• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
KingLin - майстор
Колеги помагайте - какъв шперплат да избера? Искам да спретна една етажерка, като ще ползвам гредички 5х5см, които във видимата част ще облека с ПДЧ в същия цвят като кухнята, а дъната, кутиите на чекмеджетата и невидимите части да са от шперплат. Ще трябва да носи и тежестта на 150 литров аквариум. Вертикалните греди ще са анкерирани към стените, където е възможно. Не знам защо имам резерви към ОСБ-то, пък и не ми се връзва покрай аквариума, защото все пак има влага. Ако си мисля правилно със шперплат ще ми излезе по-евтино от колкото с ПДЧ. Приемам всякакви съвети докато съм още на етап планиране :)
EDI - майстор
Брезов мебелен е най-добрия избор.
mavryt4o - майстор
Незнам какво си смятал но няма да е по-евтино доста по-леко и по-здраво да.
Lisko - майстор
Абе, от ПДЧ-то на ИКЕА, по-леко няма :)
дебело 5 санта, а дете може да го вдигне като играчка:

Изображение

кат' стерео-пор!
:partyman:
KingLin - майстор
mavryt4o написа:
Незнам какво си смятал но няма да е по-евтино доста по-леко и по-здраво да.
Прав си - аз го смятах за по-евтино заради това, че няма да ползвам шперплат 18 мм, а по-тънък. Обаче като минах през фирмите да огледам видях, че шперплатовите плоскости са с по-малки размери от ПДЧ плоскостите, което не бях го включвал в сметките, щото си мислех, че са еднакви. Както и да е - здравината е необходимо условие, така че оставам на шперплат. Мерси за включването.
mavryt4o - майстор
Вчера в маркита гледах буков перфектно качество 200на125 към около 12мм визуално тежичък и здрав на 50лв.Брезовия 255на125 на 18мм пак е толкова но много лошо качество.
burkov - специалист
Само да вметна, че за аквариума ако нямаш абсолютно перфектно равна основа, рискуваш спукване.
Ако има начин отстрани да се облече около дъното с нещо декоративно или пак с пдч за да се получи 3-4см "тава" в която да легне аквариума, ще можеш да сложиш една подложка 2см XPS която да обере неравностите.

Вкъщи съм с 200 литров и шкафа го поръчах специално, има подпори по средата вътре и надлъжни разпънки за да разпредели тежеста.
Също сложих и вратички за да скрия помпите.
kendal - специалист
Моя аквариум е 170 литра, поставил съм го на шкаф изработен от мен от ПДЧ , ползвам го от 6 години и проблем със здравината нямам , ако няма влага материала е достатъчно здрав да издържи и още 60 год., важна е основата под самия аквариум, моята е от 4см. термоплот за кухненски шкаф.
KingLin - майстор
Аквариума има EPS подложка, която при новия шкаф ще искам да скрия някак, защото сега се вижда, че даже щерката е направила и малка хралупка в нея :) Иначе и аз съм имал аквариуми в ПДЧ шкафове, но с времето ПДЧ-то се раздува, независимо колко добре е кантирано. А в предвид, че съм акварист от 30 години се предполага, че поне още толкова няма да се лиша от красотата на аквариум, та за това гледам да е нещо дето по-издържа :) Пък съм и начинаещ "дорвояд" та упражненията са ми интересни и полезни.
  • 1
  • 2

Тема "Какъв шперплат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: