Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
miki
при захранване на бойлер Tesy 3KW трябва ли да се занули след като нямаме земно
masteradmin - майстор
Виж сега с бойлерите шега небива. Не бих се нагърбил да дам съвет на човек как да си обезопаси бойлера, защото винаги има опасност нещо да се обърка и да те тресне тока. Но мога да кажа мнението и притесненията си по въпроса:
По принцип всички електроуреди които имат метални корпуси се зануляват (затова служи 3-я) проводник на пералнята хладилника бойлера и т.н. Ако по някаква причина се появи фаза на корпуса (става късо и бушона изключва) Повечето ключове на бойлери да не казвам всичките изключват и 2-та кабела (и фаза и 0). Проблема е че тока, който захранва бойлерите е голям 15 - 20 А и повечето калпави ключове се прецакват. На съседа така му се беше прецакал ключа на бойлера и му изключваше само масата, познайте тогава какво стана. Много просто фазата минава през нагревателя и излиза на корпуса на бойлера....... Така ще стане с всички занулени уреди на които по една или друга причина им прекъсне 0.
Ако имате диференциална защита тя ще изключи ако ви хване ток, защото измерва тока през фазата и нулата и ако има разлика сработва. Но какво ще стане ако офазаването идва от бойлера на съседа. С две думи с бойлера много много внимателно.
Arata
Имам изведени 3х2.5 кв кабели за бойлера. До колко киловата мога да сложа проточен? 6?
8180 - майстор
Арата,
3х2,5 НЕ ТИ СТИГАТ ЗА 6 кW.

Мики,
Мастера го е обяснил. По БДС зануляването е задължително.
НО !!! ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ С ОТДЕЛНО ЖИЛО.
Това, което обяснява Мастера е за две жила, което често се среща в панелките и е МНОГО опасно.
Ако нямаш специално жило за зануляване, според мен е по-безопасно да пропуснеш зануляването и да разчиташ на металния водопровод да те защити при нужда (ако не е сменен с PVC).
В НИКАКЪВ случай защитната нула (жило) не трябва да минава през ключове. Ако разгледаш щепсел и контакт "Шуко" ще видиш, че "нулевите" пластини първи включват и последни изключват - това е от същата опера.
Ако не ти е кристално ясно, повикай сигурен приятел или майстор на помощ.
Не е шега работа !!!!
pavelari - майстор
Абе баш си стигат 3х2,5 за 6KW, но стягай добре клемите, че това е максималната товароносимост на кабела, и сложи един двуполюсен автоматичен прекъсвач за ток 32А - тип С32. Ако ползваш трипроводна система на окабеляване задължително окомплектовай прекъсвача с остатъчнотокова защита /дефектнотокова защита/, защото токът към земя може да не предизвика изключване на прекъсвача и да стане инцидент. При зануляване на бойлера е ясно, че става късо и тогава няма проблеми.
Арата
Мда, но се отказах от монофазния. В събота с един приятел ще прокараме трифазен в банята. Харесал съм си Фламина Мулти 3 Електрон 18 КВ, остава само да я намеря по магазините в София.

http://www.flamina-bg.com/sub/products.html
masteradmin - майстор
Да ти кажа чесно над 10 KW ме хваща страх. Според вас електромера колко киловата издържа, само че не пикова мощност ами 2-3 часа плътно натоварване? По мой скромни изчисления 8 -12 kW. Дано да греша.
Гост
Е това са 18кв трифазна мощност до колкото разбарах. Значи на фаза по 6кв - което е нормално. Но с това може да топлите вода и за комшиите :)
Арата
"Животът е това, което ти се случва доката правиш планове как да живееш:)"
Последно взех 12 KW AEG за 330 лв от Техномаркет. Приятелят, които ръководи "операцията" каза категорично, че 18 киловата са ми гранични. Не можах да намеря 15 киловатов и паднах чак на 12 киловата. А трябваше да бързам защото тръбите и жиците ги монтирам под плочките и плочкаджията напираше да слага... та така.
Електромера не мога да си го видя вече близо месец, ние сме нов блок и бабата която е взела ключа от електромерите се е скрила някъде :roll: Но ... все пак, входящия кабел е 6кв, като цяло фирмата е строила здраво системата, таблото в апартамента също е добре направено. Даже бяха ми оставили втори "празен", невързан с нищо, трифазов бушон / който сега продавам btw, защото го замених с 32 А, с дефектнотокова защита:wink: / Първият трифазен бушон / и той с дефектнотокова защита!/ го бяха вързали за ел. котлето.
Гост
А сигурен ли си, че това е "бушон", защото до колкото знам тези с вградена ДТЗ са само разединители и не изключват при късо и претоварване - та демек може да се наложи на дириш бабата с ключа ако стане късо защото ще падне бушона в междинното табло, а дано не се наложи спешно да я търсите ако стане пожар. Е то бойлера е нов та едва ли ще има проблеми, но все пак "си вържи гащите" допълнително. Ако можеш прати референтния номер на тази защита да видим що е тва..

Тема "Бойлр и захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: