Всичко за дърводелството
filipss - специалист
Здравейте, иска ми се да обновя тези стари врати. Вътрешните врати са доста запазени от масивно дърво и реших да не ги сменям, а да ги обновя. За съжаление обаче боята по външната част на вратите е много изгоряла от слънцето, а и ми се струва, че нещо шуми в тях и вероятно ще трябва да ги обработя и с нещо против гризачи.

Казаха ми да взема една шкурка или виброфшлайв и да търкам.. ама каква шкурка, кой номер. После с какво да я обработя, лак, или боя направо, кога и какво се слага за вредители и насекоми?

ако може някой да ми опише стъпките ще се радвам. И може ли да боядисвам върху старата боля, ако вратата няма нужда от шлайфане.

И последно, същата ли е процедурата за прозорците. Понеже не мога да си позволя нова дограма, а сега точно правят външната изолация. мисля си и да махна стария маждун и нов да сложа, освен ако няма някое модерно решение?

Мерси

Прикачен файл

IMAG0573.jpg
torbalan - Дървен философ
Това на снимката хич няма вид на врата от масивно дърво. По-скоро прилича на едновремешните врати в евтините панелки....
lyubohar - майстор
За да ги докараш в много добро състояние се иска много работа.
Особено в частите,които са изложени на директно слънце.
Сваляне на стара боя.Китване на почти всичко.Шкурене,грундиране.
Няколко слоя боя.Трябва да имате много свободно време и инструменти.
Шкурки,кит,шлайф машина,летвички за уплътнение,нови брави.
Минал съм по този път с една гарсониера.Беше празна през целия ремонт.
Смених дограмата с пластмасова.
Всички врати съм ги ремонтирал.Като нови са.На банята няма спасение.
Всичко,което направиш ще е до една-две години и после пак.
За дървоядите-мазах с какво ли не един стол.Пръсках го с препарати за хлебарки и други гадини.
Държах го на слънце завит да попие препарата.Никакъв ефект.Продължаваха да гризат.
С дълга 3мм.бургия го надупчих целия.Извадих един бял тлъст червей.Останаха незнайно колко още.
Накрая открих фирмата производител и си поръчах нов стол.
EDI - майстор
Подкрепям колегата, голямо стъргане е.В къщи преди години възстанових 6 масивни врати, бая труд отиде, макар резултата да си заслужава.Все пак - с пистолет с топъл въздух и шпатула сваляш всичката боя.Започваш да шлайфаш с вибро или ексцентър първо с шкурка 60, 80, 100 и 120-180.За лак надали ще докараш повърхност, та се спри на боя.Китваш дълбоките дупки, после пак шлайфаш.Сваляш бравата и укрепваш леглото за нея, ако е разбито - става с двукомпопентни смоли от магазина.Проверяваш пантите - или укрепваш или сменяш с нови.После си нанасяш боята - ако е хубава една ръка стига /аз ползвах ЛЕВИС/, ако не е хубава, 2 или 3 ръце, според боята.Ако има много гадини, изхвърляш вратата.В общи линии е това.
nikolson - майстор
Това, според мене е къща, а не апартамент. Вратите са шпервани, от края на 60-те, началото на 70-те. Много са здрави, но и демоде. Нови и модерни няма да станат. Затова свалянето до дърво е безполезно. Шлайфаш, за да свалиш лаковата повърхност, китваш на нужните места и боядисваш. Ако сменяш настилките, съобразяваш просвета между пода и вратата-може да се наложи рязане, ако се повдига пода.
За дограмата. Правиш изолация. Утре като тръгнеш да я сменяш, как ще свалиш касите?
filipss - специалист
[quote="nikolson" Това, според мене е къща, а не апартамент. За дограмата. Правиш изолация. Утре като тръгнеш да я сменяш, как ще свалиш касите?[/quote]
Къща е и да, знам.. ама какво да направя. Имат стиропор и един приятел вика сега мога да ти го направя. И като имам материал и труда ми е без пари. да кажа не ли?!. Поне така беше..
Другото, което ме водеше беше, че при тъщата сменихме с нова дограма и няма такъв кондез и мухъл, ужас на ужасите. Единственото помещение, което няма мухъл и влага е стаята, в която не сменихме дограмата. И викам, не е лоша, ще е обновя само..
nikolson написа:
Шлайфаш, за да свалиш лаковата повърхност, китваш на нужните места и боядисваш. Ако сменяш настилките, съобразяваш просвета между пода и вратата-може да се наложи рязане, ако се повдига пода.
Това не изглежда толкова трудно ако само трябва да сваля лаковата повърхност. А боята, 1,2,3 компонентна или? Конкретна марка и продукт?
И за вредителите не споменахме. А и за външните прозорци, пак ли същата работа. там боята и лака са доста зле.. да не кажа, че ги няма на места.. И има ли по-модерно от маджун или с него да си карам?
Мерси

Тема "Обновяване на врати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: