• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
emosms - специалист
Откъде може да се купи по интересен материал в пловдив/ пловдивско?
woodmat на сайта показва, че имат ясен, череша, но примерно орех?
ZEDYCUS - майстор
Краката къси ли ти са? Отиваш и питаш нали си от Пловдив, пък и тИлифони има, от там съм взимал бял чам(отврат едвам избрах измежду чеповете) ясен(добър) и орех(добър) преди време. Ама цената му сега ще да е над 5000лв кубика. :-D
emosms - специалист
Имат някакви талпи по 2.5 метра, дето не знам с какво ще си я транспортирам и над половината не ми трябва.

А случайно някой да внася в бг североамерикански клен, масив, който и да е град?
miliad - майстор
В нета и фейсбук е пълно с обяви за материал. Разтърси се просто.
ZEDYCUS - майстор
За дължината там на място казваш и ти я режат с ел. трион по твой размер. Но взимаш цялата дъска. Какъв размер ширина дебелина и дължина ти трябва ореха, мога да измисля нещо ако е малко парчето. Имам малко на вилата.
emosms - специалист
Парче, да се изкара 50x32x4-5 см, или две парчета 50x16 и 40x16 същата дебелина, или 3 парчета по ~11 (1 x 50, 2 x 40)
Нито е много малко, нито много голямо.

Идеалното си го представям срез от коренище, но без кухини по средата и разцепено в размера, и без падливи чепове
Но на практика, каквото подходящо успея да намеря.

Американски клен (hard mapple, захарен клен) като гледам се късат да продават по обявите :lol: :lol: :lol:
radius - майстор
Китара ще правиш май, и на мен приятел ми е поръчал подобно парче да му търся.
ZEDYCUS - майстор
emosms
Парче, да се изкара 50x32x4-5 см, или две парчета 50x16 и 40x16 същата дебелина, или 3 парчета по ~11 (1 x 50, 2 x 40)
Нито е много малко, нито много голямо.
Може и да те огрее, за такова парче може и да имам цяла широчина, ореха е бичен преди 12години има шарка, но ще едобре да се обработи за бръмбари. Ако искаш ще ти пиша сега събота или неделя тогава се качвам на вилата, дай на лични един телефон за вайбър да ти пратя снимки. Ще си платя пътните ако стане сделката :-D Мога и да ти го изгладя до 32см имам щрайхмус
Такъв клен ли търсиш? за съжаление от това не ми остана нищо.

Ее Николай ще развали сделката :-D

Прикачен файл

IMG_20200618_125107.jpg
Последна промяна от ZEDYCUS на чет апр 27, 2023 7:17 pm, променено общо 1 път.
emosms - специалист
За китара търся вариант, има 'чалъм' да ползвам cnc рутер на работа, като е свободна машината...

За много непопулярни (в изработка на муз. инструменти) дървесини няма инфо в нета относно тоналните качества на дървесината, и това съкращава избора.
Търся североамерикански клен, който би трябвало да е с точните качества. Най-подобно би било бг ясен, но не и явор, който е мек..

За материали като чинар, бряст, акация и други, намиращи се тук, не намирам инфо за тонални качества.
Череша става, но най-добре да е отгоре с нещо като въпросния американски клен. (примерно 2-3 см основа, с клен 2-1 см отгоре)
Махагони разни също се намират парчета, но също би трябвало да са отгоре с друг материал.

Пропарването на дървесината се прави преди последващо сушене (естествено или в камера), за да не се цепи мат'ряла??
Как пропарването променя качествата на дървесината ?
Също, част от тези парчетии по обявите са 'парафинирани' - това предполагам ще прецака слепването, също последваща обработка с масло/ лак?

Друг вариант за заготовки на размер е да изровя дъска за декинг - има някакъв термообработен ясен..
Но това хептен променя качествата на дървесината.. имам разни мостри от такъв декинг, по-леко е, вижда се някаква избила трошлива смола в порите.
Не знам ще може ли да се слепва това нещо.
  • 1
  • 2

Тема "дървен материал пловдив (не чам)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: