Всичко за дърводелството
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Става дума за стар диван. Мисля да го занеса на вилата, че е функционален и удобен. Но не ми се нрави тъмната му окраска. Колегите от Варна с подобаващо ЕГН може би помнят мебелите на Сава Ганчев - всичко излизаше в една мнодо тъмна гама. Ако с шлайфмашинката снема лака мога ли да пробвам с някакъв химикал да избеля, изсветля фурнира, няма ли опасност да се отлепи от ПГЧ-то?
griffin - майстор
Дървесина може да избелиш с кислородна вода, само съм го чувал не съм опитвал и не мога да дам конкретни идеи.
Иначе преди това трябва да смъкнеш лака и да стигнеш до фурнира, съществува реална опасност да го претриеш имай го едно на ум.
За лака може да опиташ с продукти от сорта на терминатор, като след това трябва добре да измиеш дървото спирт, с разредител или с вода четка и парцал. Миенето е задължително че дъската посивява. Честно казано аз не съм фен на продуктите от сорта но е избор. След като изсъхне го прешкурваш леко и тогава може да изсветляваш.
Вариант за лака е пистолет за горещ въздух и шпаклички, накрая пак ще има малко шкурене.
И последно да свалиш целия лак с шкурка.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bV74s1zo4a0[/youtube] ето едно клипче белки е полезно, тая глупост с кислородната вода някъде я бях гледал ама в момента не мога да я намеря, доколкото знам ползват и белина :-D за изсветляване ама пак някъде съм го срещал без конкретно да помня къде и как.
Stefan2000 - специалист
Доста съм се чудил, как фурнированите повърхности излизат с ясна текстура на шарките на дървото, а аз не мога да го постигна добре.
Да вземем например фурнира от американски орех.
Заводско изпълнение разни предмети за бита идват в топли, кафяво-червеникави тонове.
И аз си купих фурнир от американски орех. Само че, такъв цвят не ми се отдава да докарам.
Фурнира е тъмно кафяв, пипне ли се с байц, текстурата му се загубва. Оеднаквява се.
Без байц, остава някакво мръсно кафяво. Но не и това което искам.
Добре, взех си фурнир от български орех. Страхотна шарка, за разлика от скучният американски орех.
Но и с него същата работа, байца убива контраста на шарката.

И понеже темата е за избелване.
Да, още преди време си помислих, дали първо не трябва да се изсветли дървото, и се сетих за кислородната вода, дори отидох и по-далеч, перхидрол.
Но забележим ефект не получих.

Та питането ми е, как аджеба се правят такива красиви фурнировани мебели, с шарки на фурнира като произведение на изкуството.
Къде се крие чалъма?
p.v.x - майстор
Без байц.

Направо с двукомпонентен полиуретанов лак(тониран по избор) за паркет.

Тема "Изсветляване на фурнировано ПДЧ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: