• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за дърводелството
Mlad&Neopiten - напреднал
Здравейте майстори!
След космически оферти от фирми за мебели, реших да се пробвам да си ги направя сам. Ще започна от гардероба и шкафа за обувки в коридора, а пък ако се справя ще продължа и по-нататък в обзавеждането на дома ни :yawinkle:

Само, че досега не съм правил такова нещо и имам куп въпроси към по-опитните и знаещите :?:

Засега това, което знам е как искам да изглеждат и къде ще бъдат разположени :-D Ще бъдат направени от ПДЧ 18мм, ще го поръчам в една местна фирма, която реже и кантира по размери на клиента. Опитах се да направя чертеж, но преглеждайки други подобни теми, разбрах колко неща трябва да се съобразят и все си мисля, че може нещо да съм пропуснал. Ето го и чертежа:
Изображение
А сега и някои неща, които все още не са ми ясни:
-задължително ли е да се ползват дибли при сглобката
-кога и при кои части от изделието е желателно да се използват минификсове
-за шкафчето за обувки подходящи ли са готовите механизми(пластмасовите) или да ги избегна
-пак за шкафчето - задължително ли е вратичките да са вътрешни, защото на мен ми харесват повече външните, а на всички снимки на такива шкафове, които видях, все бяха вътрешни
-какви панти е най-добре да използвам за падащи вратички, никъде по сайтовете за мебелен обков не видях такова нещо или просто не знам къде да гледам :?
-по 6 крака достатъчни ли ще бъдат за гардероба и за шкафчето
-жената искаше да е в два цвята, но май ще си усложня нещата повече :?
-какви инструменти и шаблони да си закупя за улеснение

Айде засега толкова въпроси, че да не се объркам съвсем :shock:

Ще се радвам да ми помогнете :prayer:
miliad - майстор
1.По учебник е задължително. На един минификс се слагат 2 дибли/в ляво и дясно от него на 32мм разстояние/.Скоро не съм видял някой да го прави!Минификс се слагат там където не искаш да има видима сглобка.Може и навсякъде.
2.При височината която си дал на вратите, не можеш да ползваш тези механизми за обувки.Като цяло ги избягвай.При дълбочина 35 см на шкафа ползвай дъната като обикновенни рафтове.
3. Може и вратите да са на покрит кант, но в момента нямам време да обяснавам това "побългаряване"
4.Има такива панти, но ти трябва фрезер за вкопаване, в страницата.Може да сложиш и обикновенни, но при ежедневната употреба се налага да се съобразяваш с плочките им.
5.Ако гардероба е вграден защо е на видими крака?Иначе по 6 броя е достатъчно.

Бормашина, прав ъгъл,ъглова стяга, фрезери. Ако само ще сглобяваш това е.
Бързам, извинявай за телеграфния стил.
lyubohar - майстор
Ако сметнеш цената на материалите,услугите по разкрояването,кантоването,цената на инструментите(а няма да са само тези,които колегата по горе ти е посочил). Ако никога не си правил такива неща,съм сигурен,че няма да изглеждат добре и няма да си доволен.
Стигам до извода,че ще ти излезе по скъпо отколкото ще ти вземе майстор.
Цените не са космически.Скоро правих вграден гардероб(само рамка отпред с 3-4 рафта) 250 по 90см.и един висящ шкаф
със страници и дъно.И за това платих 350лв.за всичко-материали и работа.Което според мен е приемлива цена.
Сега е стагнация и майсторите нямат много работа и може да се мине по тънко.
Mlad&Neopiten - напреднал
Благодаря много за отговорите!

lyubohar само за гардероба ми искаха 800лв., а за шкафа не посмях и да питам :-D Направих си труда да сметна материалите и услугите и без инструментите ми излезе 300лв. за гардероба и около 500лв. за двете. Повечето инструменти ги имам, само някои шаблони и две-три стяги мисля да си потърся. Така, че колкото и несръчен да съм, нямам избор, не ми се дават 150% отгоре :wink:

miliad много полезна информация, благодаря!!!
1. Значи, ще се науча да ги слагам, щом са желателни, а и ще изглежда по-професионално :) Ако можеш да помогнеш с някакви напътствия как по-лесно да овладея техниката или някъде ако има готова информация по въпроса да прочета...
2.И аз така си мисля, че ще е по-удачно
3.Отново ще помоля за повече информация за тези врати на покрит кант, може би имаш предвид външни, когато изцяло покриват страниците? Да разбирам ли, че искаш да кажеш, че ще е по-лесно, ако са вътрешни и ако може да обясниш защо? Също ме притеснява дали няма да стане грозно, при положение, че на гардероба ще са външни?
4.Всъщност какви панти трябва да използвам?
5.Просто не съм начертал первазите :) А за гардероба ще има и отстрани и отгоре, защото няма как да е плътно до стената и до тавана.

И още въпроси:
-като смятам разкроя по колко мм да приспадна за загуби при рязането(или това би трябвало да си го сметнат там, където ще ги режат)
-да приспадна ли канта, когато давам размерите
-по колко мм фуги да смятам м/у вратичките -2мм или 3мм
-някакви насоки как да направя чекмеджето, дали да представлява един сандък с прикрепена лицева част за челото или самото чело да се прикрепи към страниците на самото чекмедже. И по какъв начин се прикрепя, ако е така, с дибли ли? Не знам до колко ясно се изразявам, но дано да ме разберете.
lyubohar - майстор
Не знам какви са тези майстори,които си намерил.
Преди тези неща които описах други майстори ми правиха кухнята-4м висящи шкафове с витрини и отдушник,шкаф под мифката,вградени шкафове под тавана 2м.,вграден шкаф 2 на 1м. с вратички и чекмеджета,вградена библиотека -2.50 на 1.50м.Професионално направено и монтаж без забележки.И всичко това за 2000лв.
Ако си от София ще ти дам координати.Ако пък си решил сам да се справиш ще помагаме ,кой колкото може.
Първо ,ако имаш падащи вратички няма да минеш само с панти.Ще ти трябват едни устройства,които не позволяват на вратата да падне и да изкърти пантите.В същото време забавят отварянето и го правят плавно.
Ако използваш дюбели ще ти трябва шаблон за пробиването на дупките.Аз ползвам на Wolfcraft.
Имам филмче как се работи с него но не знам как да го кача.
Трябва да решиш генерално каква ще е дебелината на канта и оттам нататък да правиш изчисления.
Моите вратички и чекмеджета са вътрешни и фугите са около2мм.Като са вътрешни мисля,че е по лесно за напасване.
Чекмеджетата трябва да имат канали за дъната ,а също така и механизми.Още няколко проблема.
Има още сума ти неща които трябва да се вземат в предвид при чертането и разкрояването на проекта.
Не е добре шкафовете да имат крака по ред причини.По добре да стъпват изцяло.Това пък води други проблеми ако имаш первази например.Изобщо за човек,който не е работил такава професия няма да е лесно.
Въпреки това успех и ще следя развитието.

Eто филмчето за шаблона за дюбелите:

http://www.youtube.com/watch?v=COQR563QLsE
Mlad&Neopiten - напреднал
За съжаление не съм от София и за още по-голямо съжаление в нашия град всички мебелни фирми работят на такива цени :| Изчисляват материала и слагат поне 100% отгоре. Даже ми обясняваха как ще ми направи гардероба за два дни(единия ден ще го реже, а на втория ще го монтира), как имал двама работници на които трябва да плати за тия два дена и т.н. А преди няколко години като си правихме кухнята(в няма и 2м ниша), майсторите само идваха, опъваха ролетката и казваха 800лв. :mrgreen: Накрая един познат ни я направи за 450лв. като предполагам си е сложил и малка печалба.

Както и да е...аз все пак съм инженер(по машиностроене) и повечето ремонтни дейности из къщи аз съм ги правил, така че се надявам и с това да се справя. Разбира се, много ще се радвам на помощ от вас специалистите :)

И по темата...
За падащите вратички - бих ли могъл да ги избегна? Примерно да направя плъзгащи вратички, или пък най-обикновени врати? Дали ще е по-лесно така? А за тези механизми дето ги описваш, не им ли викат "ножици" на тях? И коя фирма предлага такива?

Кантовете на всички вратички ще са 2мм, а на рафтовете и другите елементи от по-тънкия. Още се колебая дали все пак да не направя вратите външни, по-красиво ми стои някак :?

За чекмеджето четох някои теми тук във форума и разбрах, че първо трябва да си купя изтеглящия механизъм и после да смятам и да пробивам. Канали за дъната казваш :? може би имаш предвид, ако дъното е от фазер да се вкопае чрез тия канали в страниците??? Правилно ли съм разбрал? А не може ли направо фазера да се закове отдолу за страниците?
За чекмеджето ме интересува и още нещо. При положение, че дълбочината на шкафа ще е 35см колко дълбоко трябва да е чекмеджето, за да не опира в гърба и да не се губи много полезно пространство? Или това май пак зависи от механизма?

За краката на шкафа...защо без тях :? Няма ли по-лесно да се нивелира, ако ги има? Иначе ще трябва да сложа цяла плоскост за гръб и за нея да захвана цялата конструкция. Ако страниците на шкафа стигат до долу, а само отпред им перваз, няма ли да стане?

Казваш, че още много неща трябва да се имат предвид при разчертаването на проекта-ако може да ми ги споделиш? Разбирам, че не е много приятно човек да си споделя тайните от занаята, но нали форума е за помощ на тези, които искат да си направят нещо сами :roll:
Благодаря още веднъж за отделеното внимание!

Надявам се и други да се включат с мнение по мойте кахъри :-D
lyubohar - майстор
Аз не съм специалист -цигулар съм и лютиер- поправям цигулки и произвеждам лъкове за тях. Откак се помня киснех в работилницата на вуйчо ми,който бе дърводелец.Дълги години си правих сам мебелите у дома и изглеждаха като от Кореком.
Тук в София има магазини за мебелен обков и може всичко да се намери.
Тези механизми за падащи вратички не помня как се казваха,но са задължителни при падащи врати.
Дъната на чекмеджетата може да ги хванеш за страничните и задните страници задължително с винтове,но към предната страница как ще ги скриеш?Или трябва да направиш двойни предните страници,както е при моите чекмеджета.
Механизма на моите чекмеджета е 45см.Вероятно има и по къси.
Ако правиш плъзгащи вратички пак ще ти трябва фреза за каналите в които влизат релсите.
И това не е проста операция.Трябва да направиш по широки вратички за да разположиш две които се разминават и винаги ще
имаш само половин отвор.

"За чекмеджето ме интересува и още нещо. При положение, че дълбочината на шкафа ще е 35см колко дълбоко трябва да е чекмеджето, за да не опира в гърба и да не се губи много полезно пространство?"

Ами изваждаш от 350мм 5мм,колкото е фазера на дъното и още 5мм за всеки случай и се получава,че чекмеджето трябва да е дълбоко340мм,ако е вътрешно.

" Още се колебая дали все пак да не направя вратите външни, по-красиво ми стои някак "

По трудно е с външни според мен.Доста по прецизни изчисления ще трябват.Например за чекмеджетата за обувките
външните краища на лицевите страници трябва да стърчат толкова колкото ти е дебелината на плоскоста,а вътрешните колкото е половината от дебелината на средната верикална плоскост минус луфта.Не знам дали съм ясен.
Ако вратите и чекмеджетата са вътрешни може да си направиш първо цялата конструкция и после да им изчислиш размерите и да ги кроиш.
Може и с крака,но трябва да са стабилни.Аз не ги прдпочитам защото ще има място отдолу за прахоляк и гадини.
miliad - майстор
Като чета коментарите донкъде разбирам колко много не разбирате :wink: .Не знам от къде да започна.
Начина на задаване на разкроя: Уточняваш го с фирмата която ще крои.Убедил съм се че навсякъде има малки разлики в изискванията.Обикновенно от клиента се изискват точни размери на детайлите с приспаднати дебелини на 2мм канта, трябва да е ясно кой детайл къде ще се кантира и с какъв кант, ако има фладер по кой размер ще върви. При някой фирми има стандартни бланки в които всичко това е описано.Пример:http://saliver-bg.com/bg/%D0%A4%D0%9E%D ... 0%9A%D0%90
По тази информация фирмата изготвя схемата за разкрой.
Преди да изготвите някаква мебел разходете се по магазините с една ролетка в ръка.Разгледайде добре готовите мебелите които са там. Вижте как са сглобени. Кога дъното и тавана обхващат страницата и кога е обратно, какви сглобки са ползвани, как са изработени чекмеджетата/кутията вътре, челото как е прикрепено.Премерете височини, дълбочини, разстояния между рафтовете.Ще видите на живо обемите на мебелите и може да прецените кое ви върши работа.
Тук във форума има цялата информация за минификс, дибли и шаблоните свързани с тях.Потърсете я.
За гардероба конкретно: по добре е корпуса да е от две части/гардероб+надстройка/много по лесно ще го изправиш в нишата и ти дава възможност да използваш почти цялата нейна височина. Краката са препоръчителни с тях се нивелира по лесно, а нивелирането е задължително. 6 броя при теб са добре. Има различни модели и височини 4,6,7,10 см, крака които се монтират на дъното, но и такива които придържат страницата отдолу. За гардероб задължителното е крака да се регулира от горе през дупка в дъното на гардероба.
За сега толкова после пак.
lyubohar - майстор
Няма да си ги мериме.Само да напомня,че форума е "Направи сам".
А не на професионалния дърводелец.Още в предния си пост казах,
че ще помагаме кой колкото може.
SoWhat - специалист
1. При тази дълбочина на шкафа за обувки не ти трябват механизми и падащи врати. Едно чекмедже, както е по чертежа ти и по една цяла врата /външна/ на двата компонента. А вътре рафтове през 12-15 см.
2. Дюбелите и фиксовете не са задължителна сглобка. Ползвам ги когато се налага да има "чиста", видима повърхност. Целия гардероб може да мине с видии. Няма да се вижда нито една.
3. Тези вратички отдолу на гардероба за какво са ти. Само повече панти и дръжки. Една цяла около 190 см. и останалото надстройка.
4. Ако дълбочината е 35см. може да ползваш водачи за чекмедже 30 см., като чекмеджето може да се направи примерно и 34 см. дълбоко. При поставянето, водачите трябва да са с 2-3мм. по навътре от ръба на страницата. Разстояние м/у чекмеджето и горния плот - 20мм. Ширината му - 26мм. по-малко от вътрешната ширина на шкафа. В твоя случай, ако челото на чекмеджето е 15 см., то дълбочината му ще бъде макс. 11 см.
5. Дебелият кант се изважда от основния размер.
6. Разстояние м/у вратички - Ако широчината на шкаф е 80см.с 2 врати, то оптималната ширина на врата, без 2мм. кант, е 39,3см. Смятай!
7. Фазера на чекмеджето - по дъното с пирончета. Защото нямаш такер.
8. И си сложи някое чекмедже в гардероба. Събират много дреболии.
Като гледам, ще ти трябват поне 15-дена за да си уясниш задачата. Не бързай. Пред теб стои задача с безкрайно много неизвестни. Всеки е започнал от този момент.
Успех.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Вграден гардероб и шкаф за обувки-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: