Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,
в нова сграда включена към топлофикация се сблъскваме със следния проблем: Ако някой съсед с хигиенен душ си забрави душа отворен, става смесване на топлата и студената вода, понеже студената е по-високо налягане, на всички по етажите нагоре им спира топлата вода. Строителя не е монтирал възвратни клапани при водомерите за да спре връщането на вода. Как според вас може да се реши този проблем?

Ако има нужда от повече информация съм готов да предоставя.

Благодаря предварително!
torbalan - Дървен философ
Като се монтират възвратни клапани на подходящи места.

Аз имам подобен проблем в къщи.
Когато е пусната рециркулацията се мешат водите. И понеже по-лесно е да спра рециркулацията, още не съм монтирал клапан...
ivanovbg - майстор
Ти сам си написал решението. Всички да си монтират възвратни клапани.
kozl - майстор
пет юли 14, 2023 4:05 pmnikaz написа:
Здравейте,
в нова сграда включена към топлофикация се сблъскваме със следния проблем: Ако някой съсед с хигиенен душ си забрави душа отворен, става смесване на топлата и студената вода, понеже студената е по-високо налягане, на всички по етажите нагоре им спира топлата вода. Строителя не е монтирал възвратни клапани при водомерите за да спре връщането на вода. Как според вас може да се реши този проблем?

Ако има нужда от повече информация съм готов да предоставя.

Благодаря предварително!
Ако имате късмет водомерите да са подходящи за монтаж на ОК във холендъра нарводомера, това е най-лесното и вероятно най-евтино решение. Обяче нямам информация колко са трайни тези клапи. По принцип доста от ОК се компрометират след няколко години работа, така че нормално е да се подменят примерно през 5 г.

А тези съседи с хиг.душове, а то става и през бойлер и през повредени терморегулируеми смесители, освен че охлаждат топлата вода със студена когато някой техен комшия се къпе с вече охладената вода, то те му бъркат и в джоба, защото:
Докато комшията се къпе с охладена вода техния водомер за топла вода се върти наобратно и връща брояча. Е водомера за студена се върти в правилната посока, така че към ВиК разхода ще е еднакъв с и без смесване на топла и студена вода. Това което се е върнало в брояча на топлия водомер ще се натрупа на студения или потребената вода от ВиК ще е толкова и в двата случая, за това на ВиК-не му пука за липса на ОК. Не е така с топл.счетоводители, поне за Бруната. Тука при нас хванаха един с намаляващи отчети за топла вода. Таксуваха го на база, но на този не му пукаше и за три години преточи към 400м3. И така докато на съседите им писна да мръзнат под душа и го погнаха да си оправи инсталацията. В наша сграда има ОК още от началото 2002 г, но те вече са клеясали в отворено положение. Това за ОК е не само въпрос на строителя, който е сложил водомери, за да прехвърли партидата към частни партиди, но това основно е проблем на ЕС.
Тук при нас за подгряване на 1 кубик топла вода се заплаща към 13 лева. Водата към ВиК е към 3 лв.
Така че смесването на топла със студена вода се прави и умишлено защото разликата, която крадливите съседи спестяват за сметка на комшиите си е 10 лв. на кубик :roll:

За тва или слагайте всите хегиенни душове за гоуемо комшулушко надцакване - типично ганьовско или
ползвайте бойлер и спрете водата през водомера за топла вода.
Тука в Циганария законите и правилата толерират тарикатите в ЕС. Това за ВиК и ТЕЦ, където за определяне на сметките се ползва от общото на ЕС (общ водомер и сградна инсталация).
kozl - майстор
пет юли 14, 2023 5:17 pmivanovbg написа:
Ти сам си написал решението. Всички да си монтират възвратни клапани.
И са се търси решение за изпълнение на решението :-D
Аз в момента имам разправии със Софийска вода, на която ич не и пука кво стаа в ЕС и даже дали водомерите са с изтекла давност изправни или не. Дори последното тримесечие изобщо не отчитаха водомери. Некои пратили самоотчети, за останалите как им падне. Нали си разпределят по общ водомер оти да се косят с комшийски проблеми. Прецаканите са изрядните, ама до коги :?
Исках все пак да се консултирам дали може проблема да е от нещо друго, и ако е от хигиенните душове проблема, дали има друго решение освен клапаните. Малко ме притеснява дали в момента въобще ще е възможно да се монтират през малките отвори за водомерите. Никой няма да иска да му се кърти банята след като е направил ремонта.
chapara - майстор
Закъсали сте го яко, оправия няма.
По принцип в такава сграда, ВК на топлата вода при водомера е задължителен!!!

Тема "Хигиенен душ при съседите спира топлата вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: