• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
profesionalist_wood - майстор
Когато купуват ръчен циркулярен трион, преобладаващата част от хората се интересуват от дълбочината на рязане, мощността на двигателя, а най-вече от цената. За циркулярния диск се сещат едва след като той се изхаби до такава степен, че машината вече едва реже. Малцина обзавеждат работилницата си с комплект дискове за различни режими на рязане. Този подход е дълбоко погрешен, защото качествата на режещия инструмент в най-голяма степен определят двете основни характеристики на машината – производителността на рязане и чистотата на среза. При това машините, дори и на реномираните производители, най-често се продават с дискове за грубо и бързо рязане на мека дървесина. Те имат малко на брой зъби, примерно 16, и съответно са по-евтини. Следователно при покупката на нов циркулярен трион не е зле да се осведомите с какъв диск се продава, защото той също определя действителна сумарна цена на машината. Тук изобщо не обсъждаме дисковете от тънки стоманени листове без твърдосплавни зъби, които останаха далеч назад във времето, когато и обикновената бормашина бе трудно постижим лукс. Този вид дискове намират съвсем ограничено приложение за чисто рязане (поради големия брой зъби) на материали от мека дървесина.
Ръчният циркулярен трион обаче е машина, която все по-рядко се използва за рязане на дъски от мека масивна дървесина. Най-честото му приложение е за разкрояване на фурнировани или с меламиново покритие мебелни плочи от дървесни частици, на плочи от MDF (плочи със средна плътност от дървесни влакна), на дебели барплотове с дебело покритие от гетинакс и др. Да не говорим, че благодарение именно на новите, високо устойчиви дискове циркулярните триони все повече се използват за рязане на плочи от гипсокартон, на различни битуминизирани и от органично стъкло (плексиглас) или пластмаси гофрирани покривни листове, на пластмасови профили, даже на ламарина и профили от алуминий. Това са все материали с голяма твърдост, които силно износват режещия инструмент.
Очевидно, за всяко от тези приложения трябва да се подбере и подходящият диск. Правилният избор на диска е особено важен, когато качеството на рязане е от решаващо значение, например при изработката на мебели, където основната операция е разкрояването на плочите. Подходящо подбраният и добре заточен диск трябва да реже така, че ръбът по линията на рязане и от двете страни на плочата да бъде равен и остър, без нащърбвания поради откъртване на частички от твърдото и крехко ламинатно покритие.
Затова, ако приемем, че циркулярният трион е купен с диск за грубо рязане с едри зъби, трябва да купите поне още два диска – един за прецизно рязане на мебелни плочи и втори – универсален, който да реже и най-твърдите от изброените материали.
Водени от максимите, че „безплатена обяд” няма и че най-евтиното винаги излиза най-скъпо, се опитахме да потърсим оптималното решение. Качеството винаги има своята цена и тя трябва да се заплати. Беглият преглед на ценовите листи на известните производители на машини показва, че комплект от два-три качествени диска може да струва повече и от самата машина, особено когато е от по-нисък клас. По-запознатите със съвременната глобализация на производството в световен мащаб знаят, че пазарите са строго парцелирани, големите производители стават все по-малко на брой и все по-специализирани. Така например много от водещите производители на електрически машини изобщо не произвеждат дискове, свредла, шила, триончета и други инструменти, често наричани консумативи, защото в процеса на работа те неминуемо се изхабяват и често се подменят с нови. Те ги купуват на едро от специализиралия се в тази област лидер, комплектуват с тях машините си и ги продават под собствената си марка. Такъв именно производител, изцяло специализирал се и държащ голяма част от световния пазар на режещи и пробивни инструменти, е немската фирма Hawera. Името ґ е сравнително малко познато, именно защото произвежда и доставя “консумативи” предимно за големите производители на машини.
Hawera е специализирана в производството на всевъзможни свредла, боркорони, шила и диамантни дискове, на циркулярни дискове и триончета за прободни и други триони. Преобладаващата част от нейната продукция се продава с марката на водещи световни производители на ръчни инструменти. Когато купувате циркулярен трион с емблемата на някой от световните лидери, вероятността той да е произведен в заводите на Hawera е много голяма или даже сигурна. Разлика обаче има и тя единствено е в цената, защото марката на световния лидер определено добавя немалко към цената, без да има принос към качеството на самия инструмент. Затова винаги, когато има възможност, е за предпочитане консумативите да се купуват директно от производителя. За инструментите на Hawera такава възможност предоставя фирма КИРОВ.
Циркулярните дискове на Hawera са измежду най-доброто на световния пазар и са продукт на десетилетия натрупан опит в производството на прецизни бързорежещи и с висока устойчивост инструменти. Гамата от дискове, различаващи се по големина, брой и профил на зъбите, е изключително голяма и човек трудно би се ориентирал в дебелия каталог. За улеснение на всяка от опаковките са отпечатани машините и материалите, за които дискът е пригоден. Този списък трябва да се приема условно, защото марките, които най-масово се продават у нас, по обясними причини липсват. Това обаче не е беда, защото дали дискът е подходящ за дадена машина, зависи от неговите вътрешен и външен диаметри. На опаковката са отбелязани дебелината на листа, броят, видът и профила на зъбите. Тези параметри определят качествата на самия диск и подходящите за рязане материали и съответно към коя група принадлежи. Дисковете на Hawera са разделени в няколко основни групи.

SUPERFINE TEC DYANITE SUPER TEC
Това са дискове за фино, прецизно рязане на мебелни плочи, покрити с естествен фурнир или изкуствен ламинат. Подходящи са и за точно напречно на дървесните влакна рязане на детайли от плътна масивна дървесина.
Характерно за тази група е:
◊ Резците на зъбите се заточват под ъгъл, като наклонът се сменя за всеки следващ зъб. Така се постига максимална прецизност и чистота на среза.
◊ Използването на специална, изключително износоустойчива сплав Dyanite (за дисковете с това обозначение), която гарантира голяма дълготрайност на диска.
◊ Изрязаните с лазерен лъч по периферията на диска канали за подобряване на охлаждането и компенсиране (т.е. предотвратяване) на възникващи поради загряване термични деформации. Благодарение на това не само дълготрайността на диска се увеличава, но забележимо намаляват отделяните по време на рязане шум и вибрации.
COMBI TEC
Това са дискове с универсално предназначение, особено подходящи за рязане на детайли от масивна дървесина – надлъжно и напречно на дървесните влакна. Зъбите са на групи, разстоянието между които е забележимо по-голямо, отколкото е разстоянието между самите зъби. Това позволява по-бързо и лесно изхвърляне на стърготините при рязането. На снимката е показан такъв диск с по пет зъба в група. Първият от групата има плоско заточен резец, а следващите през един са заточени под наклон, съответно вляво и вдясно. Освен това челата на зъбите не са плоски, а вдлъбнати, подобно на длето за дърводелски струг.
Благодарение на редуцираното съпротивление при рязане тези дискове намаляват натоварването на машината. Режат точно и чисто.

FAST CUT
Дисковете са специализирани за надлъжно и напречно грубо разкрояване на масивна дървесина. Режат бързо, но същевременно и по-грубо.
Извън тези основни групи, които обхващат най-честите приложения, Hawera произвежда и по-тясноспециализирани циркулярни дискове.

KARAT MULTI TEC
Дискове с универсално приложение, особено подходящи за рязане на твърди материали: алуминий, месинг, мед, пластмаси, плексиглас, гипсофазерни плочи и гипсокартон, фазерни плочи на циментова основа, фазерни плочи, материали от фибростъкло, плочи от дървесни частици (ПДЧ), включително барплотове с дебел ламинат.
Дисковете имат последователно редуващи се зъби с трапецовидно и скосено заточване. Първият реже грубо, а вторият довършва и почиства среза.
EXTREME CUT
Дисковете са специализирани за рязане на екстремно твърди материали: топлоизолационни плочи, алуминий, месинг, мед, материали от изделия от стъкловлакно, плексиглас, акрил, фазерни плочи на циментова основа. Съответно на това е подбрана геометрията на зъбите – резците им са скосени под ъгъл 3О вляво и вдясно – през един. Изработени са от твърдосплавен материал с максимална износоустойчивост.

CONSTRUCT CUT
Това са дискове, предназначени за строително дърводелство. Имат малко на брой зъби (16 или 24), режат грубо и бързо. Предвидени са за рязане на материали, в които се срещат пирони или здраво залепнали остатъци от втвърден цимент. Освен дъски и бичмета, дисковете са подходящи за рязане фазерни плочи на циментова основа, шперплат, плочи от дървесни влакна.

CV
Тази група включва дискове от хромванадиева стомана, чиито зъби нямат твърдосплавни пластини. За сметка на това имат голям брой ситни зъби – 80, 90 или 120, в зависимост от диаметъра на диска. Зъбите могат да се заточват на обикновен коничен шмиргелов камък и задължително им се прави чапраз. Използват се за прецизно рязане на детайли от мека масивна дървесина, шперплат, фазерни плочи и шпервани мебелни плочи, съставени от надлъжно слепени летви от мека дървесина, облицовани с два листа шперплат и евентуално фурнировани.
Тези дискове са най-евтини в сравнение с останалите, но същевременно имат ограничено приложение и сравнително малка дълготрайност.
Приложенията на отделните групи циркулярни дискове са пояснени на схемата.

Прикачен файл

Disk-6.jpg

Прикачен файл

Disk-5.jpg
Disk-5.jpg (92.41 KиБ) Видяна 8629 пъти

Прикачен файл

Disk-4.jpg

Прикачен файл

Disk-3.jpg

Прикачен файл

Disk1.jpg
Alexey1980 - специалист
МНОГО ГОЛЯМ ПОКЛОН за темата. :prost:
bogomilZ - специалист
Тази статия е писана вероятно от човек, който едва ли работи с циркулярни триони.
Освен брой зъби има много други важни фактори според материала за рязане - има челен ъгъл на зъба , сранична затиловка. Има и отрицателен ъгъл челен ъгъл и много други неща.
Много неща в статията се разминават с общата теория и нещата от практиката. инякой веднага ще пита - кое е подвеждащото в статия - ами например рязане на ПДЧ с WS заточване - ДА ама НЕ и то със 48 зъба. Рязане на алуминий с 10 градуса челен ъгъл - ами ако е профил а не плътен - пробвайте с -5 градуса (негативен ъгъл) и ще видите разликата в сряза.
profesionalist_wood - майстор
Все пак материала е взет от един сайт :-) Всеки има право на мнение :partyman:
Тани - модератор
Благодаря за статията и благодаря за всички досегашни и бъдещи коментари , които ще обогатят общата ни култура за този полезен инструмент!
nikolson - майстор
На сайта /
http://lexicon.leitz.org/
има доста добро упътване за качествата ,на които трябва да отговарят циркулярните дискове.Разбира се това са критерии,обвързани с разработките на всяка фирма.Но "leitz" е сред глобалните лидери в този бранш,а и на сайта има статии на няколко езика.

Прикачен файл

leitz.rar
(333.15 KиБ) Свален 197 пъти
colyo - специалист
Малко да полюбопитствам на тема......има ли диск, който да не дъвче горната страна на ламинирано ПДЧ при рязане с ръчен циркуляр (да докарва в известна степен ефекта на подрезвача)????..........и при възможност на прилична цена.............все пак ще се ползва за любителски цели.
bogomilZ - специалист
colio няма такъв диск
ръчния циркуляр си е ръчен
и все пак пробвай с диск заточване TFZ - това е прав зъб +5 гр и трапецовиден със скосяване 45 гр
също може и DHZ N - вдлъбнат овал и триъгълен зъб и е с -5 градуса
за втория не съм сигурен дали ще намериш подходящ размер за ръчен трион
aleks-83 - специалист
Здравейте. Като един НОВОБРАНЕЦ в дърводелството искам да попитам - някой може ли да ми каже ефективен/лесен / начин за почистване на циркулярните дискове.Аз основно работя с чам и остатъците от смолата ,а в последствие нагара са ужасно трудни за отстраняване. За сега се мъча с щирия и нелена четка с по тънки косамчета на дрелка, но си е мъка. Ако някой даде някой съвет-направо щесе родя.
crez - майстор
Грубо с телената четка,а след това с разтворител за бои или бензин.
  • 1
  • 2

Тема "Циркулярни дискове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: