• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68
Всичко за дърводелството
dido.dimitrov - напреднал
.............. ако някой има някакви въпроси, да пита...............[/quote]


А с какви размери ти е плота - понеже и на мен ми се иска да си правя маса, а не знам какъв размер е най-подходящ?
EDI - майстор
:partyman: колега Миланов.Плота е 104Х50 см.С такъв размер ми бяха плотовете от МДФ.Метър на 50 см е съвсем достатъчно.Достатъчен е за всичко, което може да се работи на фрезата.Ако имаш място и по-голям може да стане, но аз нямам къде да го наместя.Старата ми маса беше 80Х50 см и не съм имал недостиг на място по нея.Старата даже я ползвам и за герунга, хващам го отгоре с два болта.
parketmilanov - специалист
типичния пример как с малко инвестиция,много мерак и душа и разбира се четене на книжки или респективно филмчета могат чудеса да се сътворят.Още един път Браво :)
радвам се че има хора като теб !
bulhomes2 - майстор
И аз те поздравявам за масата, ама да питам. Не е ли ти далеко фрезата? Да я повдигаш, да смениш фрезера, да я стягаш - все до дъното трябва да бъркаш. Дали нямаше да е по-лесна работата, ако беше по-към "отсам", а зад нея още едно шкафче да си направиш. Или нещо не съм разбрал...

ПП. Оста на фрезата как се застопорява да развиеш фрезера?
batkotony - специалист
EDI,железен си! :-D Браво! :partyman:
Кога ли и моята маса ще стане факт... :? :)
EDI - майстор
Верно, че е на вътре и по този въпрос доста мислих, но решението дойде само, нали сме гении все събрани :lol: .Не е трудна смяната, просто го сменям отгоре, а не отдолу :-D .Така сменям от горе и само малко свалям фрезата надолу. :partyman: Понеже фрезата е с цанга 12, ползвам удължител-редуктор на СМТ, който е с цанга 12,7 и над гайката на фрезата има още 30 мм, та като е в най-горно положение фрезата, гайката на удължителя стърчи доста на горе и спокойно се сменя инструмента от горната страна.Но дори и да го няма удължителя, пак може отгоре, понеже отвора на плота е доста широк и ключа спокойно стига до гайката.Освен това има и трета възможност, самата фреза може да се изнесе още нагоре в скобата и гайката на фрезата съвсем да се подаде над плота.Вала на фрезата се застопорява с една пластина, на снимките се вижда, стърчи до гайката.Много е удобна, доста е голяма и не и трябва усилие за да защипе вала.Тази маса в общи линии прероди този модел фреза на РАЙДЪР, понеже за работа на ръка изобщо не е удобна, а и начина на закрепване към фабричната алуминиева глава, която между другото е много здрава, предполага доста луфтове, които няма как да се оберат, понеже фрезата виси свободно в един стругован отвор, който обаче е по.голям от Ф на фрезата :lol: - китайска им работа и се застопорява само с едно болтче, което избутва цялото тяло, като го затегнеш.Обаче може да се сменя инструмента и с два ключа, удължителя си има собствена ложа за ключ на тялото и отделно на гайката.Фрезата нарочно е към задната стена, защото, като се подхожда за работа, се застава отпред и детайла се подава към задния край.Така има повече място за опора и водене на големи детайли.Разстоянието в момента от задния край до центъра на фрезата е 196 мм, които са съвсем достатъчни и за захващане на опората за воденето на детайла, и да осигури възможност да се работи не само по края, а да се правят канали в детайл над 100 - 130 мм навътре в него.
Мерси, батко :partyman: Ами кога ще стане, когато я почнеш, ще стане. :lol: няма друг начин.
dido.dimitrov - напреднал
Привет,

Някакво развитие по темата?
Че и на мен ми предстои да си правя маса и ми се иска да я видя твоята финализирана.

Поздрави.
EDI - майстор
Здрасти.Ами за сега в общи линии, нищо ново.Закрепването и движението са готови, но нищо ново от това, което има на снимките.Остават ми другите неща - колелета от долу, шкафчетата, да сложа от горе на плота ламината, водещат плоскост за детайлите, вратички, такива неща.Напоследък обаче, не ми остава много време и нямам нови снимки да ги пусна тук.
EDI - майстор
Малко напредък от последните дни.Чекмеджетата са готови, на две сложих дъната.Направих средната рязана греда за винта.На винта сложих една ръкохватка.

Прикачен файл

DSC023819999999999999999999999999999999999999999999999999.jpg

Прикачен файл

DSC023809999999999999999999999999999999999999999999999999.jpg

Прикачен файл

DSC023839999999999999999999999999999999999999999.jpg
DSC023839999999999999999999999999999999999999999.jpg (103.86 KиБ) Видяна 14604 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 68

Тема "Маса за оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: