• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Почваме ремонта на банята от 20 този месец и нашия майстор каза, че ще скрие тръбите с итонг, като ще остави прозорец за водомерите. Та мисълта ми е оставеното място(около 50/40) ще бъде ли достатъчно при смяна на тръбите(панелка на 37г.).
Благодаря ви, предварително!
Стефан - майстор
Според мен майстора или го мързи, или не е далновиден. Обикновено тръбите дефектират в бетона между етажите. Това налага къртене на бетона и смяна на тръбите. Според мен тази ниша трябва да се оформи с някаква подвижна /за да може лесно да се демонтира от място / стена. Примерно с ПВЦ платна. Даже и при смяна на водомер посочените размери на отвора ще са малки.
Аз съм против стабилна зидария.
masteradmin - майстор
Ами с риск, да стана досаден и да се повторя - влагоустойчивия гипс картон е перфектен за случая, а и се печели място. Вижте колко е дебела стената. А между другото ВИК-то е с полиетиленови тръби с алуминиева вложка.

Прикачен файл

IMGP0611.JPG
IMGP0611.JPG (59.55 KиБ) Видяна 16520 пъти
onion - специалист
моето мнение по въпроса , не съм експерт така че да не се приема като чиста монета , просто казвам аз как бих го направил.

да уточним само , тръбите (щранговете или другите) предстоят да се сменят така ли ?

ако е така то -
не бих сложил зидария , поне не на този етап , защото после може да ви се наложи да къртите пак цялата стена (или голяма част от нея) за да смените тръбите.
идеята със PVC плоскости е добра , но там няма да могат да се залепят плочки или нещо друго.
аз бих го направил със скеле (или там както му се вика) от профили за гипскартон , слагам гипскартона (това което е посочил мастерадмин) и лепя плочки (ако смяната на тръбите е в необозримото бъдеще) . Като се наложи бутам цялата стена (което с гипскартона едва ли е толкова трудно с един по-голям чук), сменям тръбите, слагам нова/и плоскост/и на мястото на счупените тъй като скелето за тях вече си го има и слагам същия модел плочки (запас който предвидливо съм си закупил когато съм купувал плочките за цялата баня).

Естествено трябва да се остави така наречената "ревизионна клапа/отвор" за водомерите, на който се слага капак , специализираните магазини имат бол капаци всЕкакви видове и чешити. :)

горното да не се приема на доверие. авторът не носи вина за причинени щети, контузии и дори ползи :)
На тази стена стои мивката и шкавче с огледало(няма друго място за тях). Ще издържат ли ако е гипскартон? Извинявам се, ако въпросът ми е малко некомпетентен. :oops:
onion - специалист
проблема е във мивката , защото тя е по-тежка , но отзад , точно където трябва да се закрепи мивката се слага профил, за който се закрепва самата мивка през гипскартона , така реално мивката я носи профила , а не картона ...
някъде във статиите имаше описано как се прави скрито тоалетно казанче , там закрепването е горе-долу по същия начин ... с профил който носи тежестта
masteradmin - майстор
О варианти колкото искаш има и мивки с ботуш и с шкаф които стъпват на земята. Повечето майстори малко са закостенели. Ние любителите сме по склонни на експерименти.
stil
Става въпрос за панелка. Сега правя ремонт и ми се иска да предвидя евнтуалното саниране, т.е. да не се налага да къртя (е, поне не много) след 5-6 години.
Мисля си за някаква конструкция от стандартни Al профили, която да се отваря лесно почти по цялата височина на банята. Ще и сложа огледало и ще я боядисам в цвета на плочките.
Какво мислите?
stil
Досега е било това:
Изображение
Наскоро се нанесохме в жилището и вече ми омръзна да заобикалям онова там в средата.
След ремонта, мисля да стане това:
Изображение

Питах вече по-нагоре, с какво да скрия тръбите така, че да не се налага да къртя при евентуалното саниране след 4-5 години. Обаче още не съм намерил оптималното за себе си решение. Момчета, дайте някаква идея да закрепя мивката (конзолно, щото жена ми не иска и да чуе за ботуш или шкаф), огледалото и няколко аксесорара за баня към “нещо отварящо/демонтиращо се” сравнително лесно, което да бъде:
– солидно (в смисъл здраво) за да издържи нещата по себе си;
– естетично (в смисъл да бъде в хармония с останалите елементи от банята). Напр. тук се сещам, че не е желателно да се виждат разни панти и дръжки, като тези които се монтират на Al дограми..

Питах и в две-три фирми предлагащи Al дограма, но ме гледаха с учудване и казаха, че освен много красив прозорец , не могат да ми предложат друго. Най-много да заменят стъклото с дървена плоскост, покрита с Al. Но това няма да има необходимата якост. Не искам обикновен (па макар бил и той красив) прозорец в банята. Сигурен съм, че може да се намери елегантно и евтино решение, ама пусти и акъл… :headbash:
EDI - майстор
Защо не сложиш мивката така? избягващ сложни носещи конструкции за прикриване на тръбите.Само си извеждаш две тръби за вода и една за канала на стената срещу вратата.
  • 1
  • 2

Тема "скриване на тръбите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: