• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за дърводелството
lyubohar - майстор
=D>
Само с пирончетата и такера на дъното не съм съгласен.Рано или късно поддават.
Предпоставки за ядове след известно време.По добре е с винтове.Ще трае по дълго време.
Mlad&Neopiten - напреднал
Ей, страхотни сте момчета =D> Още повече ме надъхахте, че ще се справя :)
Аз да си призная честно, доста гледах различни мебели, и тези вкъщи, които имам и по магазини и по роднини, но исках да чуя от устата на професионалисти дали изводите, до които съм достигнал са правилни :yawinkle: Радвам се, че за повечето неща съм се ориентирал добре, но съм изключително благодарен на SoWhat, miliad и lyubohar за конкретиката :prayer: Само не се карайте, моля ви! Може би miliad имаше предвид, че аз не разбирам доста неща, което си е така, впрочем и няма за какво да се сърдя :lol:

Сега сядам да преосмисля информацията, която ми дадохте и може би ще променя някои неща, а трябва и да получа одобрение за промените от жената, нали разбирате :-D
Като съм готов с новата схема ще ви я пусна пак за последен коментар и корекции(надявам се последен) :roll:

П.П. lyubohar жена ми е музикантка по професия, пианистка, но има колеги цигулари. Ако имат нужда от нещо, може и да се допитаме до теб :yawinkle: Ако искаш ми изпрати някаква по-подробна информация за теб.
SoWhat - специалист
Когато започвах този занаят, нямаше нет, нямаше кой да питаш и ходех по магазините с рулетката да "попивам" знания.
Така че, смелост му е майката!

П.П. Посети и mebelist.com. Там също има много инфо.
miliad - майстор
Когато проектираш шкафа за обувки имай предвид, че в него ще влизат детски цвички, дамски ботуши до коляното, 45 номер мъжки боти-гадая но вариантите са много.За гардероб най-важното е да си представиш как ще го сглобиш, изправиш и наместиш в нишата.В широка спалня е лесно, но в тясно антре?! Това ти дава отправна точка каква ще бъде конструкцията.Первазите които ще крият фугите трябва да могат лесно да се захванат за корпуса и да са естетически прегледни, все пак това ти е фасадата.Качвам снимка на вграден шкаф, качеството е лошо но това имам в момента.
Тук крайните страници и тавана на шкафа са изпълнени на открит кант и са 5см по напред от вратите.Первазите са захванати челно към тях. Дъното на шкафа и средните делители са покрити от вратите.Май не е приложимо при теб, но все е някаква идея.

Прикачен файл

13022011219.jpg
null - специалист
Миналата година си направих детската стая.
Гардероб, две легла и бюро...
Всички сглобки си ги правих с минификс и дибли. Купих си шаблон за диблите. Някъде из темите беше дискутиран.
Да спомена няколко важни според мен неща.
Гардероба ТРЯБВА да е от две части. Защото ако е до тавана като го сглобявам легнал не мога после да го изправя.
Даже не си представям как се сглобява прав.
Аз чекмеджетата си ги правих от МДФ 10мм. Нарязаха ми ги заедно с другите неща. Дъната не са залепени отдолу, а "влизат" между страниците и се захващат с винтове за тях. Така винтовете държат на срез, а не на изваждане. Използвах и лепило. ТРЯБВА да се разпробият отвори за винтовете защото материала се цепи. Чекмеджетата са толкова здрави, че мога да стъпвам в тях.
Използвах МДФ защото нещо не ми допадна идеята за фазер на дъната.
Рафтовете на гардероба също ги хванах с минификсове, защото на стария гардероб като се беше отворил... всички рафтове се събираха долу. Така има още какво да го държи.
Навсякъде използвах 2мм кант.
Проектирах си ги като използвах Google Sketchup. Слагам си и чертежа в "реални" размери.
Ей така стана.
Както казаха колегите - гледай по магазините и мисли.
Успех!
И да сложиш снимки...

Прикачен файл

гардероб_21.zip
(97.89 KиБ) Свален 201 пъти

Прикачен файл

STA45923.JPG

Прикачен файл

STA45912.JPG
Mlad&Neopiten - напреднал
Оф, лошото е момчета, че ако се справя добре с този проект, жената после ще ме накара да направя и детската и спалнята и хола :-D :lol:
За гардероба знам, че задължително трябва да е от две части, с надстройка. За щастие и коридора ни не е от най-тесните и малките. Но тези страничните первази малко ме притесняват как ще ги закрепя за самия гардероб :?: Айде долния и горния перваз са ясни, ама отстрани :? освен след като ги напасна точно по размера(щото стената е крива), да ги захвана отвътре навън с видии. И естествено в ъглите трябва да съобразя под какъв ъгъл ще са срязани самите первази.
null много добре си се справил, дано да се доближа и аз до твоя резултат =D> А да те питам как се отваря този гардероб като няма дръжки :?: МДФ-а не е ли доста по-скъп от ПДЧ-то? Иначе и мен ме кефи как изглежда, гладко, чисто, особено за детска стая е по-лесно за поддържане, но май ще излезе доста по-скъпо?

За шкафа за обувки нарочно го избрах да е по-дълбок, точно за да се събират мойте големи обувки :mrgreen: Жената носи 36номер и няма толкова ботуши, но пък обичаме да си съхраняваме обувките в кутии(тези които не са за сезона), така че измерих най-голямата кутия за обувки вкъщи и така изчислих колко да ми бъде дълбок шкафа. Както казах и коридора е широчък и няма да ни пречи тази дълбочина. Все още не мога да реша за вратичките обаче :| Вярно, че ако ги обединя в две или три цели врати с рафтове вътре, ще ми бъде много по-лесно да ги сглобя, но пък визията няма да е толкова модерна :roll: В последно време гледам всички шкафове за обувки така ги правят с падащи вратички и то вътрешни. Има ли някаква конструктивна пречка вратите да са външни и падащи? Нещо по монтажа на пантите, което да не позволява да са външни? Щом всички модерни фирми ги правят вътрешни, може би има защо, как мислите?
Между другото, ей тук в този сайт има много интересни моделчета на такива шкафове за обувки, от които само се вдъхновявам :yawinkle:
null - специалист
Няма дръжки защото има едни избутвачки (не знам как се казват). Натискаш вратата и тя се отваря. Същото и за чекмеджетата.
miliad - майстор
Добре де, харесал си ги. При тези механизми няма панти. Самия механизъм има ос която влиза в страницата и чрез завъртане става отварянето. Вратата е "апликация" върху механизма.Само че:тези механизми са удобни само за ниски обувки, вратата трябва да е висока поне 38см.В сайта който си дал има размери на шкафовете, разгледай ги.Това вратите външни или вътрешни да бъдат си е чист дизайн, няма разлика за качеството. За млад и неопитен е по-лесно с външни врати-покриват евентуални дефекти при събирането на корпусите.
Mlad&Neopiten - напреднал
Ааа, не си ме разбрал съвсем точно :)...харесвам падащите врати и харесвам външните врати. Иначе за самите механизми за обувки отдавна се отказах-разбрах, че много се чупели, че трябва и на тях да им се добавят панти и т.н. Ще си направя обикновени рафтове. Чуденката е за външни или вътрешни врати, но щом казваш, че чисто конструктивно не е проблем да са външни, значи и това го считам за решено вече.

Null, а какво представляват, откъде си ги купил и скъпи ли са? Бях гледал в сайта на Blum такива механизми, мисля, че Серво Драйв се казваха, но нямам идея колко струват и как се монтирват. Дали ще са по-скъпи от една средно скъпа дръжка и дали си заслужава всъщност този разход?
SoWhat - специалист
Механизма се казва "Push"-бутон. Пантите са без пружина, а "това" представлява нещо като малко амортисьорче, което изтласква вратата. При едно натискане отваря, при второто затваря.
А вместо дръжки, на моя гардероб съм сложил по едно капроново въженце във вид на клуп и подходящ цвят. Стои доста оригинално.

Прикачен файл

DSC06927.JPG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Вграден гардероб и шкаф за обувки-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: