• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Уважаеми колеги,
Аз съм любител и съм решил цялностно да подновя къщата си, както и помощните към нея постройки изцяло. Искам да направя външна врата за двор от порядъка на 3000мм височина на 1500мм широчина на едното крило. Като избор на дървесина съм избрал ДЪБ на 35мм(след минаване на щрайхмус). Има една особеност, материала е мокър. Мога ли да направя вратата без да я лепя и ще се изметне ли по този начин, дори да сложа кошаци на няколко места отзад? Някакви предложения? Разчитам на вашето компетентно мнение. Благодаря.
GEORGI5959 - специалист
Задължително материала трябва да е сух. Нареди го на проветриво място или ако бързаш дай го на сушилня. За дворна порта не се лепи. Направи сглобка с нут или най-добре с чуждо парче. Накови дъските на кошаци, а на тях хвани пантите. Огледай за идеи някоя Копривщенска порта напр. Не си хаби този хубав материал като го работиш суров.
Уважаеми г-не,
За 20 дъски да го вкарвам в сушилня, няма кой да се навие да ми го изсуши. Ако го импрегнирам добре, няма ли да стане? Например 4 слоя лак?
housedoktor - майстор
Казаха ти за лепенето ,а идеята ти за лака ще остави влагата вътре.Не съсипвай матеряла -изсуши го.
bogomilZ - специалист
може ли да качиш снимка на мястото на бъдещата порта
височина 3000 мм и доста голяма при широчина 2*1500
дори на троянския манастир е по ниска
дървена порта много по-дорбе изглежда с покрив а при тази височина на крилата билото на покрива ще се качи на 5 м
относно материала - колегите казаха - задължително сух
3.5 см чист размер е малко - най малко 4 см - иначе ще изглежда че е правена от ламперия
ще изчакам снимки на мястото защото има и други особеностти
GEORGI5959 - специалист
Съгласен съм с казаното от колегите до тук. Питащият дали се е замислял колко ще тежи едното крило, а и какво ще влиза през три метра висока порта? Височина 3м., ширина 3м. - визуално ще е много зле. Освен ако няма някакво специално предназначение портата/например Тирове/, мое мнение е височина от 2.30 до 2.50м. Относно дебелината, мисля, че 3.5см. е предостатъчна като се има предвид, че е дъб. Правил съм измервания на десетки порти в цялата страна за да крада идеи. Масово дебелината на дъските е около 2.5см. Над 3 има само в манастирите.

Прикачен файл

Picture 026-1.jpg
Picture 026-1.jpg (94.56 KиБ) Видяна 11874 пъти

Прикачен файл

Picture 027-1.jpg
Picture 027-1.jpg (85.64 KиБ) Видяна 11874 пъти
merakliq - специалист
GEORGI5959 написа:
Накови дъските на кошаци, а на тях хвани пантите.
Пантите на кошаците, така ли? Тъй като и мен ме интересува
GEORGI5959 - специалист
Виж първата снимка. Отвън са върху дъските но болтовете минават през кошаците/герметата/. Не е задължително точно такова изпълнение но захващането е задължително върху кошаците.Дъбовите порти са много тежки и изискват стабилни панти и здраво захващане за да не провиснат и да се изкривят. По тази причина при монтажа се оставя по-голям луфт/процеп/ в горната част на двете крила при затворено положение. Така след време когато крилата малко ще провиснат, няма да се припокриват или допират при затваряне и отваряне.
sinbor - специалист
Тази порта е лепена и е от чамов материал, правил съм я преди 15 месеца

Прикачен файл

pic_0006_189.jpg
pic_0006_189.jpg (19.74 KиБ) Видяна 11773 пъти
duco - специалист
Kолега този матерял си го остави да съхне и си направиш душаме за някои стая.А за портата отиди и си купи сух матерял дори и чамов (според мен потърси салкъм-акация намира се на доста по ниски цени от дъба) и гледаи талпите да са поне 5см дебелина ако матеряла не е обработен.Този твоя мокрия като изсъхне и се изметне малко, не може да се изкара и на 3 см чисто.
  • 1
  • 2

Тема "Голяма масивна врата за двор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: