Всичко за дърводелството
naistor - специалист
Трябва да облека бетонено стълбище с дърво, като челата ще са от гранитогрес сигурно или шпакловани и боядисани - подобно на картинката искам да постигна. Правиха ми изравнителна замазка на стълбите, но сега като меря пак няма две еднакви височини, за ширината да не говорим - там не са се и опитвали. Височините са 18 +-1 см и трябва да си играя да коригирам, не знам с бетон или с гипсово лепило да ги мъча или имам и циментова саморазливна замазка останала бързосъхнеща. Другия вариант е да нивелирам стъпалата с клинчета ама може би не е добра идея? Не съм правил стълби. Паркет съм редил (трислоен, като ламинат дето се реди).

Харесал съм плоскости в баухаус 18мм дебелина има избор акация, бук, senna (омаслен), бамбук и дъб. Има и по-дебели, но не искам да вдигам нивото повече, защото площадките са ми фиксирани на двата етажа с паркет, а най-долу на входната врата с плочки и ми излиза дебелина точно 18-20мм макс за да е всичко с еднаква височина. Гледам някой обличат с OSB като правят от ламинат или паркет стълби, но предполагам, защото са още по-тънки тези материали или така изравняват вместо замазка? Все пак нали отдолу е бетон та няма къде да бягат единствено ако надстърча малко, което нали е по-добре визуално се чудя 18мм дъб предполагам е най-здравото дали може да се отцепи? Притеснява ме основно дали ще е достатъчно здраво там на това място.
Като резервен вариант ми е или да не надстърчат изобщо или много малко примерно 5-10мм предполагам ще издържи. Като няма да се ходи с външни обувки там изобщо.

И другото, което се чудя е с какво да лепя - полиуретанов уплътнител, полиуретанова пяна, монтажно лепило, лепило за паркет? Да слагам ли дълбокопроникващ грунд преди това?
Гледам много хора с такива стълби се оплакват, че с времето се разскърцват, което ми се ще да избегна :) Не знам тайната в лепилото ли е?

Моля, който има опит да сподели. Трябва да направя общо 25 броя прави (1м х 28см) и 10 бр триъгълни (1мх1м катети) стъпала и ми се иска да го обмисля добре, че си е проект.

Прикачен файл

darveni-stapala-varhu-beton.jpg
darveni-stapala-varhu-beton.jpg (54.48 KиБ) Видяна 2793 пъти
PIP - майстор
18мм дъб няма да има проблем с отцепване, ако се подбере да няма сърцевина точно там и не надстъчча над 2см, но естетически е тънък за целта и трябва много хубаво да се залепи. Поне 20мм, продават се плочи с тая дебелина. Плочките на снимката са страшен кич и не се връзват с нищо.
naistor - специалист
пон окт 10, 2022 9:02 amPIP написа:
18мм дъб няма да има проблем с отцепване, ако се подбере да няма сърцевина точно там и не надстъчча над 2см, но естетически е тънък за целта и трябва много хубаво да се залепи. Поне 20мм, продават се плочи с тая дебелина. Плочките на снимката са страшен кич и не се връзват с нищо.
Мерси, тези плочки на картинката не ги харесвам и аз - стените са ни бели и мислех с чисто бял гранитогрес в същото бяло да е там или да е шпакловано и боядисано ама май не е добра идея, че ще се цапа сигурно.
А как може хубаво да се залепи?

>Поне 20мм, продават се плочи с тая дебелина.
Не разбрах това за плочките за челата ли имаш предвид, че ще е по-добре да са дебели колкото дървото или нещо друго?
PIP - майстор
20мм имах предвид за плотовете от дъб, а за челата, ако ще са боядисани може да ги направиш с гипсофазер или циментофазер. С миеща се по-качествена боя при положение, че са вътрешни стълби не виждам да имаш проблеми.
mavryt4o - майстор
Добре си го измислил но само като монтираш гладай да е изсъхнала основата че стават бели 🙂
naistor - специалист
вт окт 11, 2022 12:07 pmmavryt4o написа:
Добре си го измислил но само като монтираш гладай да е изсъхнала основата че стават бели 🙂
дървените плотове да станат бели?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт окт 11, 2022 10:30 pmnaistor написа:
вт окт 11, 2022 12:07 pmmavryt4o написа:
Добре си го измислил но само като монтираш гладай да е изсъхнала основата че стават бели 🙂
дървените плотове да станат бели?
белѝ
naistor - специалист
пон окт 10, 2022 12:55 pmPIP написа:
20мм имах предвид за плотовете от дъб, а за челата, ако ще са боядисани може да ги направиш с гипсофазер или циментофазер. С миеща се по-качествена боя при положение, че са вътрешни стълби не виждам да имаш проблеми.
Добра идея за *фазерите, мерси.
За плотове 20мм дъб не намирам - някакви препоръки откъде може да се купят?
naistor - специалист
вт окт 11, 2022 10:36 pmn_a написа:
вт окт 11, 2022 10:30 pmnaistor написа:
вт окт 11, 2022 12:07 pmmavryt4o написа:
Добре си го измислил но само като монтираш гладай да е изсъхнала основата че стават бели 🙂
дървените плотове да станат бели?
белѝ
изчерпателен отговор като за МАЙСТОРИЩЕ :rolleyes:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт окт 11, 2022 10:49 pmnaistor написа:
вт окт 11, 2022 10:36 pmn_a написа:
вт окт 11, 2022 10:30 pmnaistor написа:

дървените плотове да станат бели?
белѝ
изчерпателен отговор като за МАЙСТОРИЩЕ :rolleyes:
Тъп ли си или просто си зациклил? Мавритчо те предупреждава, че ако не е напълно изсъхнал бетонът, ще прави проблеми на дървенията

Тема "Обличане на бетонни стълби с дървени слепени плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: