• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Отдавна не бях срещал тая тема. Като невиждал си взех няколко хиляди видии с плоска глава и дължина 32 мм (от тези като картонаджийските копчета). Оказа се лоша покупка. Диаметъра на главата на видията е 11-12 мм, а на двустъпалното свредло (купих си и такова) - 9 мм. Тоест - тия видии не стават. Отделно от това са с PH2, а дотогава си купувах само PZ. Тия на "Марина" имам смътни спомени за някаква невероятна цена, все едно, че са от злато... Съмнява ме че ще командировам синковеца един ден с една дрелка и на шмиргела да намали главата на сегашните видии...
nikolson - майстор
А защо просто не ги продадеш и да се вземеш правилни. Имам чувството, че я ще е пипкава работа, я ще се разкали главата. Виждал съм този тип сглобки да се прави и с дибли. Изрязват се с едни тънки, казват им изравняващ триони.
bulhomes2 - майстор
Нищо не разбрах. За видиите разбрах, но за какви дибли и триони говориш?
nikolson - майстор
Вместо степенчато свредло, ползваш цилиндрично. И просто набиваш дибли с лепило. Остатъкът се изрязва с триона.
Ето http://www.thedesignconfidential.com/20 ... -dowel-rod
lov - майстор
Бе степенчато свредло няма как да станат нещата. Трябва си и отвор през който да мине винта и отвор в кохто да стои главата.
То стана на въпрос към сглобката да се ползват и дибли в класическия им вариант за използване. А диблите за затвяряне и маскиране от отзад са съвсем друга бира. :)
bulhomes2 - майстор
Lov е прав. Тия дибли са само за маскиране на дупката. Ако ще свързват двата детайла с дибли, няма смисъл да са кривите дупките. Аз и сега ги комбинирам. С диблите си осигурявам да не се разместят детайлите при стягането. Мажа с лепило, стягам със стегите и навивам видиите през кривите дупки. От година някъде след голямото свредло фи8 разпробивам и с фи 4 стягания детайл (преди монтажа естествено), но преди и без тези фи4 пак си ставаше сглобката. С две думи видиите ми освобождават стегите, за да мога да залепям следващите детайли. Но основната здравина в сглобката е от лепилото.
nikolson - майстор
Явно не се изразих докрай. Свредлото пробива и двата детайла. Връзката става с диблата и лепило. По схемата
Прикачен файл:
pocket dowel.PNG
pocket dowel.PNG (62.51 KиБ) Видяна 1713 пъти
bulhomes2 - майстор
Разбрах те много добре, но какъв е смисъла? Обикновено поставена дибла (перпендикулярно) ще върши същата работа, а е много по-лесна, безпроблемна и по-здрава (виж как синьото ти отива до ръба на детайла).
nikolson - майстор
При скрита перпендикулярна трябва да разпробиваш двата детайла. За стигането до края не съм смятал, но мисля че дибла+лепило ще държат по-добре от винта.
bulhomes2 - майстор
Тоя тип сглобка (с кривите дупки и видиите) постига стягане на двата детайла докато стегне лепилото. А диблата не може да стяга. И за разпробиването не съм съгласен. Предпочитам да разпробия перпендикулярно 2 отделни детайла, отколкото една крива дупка на сглобени детайли. Представи си как ще закрепиш шаблона докато пробиваш рафт на гардероб в средата му!

За пореден път казвам - не се разчита на винта за здравината на сглобката. Правил съм си експеримент само с видии и вариант лепило+видии - якостта без лепило е много по-малка. Със сигурност има такива, които разчитат само на видиите и не лепят, но за себе си съм изключил тоя вариант.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Шаблон за криви дупки или как се казва тая джаджа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: