Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
strashko7 - специалист
от бойлера трайтън в банята се оказах много приятно изненадан разликата с този на брат ми на вилата е 0,5кв а разликата в топлата вода е до небето,моя е с 10 степени и на 6 ми е трудно да издържам на топлината
erixx - помощник
Здравейте,

Трябва ми бърз отговор, понеже Топлофикация отново ме изненада с профилактика, а резервния проточен бойлер марка Clage отказа да работи (струята вода, която изкарва е супер слаба и дори не иска да включи).

Мисля да купя Tesy Geyser 7 или 8,5кв и да го монтирам под мивката в банята на мястото на стария. Проблемът е, че Теси-то е широко 30см и за малко не се събира в шкафа под мивката.
Мога ли да го монтирам вертикално, ще работи ли така?

Този Релакс също е вариант:
http://technika.bg/product/12554/protoc ... 8-5kw.html
erixx - помощник
Като гледам има живот по темата :-D
Утре в крайна сметка ще взема един Сименс 7,2кв. Дано да издържи повече.
Имам проточен бойлер Kospel KDH Luxus. Парното ми е електрическо котле на ток. Искам когато пусна толата вода и се включи бойлера да се изключи захранването на котлето. От къде да взема фаза и нула от бойлера за да подам ток на релето да изключи котлето.
jekasus - майстор
AlexJr написа:
От къде да взема фаза и нула от бойлера за да подам ток на релето да изключи котлето.
Нулата си е нула. Фазата от клемата на нагревателя на бойлера.Не съм запознат със ел.котли, но предполагам че трябва допълнителен контактор, който да върши тая работа.
Въпроса е за раздела "елтехника".
kozl - майстор
+1 въпроса е електротехнически.
И вероятно не се подава напрежение на релето за да изключи, а се прекъсва напрежението му.
В ТТ данни прочетох, че има 2 степени и хидравличен регулатор за температура.
Не пише да има електроника и предполагам, че хидр.регулатор смесва на изхода студена вода със загрята, за да поддържа зададена Т. Ако действително няма електроника да изменя мощността на нагревателите, напрежение за командно реле може да се вземе от нагревателите. Ако при комутацията ги редува с две релета към всеки нагревател, за да се осъществи логическо "ИЛИ".
iliya_i - майстор
kozl написа:
+1 въпроса е електротехнически.
И вероятно не се подава напрежение на релето за да изключи, а се прекъсва напрежението му.
В ТТ данни прочетох, че има 2 степени и хидравличен регулатор за температура.
Не пише да има електроника и предполагам, че хидр.регулатор смесва на изхода студена вода със загрята, за да поддържа зададена Т. Ако действително няма електроника да изменя мощността на нагревателите, напрежение за командно реле може да се вземе от нагревателите. Ако при комутацията ги редува с две релета към всеки нагревател, за да се осъществи логическо "ИЛИ".
Няма нужда от релета за двата нагревателя. Достатъчно е едно, което да се управлява от захранването на нагревателя за по-ниската степен на мощност. Релето трябва да бъде с нормално затворен контакт. Този контакт да захранва бобината на контактора, който захранва котела. Така като се захрани дори и на по ниска степен бойлера, релето ще изключи контакта си, а от там и контактора за котела ще изключи.

П.П. Аз не видях да е на две степени. Има го във варианти с различни мощности от 9 до 24 kW, като може да се захранва и трифазно. Моля питащия да изясни нещата - каква е мощността на бойлера, на котела и дали се захранват монофазно или трифазно.
juslen - специалист
Привет. Искам да сложа някакъв бойлер на вилата за инцидентно къпане. Вилата е лятна и зимата е безлюдна, няма дограма, излозация и т.н.,т.е. всичко замръзва вътре - на планина е. Чудя се дали обемен или проточен.

http://www.tesy.com/bg/products/elektri ... 2_b11_tsr/

http://www.tesy.com/bg/products/elektri ... _x02_ba_h/

http://www.tesy.com/bg/products/elektri ... 80_x02_il/

Това са опциите. Лично аз предпочитам обемния защото консумацията му е ниска и няма да мисля за инсталацията и да я преправям евентуално. Как стои въпроса обаче с консервацията му през зимата? Ще се прецака ли?
От друга страна пък с проточените, които съм цитирал - може ли да се изкъпе човек, загряват ли водата достатъчно? Втория като гледам е удачен и за връзване към чешма. (Работно налягане 0.6 MPa)
kozl - майстор
Заложи на обемния и преди зимния сезон го източваш.
Ползвал съм 6 киловата проточен монофазен и не съм доволен, но нямаше място за обемен. За да е топла водата от проточния, струята е слаба. Единия модел е 7 киловата, на Теси, другия 8. И ако на вилата има пад на напрежение - мощността пада още.
Пък и сигурно няма да имаш сечение на проводниците за 40 А ток.
iliya_i - майстор
И аз гласувам за обемен, но този който си го дал е 29 литра. Препоръчвам поне 50 литра, а разликата в цените е малка. Не е пропорционална на обема.
Ако си се спрял на функцията против замръзване не се лъжи, щото не се знае кога през зимата ще спре електрозахранването и кога ще се възстанови. Както каза Kozl - източване на бойлера, както и на целия водопровод.
Виж колегата няколко поста по-горе в какво приключение се е вкарал проточен бойлер + ел. котел за парно, ама тези от енергото не искат да правят отделно трафо само за него :lol:

Тема "Проточен бойлер в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: