• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 29
Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
Ще си падне търкане то се е видяло но си струва .Не от руския от едни боклуци в червен.
caribi - специалист
bimbaeco написа:
Рендето е № 9 Cabinetmaker's Plane само че е ново производство на някоя от бутиковите фирми за рендета. В някой от коментарите човекът беше писал кой е производителят, но сега не се сещам къде.

Булхоумс, ако си гледал това видео и си си мислил, че работата на тоя човек е загуба на време, няма как да те убедя в това, за което говоря. Не ти приемам коментара като заяждане. :drinkers:

Профи, сигурен бях, че някой ще даде пример за банциг на терасата :-D . Хубави са ти станали пейките.
Без грам заяждане, майстора е майстор защото:
1. има вековни традиции в производсвото на мебели във Франция
2. Знанието е съхранено, описано,издадено
3. Знанието се предава в училища , където има ученици които го изучават и научават
4. Има платежоспособни и интелигентни хора които си поръчват такива мебели
5. Има хора които ценят такива произведения на ....

за народа талашитените плоскости и така :-D
bulhomes2 - майстор
caribi написа:
...за народа талашитените плоскости и така :-D
По нашия край има десетки (може би стотици, ако броим и домашните майстори с работилници) мебелни фирми и всички работят главно масив. Но всички ползват ел инструменти. Няма лошо в майсторството и уменията на някой. Но да отричаш прогреса и улесненията от него ми е странно. Все едно е - дали да си ореш нивата с трактор или да я прекопаеш с лопатата. Това не го разбирам и за това попитах.
caribi - специалист
Виждал съм масива по мебелните магазини, няма база за сравнение с това от клипа.
Пак казвам , не се заяждам, просто в България няма как да се произведе такава мебел, виж само чекмеджетата ,без водачи колко леко и мазно се отваряха и затваряха :roll:

2007 г бях във Велинград и им видях работилниците!!! Аууу, ауууу ауто БГ :partyman:
mavryt4o - майстор
Ако времето и парите не бяха толкова важни щеше да има още такива хора .Не можем да спрем света да се развива и не ни очаква нищо добро.Не говоря само за дълводелството всичко старо правено на ръка и с душа се обезличава от технологийте и изчезва а китаеца бълва милиони...
caribi - специалист
Бълват вярно е , но е истина, че и бедните хора могат да си позволят някакви "екстри " с това китайско производство. Просто в някои страни ,хора от средната класа могат да си позволят такова производство както в клипа. Има и кой да им го предложи . Благодарение на тази покупателна способност ,традициите и занаятите са си ги съхранили. Тука се чудим какви инструменти, от къде и т.н. И друго ми направи голямо впечатление: ми той мебелиста младо момче :idea: , кога е изучил занаята, кога се е наложил като име и като майсторска работилница :?
Последна промяна от caribi на пон фев 08, 2016 3:51 pm, променено общо 1 път.
bimbaeco - майстор
Не обичам да философствам, но ще кажа още нещо по темата:
1. Не са виновни китайците за това, че продават калпава стока, виновни са купувачите, за които ниската цена е всичко. Може да не съм прав, но смятам, че в България хората разбират думата конкуренция грешно. Конкуренцията не се изчерпва с това да дадеш по-ниска крайна цена от другия.
2. За да няма в България такива майстори, е помогнал строят, в който живеехме. Трябвало е да се строят заводи и да се гради промишленост. Изтръгнали са майсторите от дюкянчетата и са ги хвърлили в заводите, да не говорим, че частното предприемачество е било забранено. Така се е прекъснал процесът по предаване на занаятите от едно поколение на следващото.
3. Целта на дискусията не е да се отрича прогресът и да не се възползваме от плодовете му, целта е да се пазят живи стари методи, традиции и инструменти, защото всички губим, като ги забравяме.
4. Не се опитвам да насаждам конфликт ръчни инструменти срещу електрически машини. Казвам, че е би било добре човек да знае да използва и двата вида. Ако умееш да работиш с ръчни, ще станеш по-добър и с другите. Поне на мен ми помогна много.
bimbaeco - майстор
Пасвател "Джон Хол":
Трионът беше в много добро състояние, като изключим, че беше доста затъпен и че долният рог беше разцепен и липсваше парче.
Първо изравних отчупената част с ренде и залепих парче дъб. Като изсъхна лепилото оформих рога с длета и шкурка.
После разглобих триона, лъснах и заточих острието. Листът леко хлопаше в дръжката, затова дръпнах една по-дебела дъбова стружка от рендето и я залепих на една от стените на гнездото на острието. После лакирах дръжката. Сега трионът реже бързо, чисто и прецизно.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
bimbaeco - майстор
Дървено ренде преди
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
и след
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Ако ви е интересно, може да прочетете повече тук:
http://woodbg.blogspot.bg/2016/11/blog-post_20.html
lyubohar - майстор
Много добре са станали рендето и триона.
Струва ми се,че рендето е било доста по дълго-тъй наречените "плана".
Съдя по размерите на задната дръжка и липсата на предна.
Аз също си падам по ръчните инструменти.Вуйчо ми беше майстор дърводелец и с това съм закърмен.
Занимавам се с лютиерство.Много ръчна работа и ръчни инструменти.
Но винаги,когато има възможност за ползване на машини си ги ползвам.
Който си е майстор прогреса не е проблем.
По въпроса за изчезването по време на предния строй майстори за сметка на заводите.
За съжаление след майсторите изчезнаха и заводите.
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 29

Тема "Преди и след" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: