• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Bo-Yan - специалист
пон юни 19, 2023 9:16 amvalentino_g написа:
Не търси за барбарони ,ще ти излезе по-скъпо.Търси най-добре първичен а не трошен.
Здравейте, благодаря за идеята. Вече намерих чудесни руски видеа. Но какъв е проблема с полистирола за барбарони? Тази сутрин поръчах 200 литра. За 0.2 кубика би трябвало да е предостатъчен. Да не би да е по калпав от другия? За пластмасовите топчета съм съгласен, че са най добри, но реших че ще мина и със стиропор. Да отказвам ли поръчката навреме?
valentino_g - специалист
пон юни 19, 2023 9:45 amBo-Yan написа:
пон юни 19, 2023 9:16 amvalentino_g написа:
Не търси за барбарони ,ще ти излезе по-скъпо.Търси най-добре първичен а не трошен.
Здравейте, благодаря за идеята. Вече намерих чудесни руски видеа. Но какъв е проблема с полистирола за барбарони? Тази сутрин поръчах 200 литра. За 0.2 кубика би трябвало да е предостатъчен. Да не би да е по калпав от другия? За пластмасовите топчета съм съгласен, че са най добри, но реших че ще мина и със стиропор. Да отказвам ли поръчката навреме?
Проблем няма,просто аз когато търсих беше по-скъпо.Един и същ е.Има топчета които предварително са обработени с химикал и няма нужда от добавка.Иначе е хубаво да използваш такава.Понеже и на мен ми предстои такава замазка бях се запознал точно какво и как се прави. Тогава нямаше голям избор на продавачи на полистирол на топчета.Това което аз намерих беше в големи торби (не помня колко литра) обработени с химикал за около 85-90 лв.
Bo-Yan - специалист
[/quote]
Проблем няма,просто аз когато търсих беше по-скъпо.Един и същ е.Има топчета които предварително са обработени с химикал и няма нужда от добавка.Иначе е хубаво да използваш такава.Понеже и на мен ми предстои такава замазка бях се запознал точно какво и как се прави. Тогава нямаше голям избор на продавачи на полистирол на топчета.Това което аз намерих беше в големи торби (не помня колко литра) обработени с химикал за около 85-90 лв.
[/quote]

Да, предварително обработени с химикал би било най- добрия вариант. Такива обаче не можах да намеря. Има само готови смеси обработени с такава химия но доставката на 200 кг би била много скъпа. Надявам се добавянето на т.нар. пластификатор да свърши подобна работа. Иначе в олх продават 100 литра топчета за 20 лв. Гледах и клип в който добавянето на пясък прави сместа по- здрава отколкото без пясък.
chapara - майстор
Гледах и клип в който добавянето на пясък прави сместа по- здрава отколкото без пясък.
👍
valentino_g - специалист
Ето от този можеш да видиш рецепти в зависимост от предназначението. Виж и другите му клипове също има информация.Относно СДО това е дървесна смола ,която аз не намерих в България. Затова се използва въздуховъвличащи или обратно в зависимост от предназначението. Тук има краштест лично аз не бих ползвал ,но виж пак рецептите .
Bo-Yan - специалист
Благодаря на всички за насоките. Изгледах и двата клипа, даже единия още вчера. Осапунена дървесна смола ми го преведе гугъла, това с което оякчават в Русия полистирола.

Най-близкото което успях да намеря е някаква гръцка синтетична смола, която се ползва уж за същите цели в една от веригите за 12 лв. литъра. Не знам дали е уместно да споменавам марка и магазин.

Освен това ще добавя в сместа и фибри, понеже така и така ги имам. Общо цимент и пясък / стиропор 1:4. По-тежко не мога да си позволя. Надявам се да не се рони накрая. Ако стане така и претърпя фиаско ще го мина с 1 ръка дуоконтакт с мрежа преди плочките.

Ако някой има интерес ще публикувам снимки преди и след като изсъхне. Оставам с впечатлението, че руснаците с това строят даже къщи. Не е по- евтино от тухла, но изолира много повече.
ivanovbg - майстор
съб юни 17, 2023 8:48 pmBo-Yan написа:
Здравейте, чудя се по един казус и никъде включително и в чуждестранни сайтове не успях да открия точна информация по следната тема:

Решил съм да направя подова замазка на баня шампион по олекотеност. Това е защото под банята е гредоред а вече има солидно количество бетон върху гредите.

Спрял съм се на метода със забъркване на топчета стиропор само с бетон. Подът с изравняването ще излезе около 0,2 куб.м. материал. Така мисля да сложа 150 литра топчета и 2 торби цимент по 25 кг. Отгоре хидроизолация, лепило на гребен и плочки.

Първото ми чудене е 3 към 1 в полза на пълнежа ще стане ли достатъчно здраво за да не поддаде замазката един ден?

И оттук идва и следващото ми питане, стиропорените топчета ще изгубят ли обем с времето, което да доведе също до хлътване на плочките?

Опитах се да намеря някакви по твърди пластмасови топчета но засега не намирам такива в магазините. Опцията с перлит дали ще е по- удачна от стиропорената?

Благодаря предварително колеги.
Да споделя и моя опит. Беше преди 30 и повече години. При същата операция при баджанака една седмица след лепенето на плочките се чул трясък и увиснало парче от тавана на рабицата на първия етаж. Обади ми се и след като поразкъртихме отдолу се видя, че една от гредите се беше разцепила. Е подпряхме с греди, разчистихме втория етаж от допълнителните стени за банята, избихме по една тухла през две по стените вкарахме желязо как си трябва и отляхме направо върху дюшемето Абе с две думи се сдоби с плоча на половината втори етаж. На втората година повторихме и от другата страна. Просто язък за труда и средствата по банята горе. Тогава нямаше гипсокартони и подобни и две стени си бяха тежки, по тях мазилки, хастари.

Та дървото не е като желязото да се изкриви над определено усилие, а направо се чупи. Случва се отведнъж и не се знае колко още килограма ще му дойдат в повече. Та преценявай с какво си натоварил до тука.

Иначе фибрана ще е в пъти по лек и здрав от няколкото чувала цимент, пясък с топчета дето си ги замислил. Арматурата на замазката по възможмост я вкарай в някои от стените ако продължават надолу под гредореда.
Bo-Yan - специалист
Иначе фибрана ще е в пъти по лек и здрав от няколкото чувала цимент, пясък с топчета дето си ги замислил. Арматурата на замазката по възможмост я вкарай в някои от стените ако продължават надолу под гредореда.
[/quote]

Да, да, напълно съм съгласен. Но както съм го планувал 150 литра топчета и 50 литра цимент, което е 80 кг няма чак толкова да навреди. Гредите не са чак толкова зле. Причината да не ползвам фибран е, че на места замазката няма да надвишава 2-3 см. Ако сложа фибран само на някои места ще стане една манджа с грозде...
valentino_g - специалист
Колега ,за мен ще бъде интересно да споделиш опит и снимки от процеса на работа.И мен това ме чака затова се интерисувам. Иначе това изпълнение е по-лесно от колкото с XPS (запълва празнотите под тръбите които си пуснал по пода) Хайде ,няма да се плашиш и ако имаш въпроси питай,каквото зная ще казвам :)
  • 1
  • 2

Тема "Пълнеж с топчета за барбарони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: