• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за дърводелството
bimbaeco - майстор
Спиър и Джаксън не са лоша марка. Питай човека да ти каже дали гръбнакът е крив. Ако е прав, ще ти върши работа. Трионите със стоманени гръбнаци се кривят много трудно, но и трудно се оправят после. Ако има много лека дъга, не е проблем. За начало си купи малка триъгълна пила за заточване и една права за изравняване на зъбите преди заточване. По нататък ще трябва да купиш клещи или saw wrest (виж го в гугъл какво представлява, че не можах да открия как се казва на български) за чапразене и си готов, ще си имаш трион за цял живот.
Bradley - специалист
bimbaeco написа:
Само не казвай, че си го купил #-o
А не съм чак толкова луд - за тез пари бих предпочиел нещо винтиЖ , да си го възстановя, да си го заточа - да мога да си го сложа на стената и да му се радвам и от време на време да си го ползвам :weedman:
Фитилчо - майстор
mavryt4o написа:
нещо почнаха да ме влечът старите ръчни инструменти триони ,длета,рендета....
Демек, би трЕбвАло и киловатите да намалеят, по пътя на логиката :lol:
cekop - специалист
Скоро на битака гледах такива клещи за чапразене. Бяха добри, но не ги взех просто не се сетих, че на някой може да му потрябват.
mavryt4o - майстор
Фитилчо написа:
mavryt4o написа:
нещо почнаха да ме влечът старите ръчни инструменти триони ,длета,рендета....
Демек, би трЕбвАло и киловатите да намалеят, по пътя на логиката :lol:
Не не примерно правя се едни и същи маси пейки вадят се пари но монотонна работа как да кажа все едно и стщо омръзва. Хвърлям всичко грабам някой мое си проектче с ръчните инструменти друга работа веднага се разтоварвам интересно ти е какво ще стане с длетото и сега мисля да сменя малко насоката и да ги съчетавам. Примерно люлеещ стол който си го мога но с резба да вкарам малко душа уникалност ако ме разбира някой макар че в българия това не се цени.Тука човека идва казва ми не може ли на по-ниска цена (в началото отказвах но самите хора те правят такъв) аз му казвам може но с доста по-тънък материал така става по слаба конструкцията може да се изметне и той казва Идеално прави го нека да стане по-фалшиво само да е евтино .Айде кажете ми после как аз да имам съзнание да се самоъсъвършенствам да правя все по-качествено и по-качествено нещата?!?!не беше много по темата ама исках така да си го кажа
nikolson - майстор
Сигурно всеки е срещал из западни сайтове да се предлагат японски триони. Тук ще дам малко информация за тях. Те са три типа. Dozuki, Kataba и Ryoba.
Прикачен файл:
dozuki.PNG
dozuki.PNG (23.18 KиБ) Видяна 2623 пъти
Dozuki e универсален трион с подсилен гръб, ограничаващ дълбочината на рязане. За прецизно, тънко рязане и фин завършек.
............................................................................
Прикачен файл:
kataba.PNG
kataba.PNG (34.11 KиБ) Видяна 2623 пъти
Kataba е трион без подсилен гръб за дълбоки, дълги и прави срезове.
.............................................................................
Прикачен файл:
ryoba.PNG
ryoba.PNG (24.6 KиБ) Видяна 2623 пъти
Ryoba е двустранен трион с трапецовиден напречен срез на зъбите от едната страна и триъгълни зъби, от другата. Оптимален трион, едновременно за надлъжно и напречно рязане.
wanderer - специалист
  • имам въпрос: засилил съм се към нещо подобно - най вероятно kataba. кажете ако знаете нещо по тънкана от щатите? :-D месец май си идват едни познати, и ако ценово си струва ще го поръчам от там. иначе мой приятел си пазари от тук и е много доволен от трионите -
https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... anese-saws
  • това е другата алтернатива
  • p.s. - забравих да уточня, дължина на режещата част около двайсетина сантиметра
nikolson - майстор
Или от тук. Може да обърнеш внимание на сгъваемите. От Щатите http://www.woodcraft.com/search2/search ... nese%20saw -най-популярния магазин за тия неща.
wanderer - специалист
оказа се, че колкото повече информация поемам, толкова по не знам какво точно искам. освен типа трион има и още характеристики които имат значение. например - дължна/широчина на режещата част, широчина на сряза, брой зъби в инч, не на последно място производителя и тнт. то зависи и каква точно прецизност се търси, но аз нямам никаква база за сравнение. тъй че си поръчах едно мини дозуки с 15 см острие за проба, и ако ми пасне ще си взема и други по нататък... макар да предполагам че по широките и дълги триони се водят по добре.
mavryt4o - майстор
И аз се убедих в това искаме да разбираме от всичко и колкото задълбаваме в дадена сфера толкова нови неща откриваме които са ни убягвали до преди това.И главата се пълни и пълни с информация....За това хората на запад специализират в едно и го овладяват до съвършенство.Както казват специалист по всичко майстор във нищо
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Ръчен трион - препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: