Всичко за дърводелството
nanko - специалист
Наложи ми се да довършвам работата на един баш майстор и като исках да ми отрежат едни плоскости неможах да разбера защо не може да се ползва цялата дължина на плоскостта, ами както е в моя случай е с 2 см. по-малко от дадения размер. Също така питах ако реша по някое време, че искам да ползвам остатъка дали ще могат да ми го нарежат допълнително, но и ми казаха, че нямало остатък, а според мен има. Дори и той да не може да се ползва, пак има.

Ако може някой да ми декодира чертежа?
Изображение

Ето моите разсъждения:
В едната посока плоскостта е 2440 мм. На мен ми режат 2420 мм. Което прави 20 мм. остатък, или приемаме, че ножа е 20 мм. и няма остатък. Въпреки, че то в тази посока не се реже. Така, че тук остава питанка къде отиват тези 20 мм. Тъй като аз исках точно 2440 мм. в тази посока, но нямало как да стане им казах, че искам максимално големия размер. По чертежа виждам от едната страна 8 мм. (ако приемем, че това е ножа и задължително трябва да се реже от краищата), а от другата 11.4 мм. Значи това не е максималния размер. Би трябвало да е 2424 мм. При което (това е гръб на шкафчета) този размер е с 2-3 мм. по-малък от височината на шкафчетата. А и ако ми остават 35 мм. фира (колкото пише на чертежа), спокойно можеше да ги сложа (дори и 18 мм. от тях) като подложка и всичко щеше да заспи.

В другата посока имам 2 размера. Един на 950 мм. и един на 830 мм. Което прави 1780 мм. + 20 мм. за ножа = 1800 мм. Което означава, че остават 30 мм. А по чертежа виждам 35.8 мм. По обратно като го смятам, с размерите по чертеж, излизат 13 мм. загуба от ножа.

Тези неща ме интересуват защото скоро ще ми се наложи да правя нов разкрой.
sreky - специалист
Фирмите за разкой си слагат по 2 см на плоскост за окрайчване ,изправяне на ъгли и темподобни.Дебелината на диска е 4мм а не 2 см както си мислиш ти.Остатъкът ще ти е по голям,но кантиращите машини не могат да работат с детайли под 6см и за това което ти остава го пишат отпадък и зимно време се греят с него.Но ако ти трябва този отпадък и ти върши работа си го искай
nanko - специалист
Щом не може да се кантира не ми върши работа.


Ако диска е 4 мм, защо слагат 8мм от едната страна и 11,4 мм. от другата? Реално колко най-малко трябва да се отреже от краищата за да може да се ползва след това плоскостта?

Също на чертежа има два малки квадрата 3/3. Какво трябва да е това?
kolcho - специалист
Темата кърти. След проблема с 20 мм, очаквам терзания за размери под 5.
:lol:
sreky - специалист
Колегите почват да те вземат на подбив,но ще ти отговоря да знаеш занапред.При плоча 2440 мм фирмата която разкроява си залага 20мм за окрайчване.Това се прави за да се избегнат чукнати и нащърбени места и да се изправят диагоналите за да имат прави ъгли детайлите.Плочата се окрайчва от 4рите страни.Диска на машината е 4 мм и така при 2 ряза за да получиш 2420мм ти остава отпадък 2 по 6мм.
За квадратчето с тройките показва къде и с какъв вид кант да се кантира парчето
nanko - специалист
sreky, много благодаря за обясненията!

Който каквото иска да си говори. Още в първото мнение съм писал, че въпросите ми са защото ще правя нов разкрой и искам да си сметна всичко. Може и да са ми тъпи въпросите за някой тук, но при положение, че ми е за първи път е напълно нормално.
sreky - специалист
Лошо няма,всеки е тръгнал от някъде.Само още нещо,предвиди си дебелината на кантовете и луфтовете.Размера на разкроя не включва канта
Antonii - майстор
Виж форума тук: - www.mebelistite.com
За разкрой и конструиране на мебели хората отговарят и на най тъпите въпроси компетентно.

Тема "Питане за разкрой - мебелни плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: