Всичко за дърводелството
roshav ohluv - специалист
След четенето на многобройните теми за възстановяване на дървена дограма, се спрях на следния план:
1. Свалям боята (има само 1-2 слоя, при това въобще не е напластена). Мисля да ползвам пистолет за горещ въздух далеч от стъклата, подложка с шкурка (първо по-едра, после заглаждат с по-фина) за бормашина по крилата и трупчета на по-труднодостъпните места. Въпрос: Това ли е най-бързата процедура?
2. Свалям стъклото (махам първо маджуна и пирончетата), а после го залепвам със силикон. Въпрос: от външната страна, където преди е имало маджун, слагам ли силикон, за да предотвратя навлизането на вода между дървото и стъклото? (няма да свалям стъклата при точка 1, защото за 1 уикенд трябва да приключа по 1 прозорец - 3 крила с двойни прозорци...)
3. Минавам 3 ръце Сократес акрилна боя, първата разредена. Въпрос: Колко се разрежда?
4. Намазвам с течен сапун там, където се затварят крилата към касата, за да не залепне кофти - ще бързам, че уикендът е свършил ;)

Моля помагайте :)
toni_g79 - специалист
roshav ohluv написа:
След четенето на многобройните теми за възстановяване на дървена дограма, се спрях на следния план:
1. Свалям боята (има само 1-2 слоя, при това въобще не е напластена). Мисля да ползвам пистолет за горещ въздух далеч от стъклата, подложка с шкурка (първо по-едра, после заглаждат с по-фина) за бормашина по крилата и трупчета на по-труднодостъпните места. Въпрос: Това ли е най-бързата процедура?
2. Свалям стъклото (махам първо маджуна и пирончетата), а после го залепвам със силикон. Въпрос: от външната страна, където преди е имало маджун, слагам ли силикон, за да предотвратя навлизането на вода между дървото и стъклото? (няма да свалям стъклата при точка 1, защото за 1 уикенд трябва да приключа по 1 прозорец - 3 крила с двойни прозорци...)
3. Минавам 3 ръце Сократес акрилна боя, първата разредена. Въпрос: Колко се разрежда?
4. Намазвам с течен сапун там, където се затварят крилата към касата, за да не залепне кофти - ще бързам, че уикендът е свършил ;)

Моля помагайте :)
Моят съвет е:Сваляне на стъклата,сваляне на боята с пистолет,шкурене с виброшлайф,китване(ако е необходимо),грунд(праймер за дърво),акрилен уплътнител,за финиш съм ползвал бял сократес,и това "чудо" покри от 4-5 ръце и още имаше какво да се желае.Май Aquis на Мегахим покрива по-добре.... само с тези съм пробвал.Предвит,че няма да имаш голям разход на боя хвани се ориентирай към нещо "по-марково".Много е важно какъв грунд ще ползваш,защото ако е потъмняло дървото ще има да ти жълтее,и ще се видиш в приключение :yawinkle:
Преди оргахим имаха много хубава акрилна боя,но от както ги купиха румънци вече няма :axe: .Сократеса ще ти лепне и след 6 месеца да го ...... :evil: ,аз се отказах да го ползвам ............ :!:
roshav ohluv - специалист
Толкова гънки има дограмата, че направо не виждам къде ще работя с виброшлайфа. Китването го забравих - автокит някакъв ще е, но грунд и акрилен уплътнител.....??? Мисля направо с някоя хубава акрилна боя - и без това ще е тъмна, няма да е бяла, препоръчайте някоя качествена и дълготрайна!
toni_g79 - специалист
roshav ohluv написа:
Толкова гънки има дограмата, че направо не виждам къде ще работя с виброшлайфа. Китването го забравих - автокит някакъв ще е, но грунд и акрилен уплътнител.....??? Мисля направо с някоя хубава акрилна боя - и без това ще е тъмна, няма да е бяла, препоръчайте някоя качествена и дълготрайна!
Може и да не слагаш акрилен уплътнител,аз го правя за по-добра естетика и красота ,там където е необходимо.Щом ще е тъмен цвета значи няма да имаш видими проблеми с избиване на петна по боята.За марка боя,мога да препоръчам бенджамин мур.Има и една друга,но не мога да се сетя името.Ще пиша като се сетя как се казваше пак.....Колкото до грунда,никога не съм боядисвал директно с акрилна боя върху дърво,така ме е научила хамериканската школа(противно на това което пише на българските акрили,че може да се ползва разредена боя за грунд).Някой греши и се чудя(не много де) кой ли е ..... :-D
roshav ohluv - специалист
Ама аз не искам ролс-ройса на акрилните бои, не искам дори мерцедеса. Едно субару или мазда ще свършат идеална работа, ако ме разбираш :) Сократес или Дуфа не са ли в тази категория?
toni_g79 - специалист
Ами ползвай по-добре Дуфа.Тук съм чел добри отзиви за марката.......Идеята ми беше ,че на теб така или иначе не ти трябва голямо количество за няколко прозорци,не е като да боядисваш фасада примерно.... Имай предвит,че тъмната боя се влияе много от слънцето..... Давай смело ,пък живот и здраве ще кажеш след 2-3 години как е ..... в началото всяка една боя ще свърши работа,по-важният въпрос е ДО КОГА ...... :partyman: Аз изказвам мнение само за това което съм ползвал....
При правилен избор на материали външното боядисване на дърво(дори и фасада дървена) може да изкара 10-15 годинки :yawinkle:
П.П Защо не си вземеш едно гоУфче,емайллак примерно,ами ни караш да си блъскаме главите с всякакви модели :lol:
Tzezar - специалист
Това упражнение го правих преди 7 г. Смъкнах боята първо с пистолет и поради липсата на друго с шайба и дрелка.Не махах стъклото защото прозорците бяха много. Спестих си и процедурата с грунда поради същата причина.След това минах с бял автоемайллак. Стана много добре.
roshav ohluv - специалист
А как предпази стъклото от пистолета? Предполагам, че не му трябва много да го обдухваш, за да бягаш при стъкларя :)
Tzezar - специалист
Около стъклото не духай с пистолета имам горчив опит - едно спукано. Там минах с Терминатор и после на ръка. Но според мен може и с делта шлаиф внимателно да се получи.
roshav ohluv - специалист
Ето това е състоянието на прозорците в най-лошите участъци (където ги е гряло много слънцето). Иначе няма отмятане, много добре пасват, затова искам да ги запазя.

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg

Тема "Уточняващи въпроси при пребоядисване на стара дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: