Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Случаят е следния. Става въпрос за ново строителство, банята е на не повече от 1 година. Няколко месеца, след като се нанесох и започнах да използвам банята, се появиха мокри петна отвън на тухлите. Все още няма сложена изолация на къщата и се вижда. Постепенно мокрите петна се увеличиха и обхванаха и съседните стаи. Успях да установя, че проблемът е във фугите. Фугата, която е на ъгъла, където се снаждат плочките на пода и стената, не беше добре запълнена и можех нож да вкарам вътре. Сложихме силикон и постепенно почна да съхне. Така до тук добре, обаче за мен силикона не е най-доброто решение на проблема, тъй като почна и да се отлепя и бях твърдо на мнение, че пода трябва да се префугира. Викнахме друг майстор, защото явно първия си беше оставил ръцете някъде по фугите. Това става вчера по обяд. Новият майстор дойде, каза, че щом има теч, то най-вероятно лепилото под плочките не е достатъчно и има дупки откъдето тече. Беше готов само да сложи силикон. Настоях за префугиране, започна мрънкане, че фугата не може да се махне. Самата аз взех едно ножче и започнах да чегъртам, фугиращата смес си падна, все едно пясък махаш. Как и да е, сложи той новата смес и каза, че трябва да бъде твърда като камък. Днес пробвах лекичко с ножче и пак си пада. Нещо не ми хареса начина му на работа, не почисти добре фугите от старата смес, после дори не обра с прахосмукачка праха, който е останал. Влезнах във форума да чета и попаднах на темата "Методи на фугирането" и опасенията ми, че работата не е добре свършена се потвърдиха. Фугиращата смес, която използва майстора беше на Боро от 5 лева, А сега разбирам, че трябва да е някаква специална за баня. Дори не сложи и фиксатор за фуги.
Бих се радвала на вашите мнения, какво е най - добре да направя. Дали да се кърти пода и наново да се слагат плочки? Дали да се префугира пак? Ако предположим, че лепилото под плочките не е добре сложено, може ли само на фугиращата смес да се разчита да не пропусне водата?
Извинявам се за дългото писане, но наистина не знам какво да правя. А скоро трябва и изолация да се слага...
Благодаря на всички включили се със съвети..
ArturDent - Почти Безобиден
Нито фугиращата смес, още по-малко на лепилото може да се разчита за хидроизолация.
Хидроизолацията се прави върху стената, след това се слагат лепило, плочки, фугиране.

Лепилото е за лепене.
Делян - специалист
Тази баня няма ли мазилка, плочките направо в/у тухлата ли са лепени?! Както каза колегата, фугата и лепилото водата не могат да спрат. Проблема е някъде другаде.
Тани - модератор
Освен хидроизолацията, по ъглите се слагат специални ленти. Понякога спестените стотина лева за хидроизолация излизат доста по-скъпо!
ebahti - майстор
"Постепенно мокрите петна се увеличиха и обхванаха и съседните стаи"- :? Тва от едно къпане нема как да стане...........запълни хубаво фугите и не ръчкай фугомасата щото и тр. време да стегне...а фиксатора за фуги си е допълнителна екстра която се плаща отделно. Съмнява ме да няма теч някъде по тръбите
Тани - модератор
Ако са тръбите , нямаше да изсъхне като са уплътнили ъглите със силикон!
Благодаря за включването ви, защото съм пред нервна криза.

Преди малко направих справка с мъжа, защото не съм следила точно как са правили банята. До скоро си мислех, че викаш майстора, казваш му, че искаш качествена работа, парите не са важни, важното е да е здраво. Но уви, явно човек трябва да разбира от всичко и ако може сам да си го направи, най-добре.

Значи в банята е слагана мазилка. Само на пода е сложена някаква хидроизолация, но не течна, а нещо като найлон. Извинявам се не знам как се казва. Не стените не е слагано такова нещо. От специалните лентички по ъглите също не са ни сложили. Пак повтарям, че не сме пестили нито лев, просто неразбираме. Винаги сме гледали по-доброто нещо да вземем.
Иначе в банята се къпем трима човека. В началото мокрото петно беше само на гърба на тухлите, които са на банята. След това обаче влагата тръгна настрани и потъмняха и тухлите на съседните две стаи. Мисля, че не е тръба, защото ние си направихме експеримент пролетта. Напълнихме банята с вода, около 10 см. След половин час отвън протече водата и се видя къде точно тече. Има две места откъдето протече, сега там има варовик. Тогава сложихме силикон по ъглите и тухлите бавно почнаха да съхнат. Все още не са изсъхнали, но се забелязва, че малко по-малко съхнат, но много бавно.
Иначе за фиксатора, не знам правилно ли съм разбрала, но май и той помага за водонепропускливостта и е хубаво да се сложи. Разбира се вчера нищо не ми казаха за него, прочетох във форума, че има и такова нещо...
schuldiner - майстор
Много баняджии има в този форум и не смея да се обаждам, ама това с изолацията... Разгледайте си баните и кажете на колко от вас сифонът е на нивото на хидрото, а не на плочките. И какъв е смисълът да се прави хидроизолация, когато водата няма къде да се оттече (щото е вярно, че фугата и лепилото не спират 100% водата).
Логично остава да се наблегне на повърхностната обработка - много добро оттичане чрез подходящи наклони и сифон с подходящ дебит, качествено фугиране с качествени материали (с или без фиксатор), допълнителна обработка (запечатка със силикон или друг пълнител) на рисковите места и т.н.

ПП Ако беше вкъщи, хич нямаше да я бавя тази баня - къртача и наново, поне пода и първия ред на стените. Нали не е 20-30 квадрата?
Тани - модератор
То реално само пода и първия ред е необходимо да се хидроизолират 99% от проблемите идват от там! А това , че няма къде да се оттича водата ако стигне под плочките и има хидроизолация е вярно но не е проблем , освен ако не замръзва банята. Може да се задържа влагата под плочките , но няма да иде в пода и стените , а ще си стои само под плочките. Разбира се идеалния вариант е до там да не може да стига влага!
ArturDent - Почти Безобиден
Калина написа:
Все още не са изсъхнали, но се забелязва, че малко по-малко съхнат, но много бавно.
Това показва, че теча е намалял, а не е спрял.
В това горещо време, ако няма теч за месец максимум ще изсъхнат.

Тема "Проблем с баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: