Всичко за дърводелството
sbh - специалист
Реакцията на форума при първото публикуване на мое „ръкоделие“, ме стимулира да отворя една тема за нещо полезно, което всеки при нужда би могъл да си направи. Става дума за пирамида от дърво, по модела на голямата пирамида в Египет. Според някои, каквато и да е пирамида би вършила същата работа, но аз не съм опитвал ефекта на пирамиди с други съотношения и не мога да го потвърдя. Все пак си мисля, че ако някои реши да прави пирамида и я направи равностранна, няма да си спести много от неприятните ъгли под които трябва да реже материала.
На мен ми се наложи два пъти да правя пирамиди. Първата направих преди шест години, когато баща ми (тогава на 86 години) в напреднал стадии на паркинсон остана на легло. След като направих пирамидата и я поставих над леглото, човека се размърда и живя сравнително пълноценно до 92 години. Втората направих преди две години за майка ми, защото и тя беше започнала да губи сили – тогава беше на 85. Тъй като по време на изработването на втората пирамида, направих няколко снимки, ще ги кача като илюстрация към текста.
За ефекта на пирамидите бях чел в книгата на Богомил Герасимов „Тайнствената сила на пирамидите“, където са описани не само египетските, но и мексиканските пирамиди и се търси обяснение на въздействието им върху човека. Отношенията на класическата „Хеопсова“ пирамида са както следва:
a : h=1,564625
a : l=1,2365591
h : l=0,7903225
където (a) е дължината на основния ръб, (h) е височината на пирамидата а (l) апотемата или височината на стената на пирамидата. Така за пирамида с основен ръб а=230 см останалите размери са съответно h=147 и l=186. Пирамидите, които правих не са с такива размери, но съм използвал тези референтни стойности при помощните си чертежи, защото това са размерите на истинската хеопсова пирамида съответно в метри.
Когато започнах втората пирамида, не бях притиснат от обстоятелствата да я направя възможно най-бързо и затова реших да използвам едни дъски от орех, които от доста време пазех за нещо „по-специално“. След като ги „калибрирах“ на щрайхмуса се оказа че мога да разчитам на дебелина от 3,5 см, което беше твърде малко за да направя всички ръбове от цели парчета, както при първата си пирамида. Затова реших само ръбовете на основата да са цели, а останалите да се сглобяват от две парчета орех.
На първата снимка е вече сглобената орехова рамка.
Прикачен файл:
Piramida1.jpg
Piramida1.jpg (67.75 KиБ) Видяна 5843 пъти
След като направих рамката и установих, че няма да имам достатъчно орех за стените, реших да ги направя от чамови дъски.
За да изхвърля по-малко обработен дървен материал, още преди слепването на плотовете подбрах дъските с подходяща дължина:
Прикачен файл:
Piramida2.jpg
Piramida2.jpg (71.82 KиБ) Видяна 5843 пъти
След слепването и изрязването на плотовете, остана да ги събера към рамките и така се получиха четири еднакви триъгълни стени:
Прикачен файл:
Piramida3.jpg
Piramida3.jpg (92.85 KиБ) Видяна 5843 пъти
Следващата операция се оказа най-голямото предизвикателство в „пирамидостроенето“. Нямаше как да използвам стандартни стеги при слепването на страните една към друга и затова се наложи да импровизирам:
Прикачен файл:
Piramida4.jpg
Piramida4.jpg (72.74 KиБ) Видяна 5843 пъти
За съжаление не успях да постигна перфектен резултат при залепването, защото ореха се оказа твърде сух и „дръпна“ много бързо лепилото, а пък съоръжението ми за притискане работеше много бавно:
Прикачен файл:
Piramida5.jpg
Piramida5.jpg (66.4 KиБ) Видяна 5843 пъти
След две ръце лак пирамидата вече беше готова за монтиране на обекта.
Последна промяна от sbh на вт апр 12, 2016 5:51 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Хубава пирамидка. За украса.
:partyman:
Фърбата - специалист
hidrazin написа:
Хубава пирамидка. За украса.
:partyman:
Напротив- ЕНЕРГИЙНА е. Знаеш ли колко енергия е вложил, за да я изработи.
А както знаем от физиката- има закон за запазване на енергията.
Аз пък си имам една енергийна градинска пейка.
hidrazin - майстор
Фърбата написа:
Напротив- ЕНЕРГИЙНА е. Знаеш ли колко енергия е вложил, за да я изработи.
А както знаем от физиката- има закон за запазване на енергията.
Аз пък си имам една енергийна градинска пейка.
:? Навярно е така. Следователно за тази година имам в двора два реда ЕНЕРГИЙНИ домати засети лично от мен.
:partyman:
radius - майстор
Аз пък от оня ден имам супер енергиен дренаж. Ще ме зарежда дълго с енергия като си спомня как съм го копал и засипвал.
А към автора, мерси за споделянето и не ни се връзвай, че не вярваме. Като изработка ми се вижда супер, снадките под ъгъл радват окото, браво майстор си.
p.v.x - майстор
Я пийте по една енергийна напитка...де с водка , де без водка , и оставете автора на мира. :-D :lol:
sbh - специалист
Аз си мислех, че пиша във форум за любители дърводелци, но изглежда съм попаднал при специалистите по физика.
А що се отнася до доматите - успявам да ги отгледам достатъчно и без да ги държа под пирамида.
Последна промяна от sbh на вт апр 12, 2016 5:39 pm, променено общо 1 път.
joro1968 - специалист
sbh написа:
Аз си мислех, че пиша във форум за любители дърводелци, но изглежда съм попаднал при специалистите по физика.
А що се отнася до доматите - успявам да ги отгледам достатъчно и без да ги държа под пирамида.
Прикачен файл:
Domat.jpg
Не им обръщай внимание,тук са енергийни вампири.
Иначе браво за пирамидата. Преди време и аз мислех така да правя ама...нямам време
Чел съм книгата поне 10 пъти :)
radius - майстор
Е, ние сме форумни спецове по всичко - туй физика, физиология... :wink: .
Аз пак да кажа колко силно ме радват срезовете под ъгъл.

Тема "Дървена пирамида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: