Всичко за дърводелството
wanderer - специалист
здравейте!
първоначалната ми идея беше за закупуване на някакъв мобилен прахоуловител, който да ползвам към работещата към момента дърводелска машина. тъй като се разполагам в две стаи от мазе, реших машините нуждаещи се от прахоулавяне да ги събера в едната стая, а в другата да са основно работна маса и ръчни инструменти. качвам една картинка за по голяма нагледност уж. желанието ми е да направя тръбопровод от вик тръби, със съответните изводи в зоната на машините, с възножност за запушване при нужда. накрая двата клона се събират преди вентилатора а той от своя страна праща стърготините в контейнера в другата стая (с цел икономия на пространство) с жълто са написани дължините на отделните клонове. би ли станало както ми се иска при тази обща дължина? ако "да", то какъв вентилатор би ми свършил работа? конкретен линк на модел и производител би ми бил най полезен. предпочитам да купя нещо гарантирано работещо, отколкото да самоделствам. изчетох доста по темата, но все пак съм отворен за всякакви решения в конкретната ситуация. да уточня - машините няма да работят никога повече от една. най стружкоотделящ е абрихта - 250 мм. ножове.

Прикачен файл

аспирация.jpg
аспирация.jpg (41.22 KиБ) Видяна 3256 пъти
griffin - майстор
Колега според мен е по добре да отделяш стружките преди вентилатора. Моя абрихт е на 4 метра заедно с меката връзка аспирация пос спомен 1100 метра кубични на час не успява да изсмуква всичко. При полагането гледай да избягваш 90 градусовите завои ще работи по добре. Ако можеш не слагай меки връзки те много свалят скоростта на въздуха или поне ги направи възможно най-къси. Направи си клапи за всяка машина да може да изолираш разклонението. Може би трябва да се ориентираш към нещо по мощно с мотор 1000-1500вата съдейки по това което има аз де :-).
Алексов - напреднал
На скоро бях изправен пред подобна дилема. Имам прахоуловител Metabo SPA1200, който формира доста сериозна тяга и е свързан към банцик, като реших да го преместя в друго помещение за да освободя място. Изпълних мрежата с ПВЦ тръби ф100 /http://www.suhstroi.com/pokriv/vodostochni-sistemi/за водостоци, по добри са от канализационните и връзките с фитингите стават с лепене, което в случая е препоръчително. Проблема е, че не открих от тях дъги, които при съединяване две по две да образуват плавен ъгъл на 90 градуса и използвах стандартно коляно на 87 гр. за сега няма проблем, но съм работил единствено със суха дървесина, при влажна вероятно ще има проблем и в такива случаи може да не аспирирам. Използвах и клапи които преди време си купувах от http://www.axminster.co.uk/accessories/ ... extraction. Разстоянието е 8-9 м. с три остри чупки на 87 гр. и едно отклонение на ф50 за връзване на ръчни машини /циркуляр, оберфреза/ и по дълъг маркуч, който използвам като прахосмукачка /уникално удобно е/.

Прикачен файл

IMG_4733.jpg

Прикачен файл

IMG_4732.jpg
wanderer - специалист
  • благодарско и на двама ви! точно от преки впечатления и насоки като вашите имам нужда.
  • griffin, ти какъв точно аспиратор използваш? и какво имаш предвид да отделям стружките преди вентилатора?
  • Алексов, и аз първо бях загледал това метабо, но май ще отида на тетевенски циклон 2000 за случая. нямам идея доколко съм се насочил правилно. гледам изисква въздухопровод Ф110 мм. дали има значение ако го направя ф100? освен гладкостта и по доброто пасване на снадките имат ли други предимства водосточните тръби? доволен ли си от тези клапи? гледам имат и от алуминИЙ но цената е друга. струва ли си според тебе харча за алуминиеви?
griffin - майстор
Аз съм с sheppach HA1600, за мен е на границата но ми върши работа.Сложи сепаратор или циклон преди турбината, в моя случай това беше повече от наложително защото корпуса и витлото са от пластмаса. За клапите ако можеш погледни дали не се набива прахоляка на вътре като я затваряш, мойте първите имаха тоя проблем и трябваше редовно чистене, доколкото знам доста модели от купешките го имат тоя недостатък.

Прикачен файл

145521982033337244426.jpg
Алексов - напреднал
wanderer написа:
  • благодарско и на двама ви! точно от преки впечатления и насоки като вашите имам нужда.
  • griffin, ти какъв точно аспиратор използваш? и какво имаш предвид да отделям стружките преди вентилатора?
  • Алексов, и аз първо бях загледал това метабо, но май ще отида на тетевенски циклон 2000 за случая. нямам идея доколко съм се насочил правилно. гледам изисква въздухопровод Ф110 мм. дали има значение ако го направя ф100? освен гладкостта и по доброто пасване на снадките имат ли други предимства водосточните тръби? доволен ли си от тези клапи? гледам имат и от алуминИЙ но цената е друга. струва ли си според тебе харча за алуминиеви?
Относно тръбите: от работата ми и с двата вида оставам с впечатлението, че канализационните са доста калпави /поне последните години с тези с които съм работил независимо сиви или оранжеви/. Водосточните при работа се усеща, че са доста по стабилни /вероятно имат някаква добавка за устойчивост на ултравиолетово лъчение защото от 8-9 години имам поставени на един навес и не са мръднали въпреки прякото слънчево огряване/.
Относно клапите: когото ги купувах нямаше от алуминиевите, със сигурност ще са по-добри /сега невидях да има на ф100 от тези като моите/. Махнах им застопоряващото краче за да се изважда цялата затваряща плочка евентуално за почитване понеще съм гизалепил към тръбите а понякого попадат стружки във водещият канал и клапата се движи трудно.
wanderer - специалист
за сега почти сигурно везните накланят в полза на тетевенския циклон 2000. дават му на книга 2000 м3/ч., 27 м/с., и е окомплектован с 1,1 кв. мотор. изхвърляне на опилките до над 20 метра. 500 и нещо с количката, но на мен не ми трябва в случая, и цената е 460 лв. мисля че не е зле. имам положителните впечатления на притежател на този модел, даже ще ида да го видя на живо. ако имате нещо с което да ме откажете сега е момента :-D
Последна промяна от wanderer на чет фев 18, 2016 5:26 pm, променено общо 1 път.
griffin - майстор
за какви входящи тръби е предвиден?
иначе като параметри изглежда добре поне според мене, както и като цена :-).
wanderer - специалист
  • това е описано в анонса:
  • МОНТАЖ

    1.Монтира се на открито или закрити помещения на подходящи за целта
    места,като се има впредвид разположението на машините и местоположе-
    нието на събирателния циклон или бункер.
    2. Монтират се гъвкави въздуховоди Ф 120мм на входа и изхода
    3. В зависимост от условията и режима на работа,отвеждането на отпадъка
    може да се осъществи магистрално с PVC-тръби Ф 110 до събирателен бункер на отстояние не повече от 25-30 л метра.
    4.Включването към машините се осъществява с У-образни разклонения
    /адаптери/ с въздуховоди Ф 110.
  • пластмасовите клапи не ги виждам в акса. алуминиевите секат глави от цена. ще ми трябват поне пет- шест и ще търся пвц най вероятно. ако някой знае къде има на прилична цена моля да пусне един линк
griffin - майстор
защо не си направиш сам клапи?
силно ти препоръчвам да си заземиш всички тръби, аз съм навил много къси винтчета които леко се подават вътре в тръбата и всички са свързани към маса. При голям обем на премествания въздух и достатъчно прах бие много неприятно ток :-D. Според мен е по добре да не лепиш тръбите с лепило, ако искаш чак толкова добро уплътнение сложи санитарен силикон за да може да си промениш тръбите, ако се налага. В кривките аз съм сложил от тия винтчета дето казах които блокират въртенето на свръзката. Винтовете малко забавят въздуха, но едва ли ще го усетиш
Последна промяна от griffin на чет фев 18, 2016 9:00 pm, променено общо 1 път.

Тема "прахоуловител отново" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: