• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
e_man - напреднал
Здравейте, не знам дали е точно за този раздел темата, но след като тука пуснап запитването реших и тук на пусна резултата от така нареченото извикване на неволята :lol:
Започна се с отливането на фундаментите, изкопах 4 дупки с дълбочина 50 см, широчина 30 см, дължина 30 см. Забърках бетон по класическа технология чакъл пясък и цимент. Запълних дупките като добавих и арматура. Изчаках едно денонощие за да стегне бетона достатъчно за да издържи вертикалните греди.
Уверих се че е достатъчно твърд бетона и с временни подпори издигнах 4 вертикални греди играещи ролята на основни носещи колони на конструкцията.
С помоща на приятели вдигнах хоризонталните греди представляващи пръстена на конструкцията за да ги оразмеря и да премеря и нивелирам нивата на колоните. Имало и по техничен начин за оразмеряване с взимане на размера в долната част на конструкцията и пренасянето му горе, тоест в основата и в най-горната част да са еднакви, но нали съм аматьор реших да меря директно макар да ми коства повече вдигания и сваляния на гредите.
След оразмеряването и срязването на гредите, ги зарязах под 45 градуса за да легнат една срещу друга върху колоните. Качих вече и основния пръстен и се получи конструкцията.... продължава ....

Прикачен файл

Fundament1.jpg
Fundament1.jpg (176.19 KиБ) Видяна 15261 пъти

Прикачен файл

Fundament2.jpg
Fundament2.jpg (151.43 KиБ) Видяна 15261 пъти

Прикачен файл

Koloni3.jpg
Koloni3.jpg (90.35 KиБ) Видяна 15261 пъти

Прикачен файл

Koloni2.jpg
Koloni2.jpg (42.7 KиБ) Видяна 15261 пъти

Прикачен файл

Koloni.jpg
Koloni.jpg (52.84 KиБ) Видяна 15261 пъти
e_man - напреднал
След като основната конструкция беше готова, трябваше да я укрепя срещу усукване (на майсторски език опаянтване ) :lol:
Гредите захванах първоначално с пирони по диагонал,след това с планки и винтове. Отрязах диагонални подпиращи парчета от талпа 5/10 см, заковах във всички посоки по една такава.

Прикачен файл

Konstrukzia.jpg
Konstrukzia.jpg (78.62 KиБ) Видяна 15255 пъти

Прикачен файл

Konstrukzia2.jpg
Konstrukzia2.jpg (55.9 KиБ) Видяна 15255 пъти

Прикачен файл

Konstrukzia5.jpg
Konstrukzia5.jpg (60.31 KиБ) Видяна 15255 пъти
e_man - напреднал
След като заздравихме конструкцията дойде време и за покрива, тук стана грешката която всъщност се оказа не толкова лоша :cool: при проектирането не бях отчел размерите на материала и си режех гредите както в проекта, по тази причина при натрупването на тази грешка покрива вместо 30 градуса стана далеч по-различен, но пък много интересен :-D
Сложихме първите две колони на покрива(най-високите) преметнахме и една талпа 5/10 между тях и така получихме билото. Сложихме и диагонали за укрепване. Захванахме с планки всичките 6 колони на покрива, както и хоризонталните талпи.
Следва продължение ....

Прикачен файл

Pokriv4.jpg
Pokriv4.jpg (73.1 KиБ) Видяна 15240 пъти

Прикачен файл

Pokriv3.jpg
Pokriv3.jpg (63.75 KиБ) Видяна 15240 пъти

Прикачен файл

Pokriv2.jpg
Pokriv2.jpg (43.38 KиБ) Видяна 15240 пъти

Прикачен файл

Pokriv.jpg
Pokriv.jpg (35.56 KиБ) Видяна 15240 пъти
teoto - специалист
Извинявай за въпроса, но как хващаш цялата конструкция към фундаменттите? Помисли за някакви подкоси за да не провисне хоризонталната греда. Успех в начинанието.
Изображение
e_man - напреднал
Мда за захващането си прав че питаш, не го бях показал тъй като накрая го направих него поради факта че бетона беше суров и в земята съхне доста бавно. И там съм се спрял на планки и анкерни дюбели.
За подкос не съм мислил освен дъската която съм сложил на диагонал, покрива ще е от гофрираните платна на ондулин а не с керемиди и няма да е напълно обшит покрива с дъски и няма да тежи толкова, а и основно тежеста се предава надолу и билото и най-слабо натоварено в сравнение с долните части на покрива.

Прикачен файл

zahvashtane.jpg
zahvashtane.jpg (110.01 KиБ) Видяна 15206 пъти

Прикачен файл

zahvashtane2.jpg
zahvashtane2.jpg (118.57 KиБ) Видяна 15206 пъти
Profi Stroi - специалист
Доста добре си се справил като за човек викал неволята
Ние скоро имахме такава задача но на далеч по труден терен/неравен/
Според мен обаче не е трябвало да хвщаш гредите с анкери,а да ги вкопаеш в бетона като ги увиеш с черна хартия предварително
Така би могло да избегнеш и опаянтването и материал отиващ за него
Интересно ми е как продължава напред работата ти по тази беседка
masteradmin - майстор
Дай да я видим и в краен вариант, скоро ли ще я завършиш ?
vihren - помощник
И аз правя нещо подобно. Стигнах до покрива и наковах ОСБ но незнам с какво да го покрия най- отгоре.Мислех с ундолин но ми изглежда грубо.
Колега ако имащ някакво решение разлияно от моето ще се радвам да го споделиш.
Забравих да кажа,че лакирах дървенията с паркетен лак. Той е двукомпонентен /лак втвърдител/ и става като стъкло, много здрав и запечава дбре.
Края на седмицата ще кача снимки.
tuninghuman - специалист
харесва ми ... добре си се справил ...
bambam2k - специалист
Завърши ли я вече?

Дай да видим крайния резулат
  • 1
  • 2

Тема "Построяване на беседка нагледно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: