• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
boqnkov - специалист
Още не съм взел решение, но май клоня към проточения. За кухнята ще е проточен със сигурност, но малък. Ще има миялна машина в кухнята. Питането е за банята. С жената се къпем предимно вечер след 22ч. Имам добър трифазен ток и страхотно налягане, защото помпената е до къщата. Другото пък е че имам място и за огромен обемен бойлер и мясото и обема също не са проблем. Решението ми е нужно, защото скоро ще правя инсталациите и трябва да знам какъв бойлер да предвидя. От писаното до тук разбирам, че при изпълени условия за добра работа на проточения то той е подходящия избор.
prascho - майстор
Отговорът на твоето питане е много лесен. Предвиждаш инсталация и за двата варианта пък след това се спираш на един от тях. При положение, че проточния изисква трифазен ток, то пускаш тройка кабел със сечение на жилата по 4 мм2. След това може проточен или три обемни бойлера да вържеш. Въпрос на препочитания. Кабелната инсталация няма да те натовари финансово....

П.П. Много ми се иска да си инсталираш проточен и обемен бойлер. При едни и същи условия /едно и също домакинство/ да се покаже каква е разликата в месечните сметки за ток при двата варианта. Ако трябва провери дали може да усвоиш пари по европрограма за това научно начинание. В момента пари се крадат по какви ли не схеми в България. А пък в случая каузата е научна като резултатите ще се публикуват в народен вестник!!!
Последна промяна от prascho на чет фев 12, 2015 5:06 pm, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Иделния вариант е обемен бойлер, чиято вода преминава през проточния. Виждал съм такова изпълнение на една къща в Бояна, с пет бани и три вани в тях. Все едно си на ТЕЦ :wink: Ноооо инвестицията и плащането на тока бяха без значение. Същевременно можеш да елиминираш един консуматор изключвайки го. Е скъпо, но ефективно. :roll:
prascho - майстор
chapara написа:
Иделния вариант е обемен бойлер, чиято вода преминава през проточния. Виждал съм такова изпълнение на една къща в Бояна, с пет бани и три вани в тях. Все едно си на ТЕЦ :wink: Ноооо инвестицията и плащането на тока бяха без значение. Същевременно можеш да елиминираш един консуматор изключвайки го. Е скъпо, но ефективно. :roll:
Ето, чапара подкрепя моята инициатива. Инсталирай и двете системи, снеми научните данни, усвой пари по евро програма и след това си ги свържи системите последователно!
chapara - майстор
prascho написа:

Ето, чапара подкрепя моята инициатива. Инсталирай и двете системи, снеми научните данни, усвой пари по евро програма и след това си ги свържи системите последователно!
Не схванах това ирония ли беше :?
kozl - майстор
boqnkov написа:
Още не съм взел решение, но май клоня към проточения. За кухнята ще е проточен със сигурност, но малък. Ще има миялна машина в кухнята. Питането е за банята. С жената се къпем предимно вечер след 22ч. Имам добър трифазен ток и страхотно налягане, защото помпената е до къщата. Другото пък е че имам място и за огромен обемен бойлер и мясото и обема също не са проблем. Решението ми е нужно, защото скоро ще правя инсталациите и трябва да знам какъв бойлер да предвидя. От писаното до тук разбирам, че при изпълени условия за добра работа на проточения то той е подходящия избор.
Е а защо не сложиш един проточен и за кухня и за баня, може и >20 киловaта?
И като стана въпрос за съдомиялна
bai_bradyra написа:
Уважаемият колега kozl, също така не каза как си мие посудата например- със миялна машина или на ръка
Докато работи съдомиялната - "машинно", като се повреди - "на ръка"
prascho - майстор
Няма никаква ирония. Последно пари усвояваха студенти в Бургас и Варна. Що да не се изразходват пари за подобна кауза. Идеята не е лоша. Пък тук се получи такъв спор, че ми е интересно да се докаже разход на проточен бойлер за двама човека в рамките на месец за 5 лева. Ако е вярно това, трябва да се кандидатства за Гинес, а лично аз ще изкъртя мазилката и ще прекарам трифазен кабел от основното табло вкъщи до мокрото помещение. Като гръмне елдома ще го сменя с проточен.

П.П. Говорим за интервал от 30 дни ползване на баня на двама човека без промяна на техните навици!!!
lov - майстор
Щом вече клониш към проточния гледай съвета за ел. захранването на колегата. Но до колкото разбирам предстои ти и генерален ремонт вероятно. Та си остави и една вратичка и за двата варианта на бойлерите за да не къртиш утре плочките за нови тръби. Имам в предвид че утре солари може да ти дойде на акъл да сложиш а за тях си трябва обемен бойлер. Но ако няма слънце и загрятата вода е малко се налага доподгряване с проточен. Има доста писано по въпроса така че преди да почнеш обмисли си хубаво кое къде и как, че после да ти е лесно.
bai_bradyra - специалист
+1 =D> Напълно подкрепям колегата lov. Сега е моментът. Знаеш размерите на проточния, в описанието има монтажен шаблон с разстоянията за присъединяване и където ти е удобно оставяш изводи водопровод и ел. При мен беше същата ситуация и имам обемен, проточен и инсталация за солар. Колкото повече, толкова повече :yawinkle: . Успех.
Последна промяна от bai_bradyra на пет фев 13, 2015 9:15 am, променено общо 1 път.
boqnkov - специалист
Иска ми се оставя тръби и за вертикален обемен, но още не съм решил как точно да направя разпределението в банята. Ето два варианта. В банята със сигурност ще е пералнята и евентуално сушилня над нея. В единия вариант може да се сложи голяма мивка, а в другия не, но има място за голям бойлер. Обратните води са там където са кръгчетата, така че не е проблем и в двата варианта. Ако може и съвети къде да бъде разположен проточения. Хоризонтален обемен категорично отпада. Малката баня първоначално ще се ползва за килер, но тъбите ще бъдат пуснати до тапа. Обратните води са заложени в плочата.

Прикачен файл

banq 2variant.jpg
banq 2variant.jpg (52.19 KиБ) Видяна 2476 пъти

Прикачен файл

banq 1variant.jpg
banq 1variant.jpg (57.4 KиБ) Видяна 2476 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: