• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте , мисля че във форум имаше някой който се занимаваше с такава дейност,и ще чакам съвет.Една маса и четири стола са за прешкурване и лакиране,столовете са малко поразлепени както се вижда на снимката,но това се оправя.За шкуренето ми е ясна работата,но с какъв лак да лакирам мебелите ? Имам полиуретанов лак орех от ЛИДЛ,този за вътрешна и външна употреба на водна основа,с него ще стане ли ? И още нещо,на плотовете на масата е имало някакви пластмасови водачи които със времето са се счупили и са пробвали със ламаринки да ги заместят но не се получило.Рових във нета,но откривам само плъзгащи механизми,явно няма да намеря като оригиналните.
И още един въпрос,като цена за възстановяването какво да искам,защото ще ми е за първи път такава операция,а не умея много да се пазаря.
Ето и няколко снимки на мебелите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не мога да ти помогна с въпросите, но съм любопитна как ще счупите пазарлъка.
Аз такова на тези не бих правила, в смисъл, евтина мебел скъпа работа
Георги Иванов(алцек) - специалист
Така е n_a ,но каката много държи на тях,особено на масата,а столовете са с нея.Все някак ще се разберем,пет горе,пет долу не е проблем,да върви алъш-вериша както казват англичаните. :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:) ОК.
Какъвто лак да избереш, после полирай, последна ръка задължително. Стои много по-добре, по-траен, а и чашите по друг начин се отнасят :-) Това за масата
mavryt4o - майстор
Сметни се матириалите и другото е надница на ден аз си слагам около 40 -50 на ден в него си е ток амуртизация на машини сложност на изработка относителна работа
ktamen - специалист
алцек написа:
За шкуренето ми е ясна работата
Ако наистина ти беше ясна и през ум нямаше да ти мине да се хващаш с тази работа.
За масата може да си помогнеш с цикла, циклата и за столовете ще помогне малко, но така или иначе те чака страшно много търкане. Трябва да свалиш до голо дърво, ако остане лак ще остане и петно, без значение колко тъмно го мажеш накрая.
Какъвто и лак да ползваш, всичко трябва е китвано и шлайфано поне със 120 шкурка, желателно по-ситна. Трябва да внимаваш и за посоката, търкането трябва да съвпада с посоката на влакната, на сглобките може да си помагаш с тиксо. Изключение може да направиш за кръглите пръчки, загледай ги, трябва да си личи как са шлайфани, предполагам, че е напречно.
Първата ръка е грунд, гладкото дърво ще стане грапаво и ще почне да драска. Това са власинки, които като поемат лак и щръкват. Минаваш го с шкурка 400 или по-голям номер, съвсем леко, колкото да обереш власинките да не драскат, ако прекалиш с търкането, след втората ръка пак ще щръкнат други власинки. И накрая лак. За грунд може да използваш същия лак, но той е по-скъп и не може да прави дебел слой.
Потърси някой стар и счупен стол и се пробвай на него. Като разбереш колко работа те чака, предполагам, че ще се откажеш.
Укрепи ги само механично, но не се хващай да ги търкаш, щото........
Върху масата ще има покривка и няма да се вижда, а столовете май не са толкова олющени. Това са евтини мебели и не си струват труда за възстановяването им.
mavryt4o - майстор
Така и така темата е сходна и аз имам един подобен въпрос.Става въпрос за чамов трикрилен гардероб с таблени врати много завъртулки лакиран с незнаен лак .Здрав не е навдигнат олющен или напукан.Задачата е да се потъмни и харесаните финиши са сократес габон или афромозия.Въпроса е ще държи ли новото покритие ако не се шкури до голо а само да падне гланцовото покритие.?Приемам всякакви други покрития и с грундове само и само по-малко да се трие че ме наболяват ръчичките благодаря.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Е как ще му паднеш гланцовото покитие? На заврънгачките и тн. Ако не ти е равно като слой отдолу ще стане на петна. За равномерна дебелина на долния лак говоря. Опитай на единия ъгъл.
Колегата отгоре нищо не писа, какво е станало ...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Хора, непипвали дърво, лак и шкурка, разберете, марката лак е най-най-малкият проблем
mavryt4o - майстор
Имах предвид ако се улучат на една основа такаааа по лесно да се припокрият .И между другото като си правих дограма мазах с евтин лак на ацетонова основа ли и какъв е но не ми хареса и върху него боядисах с лак на водна основа и си стана добре няма проблеми засега ама нали не сме пипали нищо си мълчим.
  • 1
  • 2

Тема "възстановяване на мебели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: