Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
[quote=brum
Отработеното масло съхне ли върху дървеният материал? Има от къде да взема ако е удачно решение. Но някак си ме съмнява да няма по-удачно купешко. Примерно бохемита дето е загатнат по-нагоре.
[/quote]
Съхне за няколко седмици, но цапа повече време(При теб е без значение зад шперплата ще е). Беседката на вилата ми е е като веранда и пода и го мажа с отработено масло от дизел през година -две , да не гние, защото при дъжд и сняг се мокри. Ще станат вече 17 години без проблеми с гниене.
mavryt4o - майстор
съб яну 06, 2024 11:55 pmbrum написа:
Не били греди, а били летви :) . Пише "Летви смърч/ела вакуумно импрегнирани, ТС, КС, рендосани, с фаска.".

Ей за туй си мисля.

Отработеното масло съхне ли върху дървеният материал? Има от къде да взема ако е удачно решение. Но някак си ме съмнява да няма по-удачно купешко. Примерно бохемита дето е загатнат по-нагоре.
Жалко че там уж начетени хора работят. Летви не са със сигурност :) Бохемита кара и лесно се обновява.
preslav - майстор
съб яну 06, 2024 11:55 pmbrum написа:
Не били греди, а били летви :) . Пише "Летви смърч/ела вакуумно импрегнирани, ТС, КС, рендосани, с фаска.".

Ей за туй си мисля.

Отработеното масло съхне ли върху дървеният материал? Има от къде да взема ако е удачно решение. Но някак си ме съмнява да няма по-удачно купешко. Примерно бохемита дето е загатнат по-нагоре.
По-нагоре е "загатнато" и за цикъла съхнене-мокрене.
Вариантите са два, или не позволяваш да се мокри, или осигуряваш съхненето след намокряне. Щом нямаш навес, можеш да си направиш полиетиленов тунел (виждал си ги при градинарите), оставяш отворени двете му страни, а дърения материял нареждаш така, че летвите да не контактуват помежду си. Вакуумно импрегнираната дървесина не се нуждае от "Бохемит", загорели масла и т.н. миризливи отрови.
nikolson - майстор
Ако е вакуумно импрегниран, няма какво да го мислиш. Може да обработваш само срязовете.
brum - майстор
Има опция да не го вали по принцип. Ама ще усложни конструкцията. Ще сложа отгоре един лек навес който да не позволи между стената и шперплата да влиза вода при дъжд. Ще има и проветрение - отдолу ще е поне 10см над земята, отгоре ще има от къде между навеса и шплерплата да излиза въздуха. Треви под него няма да има - ще наредя баластра под която ще има геотекстил.

Бохемите предпочитам под масло. Тая бетонена стена е измазана. Някой ден ако сваля конструкцията ще се виждат само дупките за монтажа. В пъти по-добре от масло дето е оставило черни следи.
MamaMy - майстор
Не е задължително маслото да цапа. На мен ми бяха дали такова специално за дърво. Все пак на стола се сядаше. Проблема , че буковите крака не са попивали в дълбочина. Дървото си е било достатъчно сухо, но импрегнирането е трябвало да стане в автоклав или да се свари в масло. Казвали са ми, че варения бук бил почти вечен. Ставал еластичен и водоустойчив. Не знам обаче лепилото на шперплата доколко ще е устойчиво на маслата. Ако се ползва водоустойчив шперплат би трябвало да няма проблеми. Няколко пъти рязах такъв и бях учуден от здравината. Имам чуство, че е лепен с накисване в епоксидна смола.
brum - майстор
Шперплата е читав. Избирах го да е същият като този по детските парзалки. Там с години не мръдва. Български, на welde, водят го "под за ремаркета". Срезовете ще са обработени с нещо удачно.

Ей за това говоря.
preslav - майстор
Докато е ново не пречи всичко да е обмазано с хидроизолация, особено шперплата отстрани. Вече съм споменавал за ХИП-2 на "Лорка".
PIP - майстор
нед яну 07, 2024 5:56 pmbrum написа:
Шперплата е читав. Избирах го да е същият като този по детските парзалки. Там с години не мръдва. Български, на welde, водят го "под за ремаркета". Срезовете ще са обработени с нещо удачно.

Ей за това говоря.
На шперплата (който и да е) трябва да му затвориш кантовете с някакво дърво, за предпочитане широколистно. И като цяло е добре от горе да сложиш една летва, която да покрие отворените жили на летвите и шперплата. Ако отделиш летвите от стената примерно с една гайка или нещо от сорта също ще помогне, защото е добре да се минимализират местата, които задържат вода и да може да минава въздух. Шперплата е слабото звено, ако примерно ползваш дъб може въобще да не мажеш с нищо и ще изкара над 10-15г, според мен и повече без проблем, по-скоро може да се напука, ако има сърцевина в него.
kr1100 - майстор
съб яну 06, 2024 11:55 pmbrum написа:
...Отработеното масло съхне ли върху дървеният материал? Има от къде да взема ако е удачно решение. Но някак си ме съмнява да няма по-удачно купешко. Примерно бохемита дето е загатнат по-нагоре.
Попива бързо на суха дървесина. Червеоподобни не го харесват, гризачи също. Ако не си сменяш сам маслото на 5 цата - от с-з за смяна на масло.
Офф преди 4 или 5 г плесках челни дъски на 1 стара пристройка / сега като пипна още цапа/.А беше ляттно горещо време. Единствено огъня е проблем при евентуален пожар ,че дървесината е напоена.
Бохемита не е стока. 2014 пръсках с него подпокривна конструкция - греди дъски. 2020 преди изолации вече имаше проблеми . Забавих се заради финансии и болест на съпругата ми.

Тема "Колко е устойчив дървеният материал на открито?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: