиндела има монтиран диск явно с магнит който индуцира ток в бобинката и така се захванват диодите. Ич не мисля да сменям направо ще я модифицирам да стане като девалтите диодите да светят нонстоп когато машината е вързана в мрежата.
pgt - специалист
Chefo77 написа:
npelov написа:
От известно време се интересувам относно оберфрези и се оглеждам да си взема. Не бързам защото имам да решавам проблема със шума, но ми се ще да имам такова нещо. Гледах следните модели:
Maktek MT361
Makita RP0900X
Black&Decker KW900E
Bosch POF 1200 AE
Като е в този ценови клас, дали не е по-добрия вариант POF 1400 ACE. Като изключим Блекито, другите съм ги виждал, пипал и пускал, и мисля, че 1400 ги превъзхожда. Има и регулиране на оборотите. По спомен имаше и плавен старт, защото не помня да ми подскачала при старта.
+1 за Chefo77. Според мойто скромно мнение при избор на фреза, Блекито като цена, параметри и набор цанги е добре, но много луфтове по втулките. На 2-3 места съм ги пипал все едно и също. За Маковете незнам, но са само с цанга 8, така че като по комплесно решение е Bosch, но 1400. Някъде из сайтовете я гледах и за около 260-270 лв.
Пелов, обаче ти си решаваш какво точно ти трябва и как ще го ползваш (на ръка или на маса), виж и Грифин какво ти каза за Боша.
EDI - майстор
В олх има един нов МАКАЛИСТЪР за 200 лева, желязна машина.1500 вата, 1/2 цанга.Виж дали я има още.
пишман_майстор - майстор
Колеги, не знам дали тук е мястото за моето питане, но да питам..от няколко дни съм собственик на малка настолна фреза произв. Електра Бекум . ТФ 100М мисля се водеше модела, та питането ми е как да си направя каретка/подвижна масичка към нея ? Приемам съвети, или насоки към теми в които е обсъждана такава тема. Видях една на Аксминстър за 319лв , позлва се към техен хоби циркуляр . Дали е добра? http://www.jettools.bg/%D0%B0%D0%BA%D1% ... 250m-.html Щеше ми се и малко да беше по-голям и самия плот на фрезичката, но колкото толкова. Бях гледал в нета едни подходящи профили , но това в Германия , тук се съмнявам да се предлагат. С тях щеше да стане "избарано" и да се увеличи с около 6-8см на страна плота, отделно имаха и канали. Със сигурност има и други варианти.
griffin - майстор
За фрезата ти трябва само един канал, както е показано тука
http://www.woodworkingtalk.com/f2/route ... ack-53582/
griffin - майстор
алцек написа:
Порови се тук.Мисля че имаха такъв профил.

http://www.rosi.bg/profili-za-sistemi-ducasse/254
Алцек даже и т профил не му трябва един п-образен колкото да не се износва или може да се изкопае по-широк да залепи две летвички от твърда дървесина от двете страни на канала и да направи отново канала с фрезата. Ако трябва фа ползва пера те могат да се закрепят без да е нужен т-канал, а за шейната не му трябва :-) т-канал.

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: