Всичко за дърводелството
SithLurker - специалист
Здравейте, предстои ми обзавеждането на апартамент и започвам от банята.

В една ниша с размери 70х50см където няма да пръска директно вода мисля да сложа мивка с шкаф под нея (висящ/окачен) и горен шкаф с огледало и лампа.

Шкафа ще се прави от МДФ и ще се боядисва след това.

Имам следните въпроси към специалистите тук:
1) Мивката закрепя ли се по някакъв начин към шкафа отдолу? Или само се оставя да лежи отгоре и от тежестта си тя не мърда на никъде. Мисля само лента силикон да сложа преди да я сложа върху шкафа.
2) Мисля да ползвам евровинтове за сглобките. Нали няма проблем да се ползват евровинтовете в МДФ-а?
3) Планката която е хванта за дъската отбелязана с "А" на картинката и за страницата напрактика ще носи цялата тежест на шкаф, мивка и облягащи се хора. С какви и колко винтове трябва да се хване тази планка за да не падне цялото нещо?
4) На вратичката на горния шкаф трябва да има огледало с размера на цялата вратичка. Как се закрепя огледалото? Лепи ли се, с какво? По магазини като съм ходил ми е било трудно да разгадая как са закрепени огледалата.

Прикачен файл

BC.png
BC.png (114.85 KиБ) Видяна 4046 пъти

Прикачен файл

BCoverview.png
BCoverview.png (10.41 KиБ) Видяна 4046 пъти
sreky - специалист
Здравей,МДФ а след като се боядиса ще изкара няколко години 5-6,а може и повече,но предлагам да ползваш разпенено Пвц,там гаранцията че няма да раздуе е пълна.
1.Мивката се лепи със санитарен силикон,да не си променя цвета и да не завъжда мухъл
2.Евровинтовете стават ,също и фиксове
3.Планката може да се хване с 2-3 винта за шкафа,и след това с дюбел за стената,но гледай да са от някаква сплав а не от черно желязо да не почнат да пускат ръжда.
4.Огледалата се лепят с неутрален силикон,стъкларите които ще ти го режат ще ти го залепят без проблем
SithLurker - специалист
Имам други питанки свързани с някой от другите мебели.

За гардероба с плъзгащи вратички мисля да ползвам механизма от картинката по-долу. Там на схемата е нарисувано как да се сметнат размерите на вратичките според броя им. Аз искам да е с 3 врати но да не са с еднакъв размер. Крайните врати искам да ги направя по-малки за да може като се вградят вътре чекмеджета да се отварят без проблем и без да се налага да се слагат дистанциращи плоскости и да се смаляват чекмеджетата.

1) Сметнах по схемата колко трябва да е размера на 3 еднакви вратички, след което намалих размера на крайните вратички с няколко см. и със същите сантиметри увеличих средната вратичка. Това нали няма да е проблем и ще работи както съм го замислил?

За ТВ шкафа по-долу идеята е да е цял с дължина 2.8 м и да е на крачета. Не искам да лежи на земята или да се закача за стената.

2) Въпроса е дали има опасност да провисне ако се направи така както е нарисувано? Гърба (който не се вижда на картинката) мисля да е от цяла плоскост за да дава допълнителна здравина и да не позволява да провисва. Има и алтернативен вариант долната и горна плоскости които са нарисувани по 25мм ПДЧ да се заменят с две по 18 мм ПДЧ завинтени с винтове (без лепило) и кантирани заедно. (3) Кое от двете ще е по-здраво? (с по-малък шанс да провисне)

Искам чекмеджетата да са здрави да може да носят дори да се сложи нещо по-тежко и да не провисват с времето.
4) Добра идея ли е да се направи дъно от 8 мм ПДЧ и да се завинти с винтове отдолу? Не искам да правя сложни конструкции с нут-ове на страниците на чекмеджетата.

Прикачен файл

mechanism.jpg

Прикачен файл

wardrobe.jpg
wardrobe.jpg (27.52 KиБ) Видяна 3853 пъти

Прикачен файл

tv stand M.jpg
tv stand M.jpg (13.44 KиБ) Видяна 3853 пъти
joroantonov - специалист
Шкафа няма да ти провисне и с 18ки за таван и дъно, имаш вертикални делители, не трябва твърд гръб. Чекмеджетата са по- задрави като като си завиеш дъното отдолу с подходящи винтове отколкото на нут, на 70 см чела може и фазер без да ти провисне. За гардероба си избери по-сериозен механизъм, тоя не съм сигурен че е подходящ.
miliad - майстор
Не си дал размер на гардероба. Механизма е хубав, колегата да не се тревожи.Вземи дръжка RAMA вместо OMEGA ако са много високи вратите/над 210см/
Иначе логиката ти е вярна.
Същото ще постигнеш и с три еднакви врати и изместени средни страници на гардероба.
Но никога няма да имаш 100 % видимост на отделението.
SithLurker - специалист
Гардероба е висок 250 см. (тавана е на 255см.) широк 198 см. и дълбок 60 см.

Склонен съм да жертвам няколко см. липса на пълна видимост в средното отделение.

Тези дръжки RAMA гледам че са малко по-широки. Трябва ли да смятам широчината на вратите по схемата RAMA ако взема тях?
miliad - майстор
За дръжката не помня точно,май беше различно, но лесно може да си провериш по схемите.
255 см ти е тавана, а 250 см е гардероба. Прецени дали ще можеш да изправиш гардероба в помещението след като го сглобиш.
Може да го направиш и с две врати.
Увеличи дълбочината поне на 63 см ако имаш място.
Дъното да лежи на стабилни регулеруеми крака за да може да нивелираш гардероба.
SithLurker - специалист
Пода би трябвало да е много равен защото е саморазливна/самонивелираща замазка. Затова не мислех да слагам крака, но може би не трябва да рискувам. Ако е с крака, като кухненските ли трябва да са?

За височината си мислех да го сглобявам прав (с минификсове и дибли). Някак си си представям че трябва да стане без проблем с още един помощник. Може би пропускам нещо, незнам...

С две врати средното отделение никога няма да може да се вижда повече от половината и затова предпочитам с 3.

Разстоянието от лицето на гардероба до рафтовете вътре ако е 9см би трябвало да е достатъчно нали? (вж. снимката)

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (38.39 KиБ) Видяна 3659 пъти
joroantonov - специалист
Така както си го начертал може да си го сглобиш по следния начин - първо сглабяш тавана, дъното и двете междинни на земята легнали, слагаш на дъното само основите на краката(ако ще ползваш кухненски), ако искаш може да си ковнеш и фазера на гърба за прав ъгъл и го изправяш. Като го изправиш слагаш самите крака, мушкаш външните страници към тавана и дъното и си донаковаваш фазера. Местиш си го на място и нивелираш. Цокъла може и с винтове под лайсната може и на щипки, както решиш.
Ако фиксовете на дъното ще са отдолу, сложи ги на разстояние на което можеш да бръкнеш за да ги стегнеш.
ZEDYCUS - майстор
Ще ти стигнат 9 см разстояние. Горния профил е 8 см, 1 см луфт стига. Миналата година правих един двукрилен гардероб със същия обков, но с друга кант(Rama) дръжка, сметките ги направих с омегата, но Rama профила си стана без проблем, беше малко по широк и по удобен за хващане(застъпи малко повече от другата врата ). Долу го монтирах на кухненски крака и сложих от всякъде цокъл, но моя гардероб е по лек. Търси крака специално за гардероб, Шадоуман беше показвал някъде в темите му. Ето малко снимки. :partyman:

Прикачен файл

Untitled.jpg

Прикачен файл

Untitled1.jpg

Прикачен файл

Rama profil.jpg

Тема "Проектиране на мебели за апартамент - съвети и критики" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: