Всичко за дърводелството
Здравейте, нов съм във форума, нямам опит и в дърводелството... Трябват ми дървени сърца с големина около 8х8 см и дебелина 1 см, по принцип ги изработва дърводелец, но в момента няма тази възможност и започнах да обмислям варианта да си ги изработвам сам. Разглеждах пробивни триони и други машинки, с които мога да си ги изрязвам и в крайна сметка се спрях на контурен трион (http://www.onlinemashini.bg/konturen-tr ... 120w-/5015). Проблема ми обаче не е в самото изрязване на формата, а в това, че материала с който разполагам е прекалено дебел за фигурките - 2 см. Та въпроса ми е според вас дали ако изрежа фигурата, ще успея след това да я разделя на половина с контурния трион или да търся друг материал. Пак да отбележа, че сърцето се получава с размери 8х8 см, а на триона пише - Макс. височина на рязане: 57 мм / 90°? Тези 57 мм височината на материала, който може да сложи, върху плота ли трябва да означават или? Ако е така, моите 80 мм няма как да ги изрежа и това, съответно води до другия ми въпрос, ако не мога да ги разполовя с него, с какво да опитам да го направя? Реално това "разполовяване" може да се направи преди изрязването във форма, стига въобще да има начин да стане това. Наистина ще съм благодарен, ако ми отговорите, дали подобно нещо е възможно или да захвърлям материала (така де да му намеря друго приложение), с който разполагам и да търся такъв с подходяща дебелина...
Да вметна, че когато говоря за "материал" имам предвид чамови летви, не пдч, мдф и тем подобни.
mavryt4o - майстор
Сам си си отговорил на въпросите няма как да стане с твоя бъдещ трион или с какъвто и да е банциг особенно пък и вече изрязани.Това да разцепиш 2 см материал и да останат 2 парчета по 1 см може да си го помисли човек който си няма и понятие от работа с дърво.Да приемам че имаш дъска 2 см цепиш на 2 и чапраза изяжда 2-3 мм .Да се загладят на щрайхмус тези парчета по мм да свали и остават 6-7 мм летвички в най-добрия случай защото при тази дебелина може да се кривне при чеп да се счупе ,изметне и тн.Вариантите са ти няколко купуваш си триона и готови калибровани дъски на см и изяждаш хляба на дърводелците (фалират до дни) :) Другия е твойте 2 см дъски ги даваш на дърводелеца (няма да фалира) :) да ти ги намали на 1 см и пак си ги работиш с триона (може да си събереш фирата в чувал за печката) има и вариант да си купиш и щраихмус (пак фалираме до дни) :) но зависи колко хиляди бройки ти трябват :?: Пиша шеговито защото на скоро си говорих с приятел дърводелец в щатите който казва че затова сме на това дередже българина е специалист по всичко но майстор във нищо.Друг е въпроса че просто не сме уредени финансово за това се мъчим да разбираме от всичко да спестим някой лев уш.Между другото и еврейте разсъждават така примерно единия прави ВИК другия токове третия прави хляб и всеки един от тях си мисли ,,и аз мога да правя и техните неща но ако имам нужда ще ивикам тях защото и те това биха направили така...
emkata1976 - помощник
Няма да можеш да ги разполовиш с контурния трион. Намери някой с малък банциг да ти ги разбичи предварително и след това да си ги режеш. Обаче няма да имаш 1см след разбичване и заглаждане, а колкото по-малка е лентата на банцига, толкова по-малко ще ти е фирата и можеш да извадиш в най-добрия случай 0.8, 0.85см като дебелина.

Тема "Дървени фигурки, разполовяване и контурен трион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: