• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Сега! Може и да се позасилвам, като говоря за щрайхмус, а може да е абрихт, но не съм специлист и не съм сигурен кое е вярното.

Абрихта ми е с ширина на ножа и плотовете около 30 см. Ще ми се да му догодя шапка, която да затиска обработваемия материал в областта на ножовете. Та не знам това ли е щрайхмус (останал съм с впечатлението, че той взима и от двете страни и има подаващи валове), но това не е толкова важно.
С две думи - смятам натиска да е от хоризонтална подвижна по вертикала плоча с размери 30х30см. Закрепени за нея в посока на плотовете на абрихта - 20-30 мебелни колелета. Над нея друга хоризонтална фиксирана (регулируема) плоча. Между двете плочи би трябвало да са пружините, с които долната плоча ще затиска детайла.
Е до пружините опрях! Какви да са и от къде? В Троян магазин за такива няма. Обиколих моргите, но пак без успех (при затваряне на капака на двигателя има едни стърчишки с пружини, които мисля, че точно биха ми паснали). Обадих се на един производител на пружини, но не можах да му дам данни, зщото не знам какво ми трябва.
Натиснах едно кантарче у нас, все едно натискам дъска на абрихта и отчте към 35-40 кг.

Та въпроса ми е колко кг ли е нормално да е натиска към плота?
Прикачен файл:
Щрайхмус.jpg
Щрайхмус.jpg (33.02 KиБ) Видяна 2993 пъти
ПП. Силно се надявам да ми се размине някой, който да ми обясни, че трябва да меря в нютони...
Stefan2000 - специалист
Абрихт е.
Да го нарека с гарантирано притискане. Може да ползваш някои по меки пружини от клапани.
Не е щрайхмус, защото не калиброва материяла. Клиновидна дъска, ще си остане клиновидна.
Щрайхмуса взима само от една страна, страната с водещите валове.
bulhomes2 - майстор
Бе и аз първо за тях се сетих, че и почти разглобих една глава, ама те много твърди.
Stefan2000 - специалист
Има различни. На някои по-стри модели има и по-меки. Погледни и тези модели, които са пружина в пружина. Абе в някоя атоморга сигурно има купища пружини.
bulhomes2 - майстор
Тц. Обиколих и моргите, и вторични и магазините...
kendal - специалист
Не си губете времето с това нещо колега, принципно за мен абрихта е първата машина в дърводелството ,ако детайла който искаме да обработим е много крив и изметнат това устройство само ще Ви пречи.
Последна промяна от kendal на съб яну 19, 2013 4:57 pm, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Осигурителна.

kendal променил си си поста след отговора ми и това го обезмисля. По-добре пусни нов пост друг път, защото дискусията става неразбираема. Мисля, че даже го имаше в правилата на форума. Иначе ти благодаря за съвета! По тая причина го правя да се захваща за абрихта с 4 крилчати болта и лесно да сваля при нужда.
Последна промяна от bulhomes2 на съб яну 19, 2013 5:58 pm, променено общо 2 пъти.
profesionalist_wood - майстор
Имаше някъде из ютуб клипче със щрайхмус самоделка...на същия принцип е направен както е на чертежа....имаше едно време стандарт за натиска в зависимост от машините в порядъка 40-120 кг.
bulhomes2 - майстор
Е баш туй ми трябваше. Значи добре съм се ориентирал.
profesionalist_wood - майстор
А всъщност тези гумени ролки над дъската ще бъдат ли задвижвани от мотор? Ако не се задвижват а се избутва ръчно дъската докато другият човек отсреща не я издърпа със собствени сили тогава натиска на вала трябва да е 10 кг....ако сам се напънеш да пъхнеш дъската с натиск 120кг.тогава ще ти изтече 1 кофа пот :-D
  • 1
  • 2

Тема "Сила на пружините на щрайхмус????" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: