• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте! Като читател във форума от доста време, реших че е крайно време да се регистрирам и да задам и аз някой друг въпрос, на който не намирам отговор. Тъй като съм предвидил голям ремонт на 1-ви етаж от къща, строена 1958 година, се появиха и много въпроси. Като непрофесионалист, а майстор любител, така да се каже, имам мнооого да уча. Та относно ремонтът. За съжаление първата трудност, пред която всички се изправяме, когато се захванем с ремонт са парите. Точно и това е причината да си нахвърлям идеи в главата без реален проект все още. Та към първият проблем - банята не само, че е малка (ширината и е едва 1 метър), а на всичкото отгоре, подът е с мозайка, върху която са лепени плочки. Поради удължаването на банята, защото има такъв вариант, подът искам да го изкъртя до плоча, която пък от друга страна не е особено дебела. Притеснението ми е, ако тръгна да къртя подът в банята, да не видя сметката и на плочата. Ще гледам да я наснимам в неделя. Как най-безпроблемно за конструкцията с възможно най-малко удари и вибрации се премахва нещо толкова здраво и твърдо от не толкова здрава конструкция? Може би на ръка? Може въпросът да ви се вижда несериозен, но се притеснявам да играят къртачите върху не толкова яката плоча отдолу. Благодаря ви много, предварително! :)
Анонимен1
Не и се притеснявай на плочата толкова, надали е по-тънка от 10см, а и все пак има арматура. При мен ситуацията беше горе-долу същата и с къртача нямах никакви проблеми. Мозайката се отлепва лесно от основата, стига да я отвориш от някъде да има накъде да се разширява. След това на големи парчета почва да се отлепва. Ако не искаш/нямаш голям къртач става и с малък перфоратор, но е по-трудно и бавно и ще трябва да го оставяш на всеки кв.м. да почива. Може и с чук и с кози крак, но е доста по-трудно.
angel_ov - специалист
Ако е хванала мозайката както трябва голям зор ще видиш. Ако съм аз ще вдигна нивото и в ушерението.
Анонимен1
Мойта, не биеше на кухо никъде и после се отлепи сравнително лесно. Точно заради това повдигане на нивото я махах аз. Защото заради два квадратни метра с мозайка, трябваше да дигна на още 40 кв.м. нивото с 3 см. Як къртач и широко длето, това е комбинацията която при мен проработи.
Благодаря за бързите отговори и успокоението, че е възможно да я махна без да струтя къщата :D Едно време като я правиха банята, налепиха плочките директно върку мозайката, като канализацията остана несменена, а пък и се налага да сложа новият сифон на друго място, така че е неизбежно да я къртя. Нарисувах си и схема, на която се вижда разположението и по нея лесно ще се ориентирате за какво иде реч, само трябва да кача снимките. Благодарение на вас, хората от форума, преосмислих и зазиждането на един отвор, голям колкото врата, който ще стане стена в банята. Мислех да го иззидам с Итонг, но не се бях замислял, че "пие като смок водица" :D, та реших с тези голямо-форматните керамични тухли. Извинете ме за предстоящите въпроси, но се чувствам като дете в магазин за играчки - искам всчико (да питам и да знам). Надявам се да не стана досаден с въпроси. Преди да питам щателно претърсвам темите разбира се за отговори. :)


Поздрави!
Hoвoceлckи - майстор
Анонимен1, на такава, старичка къща, надали плочата има и10см. От друга страна, между плочата и мозайката, грябва да има пълнеж и замазка - по пода трябва да минава канализация ...
Анонимен1
Hoвoceлckи написа:
Анонимен1, на такава, старичка къща, надали плочата има и10см. От друга страна, между плочата и мозайката, грябва да има пълнеж и замазка - по пода трябва да минава канализация ...
Не знам, колко е, но като се има предвид, че минимума за замазка е 5см, трябва поне 8 да е, но може и да не е :-D За пълнежа ще трябва и него да махне там където ще са тръбите. Ако не е измръзнала плочата или не е слагано по една лопата цимент на кубик пясък, не виждам как от махането на каквото и да било, което е върху нея ще я компрометира. Трябва си яко блъскане за да се пукне плоча. И да се пукне, арматурата държи. Дори да падне цяло парче, ще направи кофраж и ще излее наново. Аз поне така бих направил.
chapara - майстор
Кърти смело и не се бой :wink:
Ето и снимките, за които говорех. Приложих и една начертана набързо схемичка на целият първи етаж. Не знам колко се разбира от схемата, но банята мисля че си личи. Тя е неизползвана от приблизително 7- 8 години и е в окаяно състояние. Тази ниша, която образува кухненската мивка в банята, ще я съборя и ще си удължа банята и останалия отвор в стената смятам да го зазидам или с тухли единички, с които най-вероятно е изградена и стената, или с поротерм. В дъното на банята смятам да е душовото пространство, там където сега е чинията смятам да е вградена структура, която ще дойде на нивото на тръбата за мръсния канал и ще я покрие. Още по към вратата смятам да е малка мивка, но не съм решил от коя страна да е. Искрено ви моля за идеи, тъй като вие сте специалисти и най-добре може да прецените целесъобразното разположение на нещата :) тенкю
Прикачен файл:
phpO1LN4WAM.jpg
phpO1LN4WAM.jpg (51.35 KиБ) Видяна 4707 пъти
Прикачен файл:
phpeAujf9AM.jpg
phpeAujf9AM.jpg (47.1 KиБ) Видяна 4707 пъти
Прикачен файл:
phpgc9JvPAM.jpg
phpgc9JvPAM.jpg (84.3 KиБ) Видяна 4707 пъти
chapara - майстор
В погрешна посока разсъждаваш според мен. Мръсния канал трябва да отиде в ъгъла.Техническа възможност имаш според подадените от теб данни. Под прозореца структурата. Вграден душ на стената и малка мивка на отсрешната страна. Всички тръби в кутия от гипскартон с ревизия. За по нагледно ще ти дам линк на моята баня на Л.С., която направих преди Нова година. Размерите и са 105см. /180 см. От снимките можеш да почерпиш доста идеи :wink:



П.С.А тази скица можеш почти само ти да си я разбереш :axe: :lol: Прави се хоризонтален разрез с котировка(размери) :-D
  • 1
  • 2

Тема "Къртене на мозайка от под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: