Всичко за дърводелството
пишман_майстор - майстор
Колеги с какво се мажат плотовете на абрихт за по-добро хлъзгане. Алуминиеви са . А на единия и плотчето под вала в режим щрайхмус е също алуминиево (Dewalt DW 1150) . Имам чугунен от едно време,плотовете му ги натърквам с пчелен восък и става много добре, но ал.плотове.. ? Благодаря предварително.
П.п. търсих тема нещо, но не намерих, моля за извинение ако се повтарям
Bambookita - специалист
Wood slide на Wurth.

Прикачен файл

540x360.jpg
540x360.jpg (29.58 KиБ) Видяна 1952 пъти
Илчо Илиев - майстор
Зависи след като рендосаш дъските за какво ще ги ползваш....
По принцип ако се ползва редовно и плотовете не са надраскани или да имат друг механичен проблем , не се налага мазане,но понякога се наслоява смола от чам и върви трудно...
Ако няма да ползваш дъските за кошери , може да мажеш с всякакви смазочни материали,но иначе може да мажеш с парафин....
Това с мазането е малко опасно, да не ти се изплъзне дъската и ..... ](*,)
пишман_майстор - майстор
Внимавам много с дърводелски машнии . Да не дърпам дявола за опашката...Малко се стреснах...
Рядко се ползва точно този абрихт/щрайх девалт при мен. В много добро състояние са плотовете ( като нова е въобще самата машинка ) . Просто усещам в режим щрайх едно леко "мъчене" , дъската не се хлъзга така леко като при чугунен плот .
Имам и друг фабричен абрихт/щрайх , пак с алуминиеви плотове , но пък дъската за щрайх операцията е чугунена ( или стомана, не съм сигурен ) . Натърквам го с восък и си работи леко
Това с нафта...знам го , но не искам , ще предаде миризма на самите дъски .
Значи остава парафин ( предполагам за течния става дума ) и на Вюрт спрея.
А евентуално с течен силикон/спрей ?
Благодаря много колеги!
П.п. ако облека с неръждаема ламарина долния плот ( за щрайх-функцията ) , ще се налага ли пак мазане ? Сетих се за това , масово монтажните преносими щрайхове от типа на METABO DH330 примерно, са с неръждаема ламарина плота им под вала. Доколкото знам не се налага мазане в такъв случай ( или се бъркам )
Последна промяна от пишман_майстор на пет дек 30, 2016 7:06 pm, променено общо 1 път.
Илчо Илиев - майстор
Чакай ся колега, за пореден път ще го напиша....ако може, описвайте подробно и точно какъв е проблема,че да може някой да ви отговори адекватно...
Ся казваш,че щрайхмуса се мъчи, а там нещата са коренно различни....
Затягането може да е 101 неща,най-редовно затяга при мокър материал или смолист, но и при по-голяма стружка....
Решението е парафин,но НЕ течен и никакви спрейове за сума пари,а най-обикновена свещ...
Обличането с неръждавейка няма да те спаси,макар да не ми е много ясно как ще го направиш де...., проблема е,че когато рендосваш, по плота върви рендосаната част и ''залепва'' на плота, пробвай да я обърнеш, по плота да върви нерендосаната част, няма да се замисли...
Виждал съм плотове на каналчета, да има по-малко сцепление...
Проверрявай и почиствай по-редовно подаващия вал, често се натрупва с пилки и смола и не си върши работата,на някои машини са по-слаби пружините, които натискат валяците и трудно върви...

Надявам се да си решиш проблема,че си е гадна работа....
пишман_майстор - майстор
Ами имам усещането, че просто рендосаната дъска се движи трудно в/у алуминиевия плот . Един вид все едно има абразив/шкурка отдолу. Не са замърсени плотовете, напротив чисти са :) Ще ги натъркам със парафин. А за обличането на плота ( този за щрайх ) - там смятам, че ще се справя доволно добре.
Сега се замислих, че и материала май не е съвсем сух ...
Все пак благодаря колега за насоките
Илчо Илиев - майстор
Нямаш проблем,с такива неща всеки ден се ядосвам,такова работя,каквото и да те притеснява- питай,ще помагам с каквото мога и знам :roll:
А за плота,слепи две стъкла и пробвай да ти плъзнеш,колкото по- добре прилепват две гладки повърхности,толкова сцеплението е по- добро,а ако има и " утежняващ" фактор- смола или влага,приплъзването става още по- трудно...

Тема "Алуминиеви плотове на абрихт - мазане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: