Всичко за дърводелството
emosms - специалист
Има ли наистина прозрачен лак за дърво, който да не променя натуралния цвят след шлайфане?

Правя си едни неща (уж помежду другото, набързо и тях да си направя), но ми костваха мноого часове и още не са готови.

Избрах технически фурнир - дъб. Интересна текстура, макар дребна, разнообразни по цвят жилки, сравнително светъл.
Изображение
Изображение

Обаче! Открих топлата вода. Лакирах мострено парче с разреден 50/50 яхтен лак. Уж прозрачен. Иначе на цвят стои едно като лилаво.

Канелените и сиво синкавите жилки преминаха в един умрял никакъв цвят. Светлите жилки жлътнаха и блеснаха като слама.
Цялото нещо ми заприлича на накакъв сламен покрив или ратанов стол... (нямам снимка да кача в момента).

Абе гомна и лайна, съжалих че взех този фурнир а не нещо тъмно или пък много светло и еднородно.

Сега, не смятам да си осирам целия труд и търся варианти:

1. Съществува ли наистина, ама НАИСТИНА прозрачен лак?
С един приятел коментирахме, че дори и с вода да намокриш нелакирано дърво и потъмнява към златисто жълто. Безир, терпентин, същата работа.
С лак на водна основа, "прозрачен" ми каза че бил правил нещо, и също пожълтява.

2. Да байцвам. С... Жълт байц примерно, но наситено жълти пигменти.
Цел - да запазя цялостно светлия тон и да избягам от това златисто сламено жълто дето избива по светлите жилки и прави целия фурнир ужасно да простее.

Има ли някакви светло бежави байцове тип акация или нещо от сорта?

3. Ей това видях, някакъв лазурен лак - бреза.
http://markita.net/lak-lazuren-leko-650ml-breza.html

Не знам колко е наситен оцветителя. Колко светло е наистина, че не искам да потъмнявам и да се изгубят тези разнообразни жилки.
Chefo77 - майстор
Лак на водна основа е твоето решение, но щом те е страх, че ще пожълтее ...
profesionalist_wood - майстор
emosms написа:
Има ли наистина прозрачен лак за дърво, който да не променя натуралния цвят след шлайфане?

Правя си едни неща (уж помежду другото, набързо и тях да си направя), но ми костваха мноого часове и още не са готови.

Избрах технически фурнир - дъб. Интересна текстура, макар дребна, разнообразни по цвят жилки, сравнително светъл.
Изображение
Изображение

Обаче! Открих топлата вода. Лакирах мострено парче с разреден 50/50 яхтен лак. Уж прозрачен. Иначе на цвят стои едно като лилаво.

Канелените и сиво синкавите жилки преминаха в един умрял никакъв цвят. Светлите жилки жлътнаха и блеснаха като слама.
Цялото нещо ми заприлича на накакъв сламен покрив или ратанов стол... (нямам снимка да кача в момента).

Абе гомна и лайна, съжалих че взех този фурнир а не нещо тъмно или пък много светло и еднородно.

Сега, не смятам да си осирам целия труд и търся варианти:

1. Съществува ли наистина, ама НАИСТИНА прозрачен лак?
С един приятел коментирахме, че дори и с вода да намокриш нелакирано дърво и потъмнява към златисто жълто. Безир, терпентин, същата работа.
С лак на водна основа, "прозрачен" ми каза че бил правил нещо, и също пожълтява.

2. Да байцвам. С... Жълт байц примерно, но наситено жълти пигменти.
Цел - да запазя цялостно светлия тон и да избягам от това златисто сламено жълто дето избива по светлите жилки и прави целия фурнир ужасно да простее.

Има ли някакви светло бежави байцове тип акация или нещо от сорта?

3. Ей това видях, някакъв лазурен лак - бреза.
http://markita.net/lak-lazuren-leko-650ml-breza.html

Не знам колко е наситен оцветителя. Колко светло е наистина, че не искам да потъмнявам и да се изгубят тези разнообразни жилки.
Взимаш си лак на ОСМО http://www.phivex.com/oils.html и въпросът е приключен
http://decking.bg/manufacturers.php?ManufacturerID=1
emosms - специалист
Линка е за много неща, масла, лакове...

Продават ли някакви малки мостри, да видя кое стои най добре на място?
40-50 лв за проба само не ми се дава, резултата може да ме изненада.
profesionalist_wood - майстор
emosms написа:
Линка е за много неща, масла, лакове...

Продават ли някакви малки мостри, да видя кое стои най добре на място?
40-50 лв за проба само не ми се дава, резултата може да ме изненада.
Откъде си да те насоче към шоурума в София? Те имат мострена зала с готови боядисани дървени детайли от различна дървесина и ефекти от боядисаното,иначе да,имат и малки разфасовки. Аз така правя, избирам си от боядисаните мостри и ми дават кутия масло.

А тук пичовете от Губра винаги ще отворят кутията с боя да я пробваш в магазина боята върху твоя детайл
http://gubra-bg.com/content/6-restavriraj-sam-produkti
emosms - специалист
В пловдив съм.
Първоначално си мислех за масло за дърво, нанася се лесно, натурален матов финиш.

Обаче това което е на снимките е мдф облепен с фурнир 0.5мм.
Слабичко е за обработка с масло според мен. Не е плътен масив.
Лака ще го запечата по-добре и ще му придаде малко допълнителна здравина.

п.п. някакъв импрегнационен грунд отдолу ще свърши ли работа?
bobii - специалист
Има един полиуретанов лак, двукомпонентен е. Смесва се лака с втвърдител и се действа бързо. Преди години на село лакирахме плоскости ОСБ с такъв лак и по спомен не си промени цвета. Ако се е променил, е едва забележимо. Не мога да направя снимка сега, щото живея в Пловдив, а селото е в Добричко. Не е скъп лакът- 10тина лв. да е.
emosms - специалист
Пак опресних инфото, по принцип лаковете на маслена основа (в което включват и полиуретанови и нитро) дават жълтеникав оттенък.
Четох от някакъв източни на английски. Това е от маслата и смолите разтворени в тях.

Проблема е че с този технически фурнир и разнородни цветове резултата е кофти. Вместо това златисто да облагородява и да придава тежест, както на хубавия масив, простее отвратително и убива интересните нюанси.
Също, действа като лупа. Страшно ярко откроява релефчето отдолу, подсилва контраста между цветовете, което би трябвало да обогатява дървесината.
Но в случая с този фурнир, променя малко цветовете. И тази разлика в контраста и острота на детайла има отвратителен краен ефект.

Сега въпроса е че различните лакове сигурно дават различна златиста нотка. Единия вариант е да пробвам всички евтини лакове на цена 7-12 лв.
Дори и това не ми се прави, макар че има хипотетична възможност да намеря някой, който жълтее точно като за този фурнир :D.

Друг вариант е подходящ прозрачен лак на водна основа. На английски им викат water white finish.
Те не променят или променят много минимално суровия цвят на детайла.
После обаче, понеже ми харесва гланца на маслените лакове (алкидни, полиуретанови), не знам какво ще стане ако надлакирам с яхтен, паркетен...
Би трябвало да хване върху лак на водна основа. Обаче дали ефекта с цвета няма да е доста подобен, както яхтения директно върху дървото.../

Друг вариант, дойде ми наум да обработвам дървото с... бял байц. Ще изравни основата и цвета на лака ще създаде друг ефект отгоре.
Бял байц тр. да се търси в по-специализиран магазин, в строителните материали няма.
profesionalist_wood - майстор
Вземи едно парче истинска дъска 5 х 5 см и излез да купиш от аптеката на Ярешки едно две шишенца амоняк за левче и почвай да мажеш и ще пробваш после на твоя материал с пробно парче и виж как стои белия цвят. Просто за пробата дали ще ти хареса
emosms - специалист
Ааааа, с латекс за стена дали ще стане, разреден с вода :D.

Варианти бол.

С амоняка, сигурно наистина избелва. А белия байц, ще добавя бяло и ще се получи смесване...

http://www.home-max.bg/dragon-bajc-byal-175ml/

Тема "прозрачен лак за дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: